Επιστροφή αλλά και χαμένη ευκαιρία

Σάββατο, 8 Ιανουαρίου 2022 - 19:08

Δεν μπήκε καλά, βρέθηκε στο -6, το γύρισε, έφτασε μία ανάσα από το δεύτερο σετ, αλλά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός. Σε αντίθεση με το πρώτο σετ, η εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεν ήταν ίδια. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αρχή με 1-4 και 2-5 και μείωσε στον πόντο (5-6) με τη Μαριάνα Κόστα.

Η Κογιάρ έκανε το 6-10 για τον ΠΑΟΚ και αυτό το -4 για τον Ολυμπιακό ανάγκασε τον Παρίζι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 8-10 με καρφί της Χίπε και σε 9-11 με πρώτο χρόνο από τη Γιώτα.

Όμως, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με 5 πόντους διαφορά, με 9-14 από καρφί της Κογιάρ και με 10-15 από λάθος της Χίπε. Ένας τυχερός πόντους για την ομάδα της Θεσσαλονίκης έφερε το 11-17.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-17 με τον τυχερό άσο της Εμμανουηλίδου, σε 15-18 με τον άσο της Χριστοδούλου και σε 16-18 με καρφί της Χίπε και επέστρεψε στη διεκδίκηση του δεύτερου σετ. Η Σάλας έκανε το 17-19 και το 18-19 ήρθε με άστοχη επίθεση της Μερτέκη.

Δύο λάθη έφεραν το 19-22, με την Εμμανουηλίδου να παίρνει τον πόντο με μπλοκ για το 20-22 και την Κογιάρ με κάνει παράβαση και να έρχεται έτσι το 21-22. Η Μαριάνα Κόστα σε μία καθοριστική φάση δέχτηκε μπλοκ (21-23), ενώ η ίδια πήρε το μπλοκ άουτ για το 22-23.

Η Σάλας κάρφωσε δυνατά για το 23-24, η Εμμανουηλίδου έκανε με άσο το 24-24 και η Χίπε έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 25-24! Η γερμανίδα διαγώνιος έχασε ευκαιρία να τελειώσει το σετ, μιας και ήταν άστοχη στην επίθεσή της (25-25).

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 26-27, η Χίπε ισοφάρισε (27-27) και εν τέλει οι φιλοξενούμενοι πήραν το δεύτερο σετ με 27-29 (με τελευταίο πόντο της Μερτέκη) για το 1-1 σετ στο Ρέντη.