Έτσι νικάει ο Πειραιάς! «Πάτησε» τον ΠΑΟΚ ο Θρύλος!

Σάββατο, 8 Ιανουαρίου 2022 - 20:06

Επιβλητική εμφάνιση και νίκη με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ για τον Ολυμπιακό στο Βόλεϊ Γυναικών. Ο Θρύλος ήταν ανώτερος σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έπαιξε σπουδαίο βόλεϊ και πήρε μία σημαντική νίκη, συνεχίζοντας στο δρόμο προς την κορυφή.

Ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο σετ και με εξαίρεση το 0-1 με το μπλοκ στη Μαριάνα Κόστα, είχε διαρκώς το προβάδισμα. Ένα προβάδισμα που από το 3-1 με τον άσο της Γιώτα και το 8-6 της Χίπε, ανέβηκε και στο +3 με τη γερμανίδα διαγώνιο (11-8) και τη Σάλας (13-10). Η Εμμανουηλίδου με ωραίο τελείωμα έκανε το 14-10, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τάιμ άουτ και να μειώνει στον πόντο (14-13). Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ξανά στο +3, με το μπλοκ της Χριστοδούλου και το καρφί της Σάλας (17-14), ενώ ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και ισοφάρισε σε 19-19 μετά από τέσσερις μπαλιές. Η Μερτέκη πήρε το μπλοκ άουτ για το 20-20 και ακολούθησε ένα 3-0 σερί του Ολυμπιακού. Με Μαριάνα Κόστα και δύο πόντους της Σάλας, πρώτα με καρφί και μετά με πλασέ, ο Θρύλος έκανε το 23-20. Η Χριστοδούλου με δύο συνεχόμενα σπουδαία μπλοκ έκανε το 25-20 και έτσι ο Ολυμπιακός προηγείται με 1-0 σετ.

Δεν μπήκε καλά, βρέθηκε στο -6, το γύρισε, έφτασε μία ανάσα από το δεύτερο σετ, αλλά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός. Σε αντίθεση με το πρώτο σετ, η εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεν ήταν ίδια. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αρχή με 1-4 και 2-5 και μείωσε στον πόντο (5-6) με τη Μαριάνα Κόστα. Η Κογιάρ έκανε το 6-10 για τον ΠΑΟΚ και αυτό το -4 για τον Ολυμπιακό ανάγκασε τον Παρίζι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 8-10 με καρφί της Χίπε και σε 9-11 με πρώτο χρόνο από τη Γιώτα. Όμως, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με 5 πόντους διαφορά, με 9-14 από καρφί της Κογιάρ και με 10-15 από λάθος της Χίπε. Ένας τυχερός πόντους για την ομάδα της Θεσσαλονίκης έφερε το 11-17. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-17 με τον τυχερό άσο της Εμμανουηλίδου, σε 15-18 με τον άσο της Χριστοδούλου και σε 16-18 με καρφί της Χίπε και επέστρεψε στη διεκδίκηση του δεύτερου σετ. Η Σάλας έκανε το 17-19 και το 18-19 ήρθε με άστοχη επίθεση της Μερτέκη. Δύο λάθη έφεραν το 19-22, με την Εμμανουηλίδου να παίρνει τον πόντο με μπλοκ για το 20-22 και την Κογιάρ με κάνει παράβαση και να έρχεται έτσι το 21-22. Η Μαριάνα Κόστα σε μία καθοριστική φάση δέχτηκε μπλοκ (21-23), ενώ η ίδια πήρε το μπλοκ άουτ για το 22-23. Η Σάλας κάρφωσε δυνατά για το 23-24, η Εμμανουηλίδου έκανε με άσο το 24-24 και η Χίπε έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 25-24! Η γερμανίδα διαγώνιος έχασε ευκαιρία να τελειώσει το σετ, μιας και ήταν άστοχη στην επίθεσή της (25-25). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 26-27, η Χίπε ισοφάρισε (27-27) και εν τέλει οι φιλοξενούμενοι πήραν το δεύτερο σετ με 27-29 (με τελευταίο πόντο της Μερτέκη) για το 1-1 σετ στο Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το τρίτο σετ και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε απόδοση και ρυθμό. Η Χίπε με συνεχόμενους πόντους έκανε το 3-1 και μαζί με τη Σάλας «έγραψαν» το 9-6. Η γερμανίδα διαγώνιος πρώτα με μπλοκ (12-8) και μετά με άσο (15-10), βοήθησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει με μία καλή διαφορά σε αυτό το τρίτο σετ. Η Εμμανουηλίδου έκανε μπλοκ για το 16-11, η Σάλας με καρφί «έγραψε» το 18-11 και όλα είχαν πάρει το δρόμος του για τον Θρύλο στο τρίτο σετ. Συνεχόμενες καλές επιθέσεις για τον Ολυμπιακό και ορισμένα λάθη από τον ΠΑΟΚ έφεραν το 21-12! Η Χίπε με νέο πόντο έκανε το 22-13, αλλά ένα 0-3 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, με τελευταίο πόντο αυτόν της Κογιάρ, έφερε το 22-16 και το τάιμ άουτ του Κάρλο Παρίζι. Και κάπου εκεί... τελείωσε το τρίτο σετ. Η Χίπε έκανε το 23-16, η Σάλας με άσο το 24-16 και η γερμανίδα διαγώνιος, ξανά, πήρε το μπλοκ άουτ για το 25-16 και το 2-1 σετ υπέρ του Ολυμπιακού.

Καλά μπήκε ο Ολυμπιακός και στο τέταρτο σετ. Προηγήθηκε με 5-2 και με 6-3 με την Εμμανουηλίδου, ενώ η Σάλας και η Χριστοδούλου με πλασέ έφεραν το 8-4. Η Γιώτα με πρώτο χρόνο «έγραψε» το 9-5 και η Σάλας το νταμπλ σκορ, δηλαδή 10-5. Η Κογιάρ μείωσε σε 12-9 για τον ΠΑΟΚ, αλλά το μπλοκ της Χίπε, ο πόντος της Εμμανουηλίδου και η άστοχη επίθεση της Κυπαρίσση έφεραν το 15-10. Η Εμμανουηλίδου με νέο υπέροχο πόντο έκανε το 16-10, η Σάλας το 17-11, ενώ η Κουβανή με νέο μπλοκ έφερε το 19-12. Η Χίπε πήρε το μπλοκ άουτ για το 20-12, ενώ με πανέξυπνο τρόπο πήρε νέο μπλοκ άουτ και για το 21-12. Η Μαριάνα Κόστα κάρφωσε δυνατά για το 23-14, η Εμμανουηλίδου πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-16 και η Μαριάνα Κόστα με τρομερό καρφί διαμόρφωσε το 25-17 στο τέταρτο σετ και το τελικό 3-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε σε νέα νίκη στο πρωτάθλημα και συνεχίζει παρακάτω...

Τα σετ: 25-20, 27-29, 25-16, 25-17