Με Πέριτς και Μιγιαΐλοβιτς το 2-1 σετ!

Σάββατο, 26 Φεβρουαρίου 2022 - 20:57

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ένα κλικ καλύτεροι στο τρίτο σετ. Και έφτασαν στην ανατροπή, δηλαδή πήραν το προβάδισμα με 2-1 σετ απέναντι στον Φοίνικα Σύρου.

Ο Τέπαν αστόχησε για το 0-2 των φιλοξενούμενων, αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε με άσο του Πέριτς και πόντο του Μιγιαΐλοβιτς. Ο Σέρβος έκανε το 9-9, ο Τέπαν το 11-11 και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 (14-12) με δύο μπλοκ από Παγένκ και Πέριτς.

Ο Μιγιαΐλοβιτς με καρφί «έγραψε» το 16-13 και ο Παγένκ με άσο έκανε το 17-13. Ο Τέπαν πήρε τον πόντο για το 18-14 και ο Ολυμπιακός είχε βάλει τα πράγματα σε μία σειρά. Ο Μιχάλοβιτς του Φοίνικα αστόχησε σε επίθεση για το 19-16, ο Πέριτς πέτυχε νέο άσο για το 20-16 και ο Τέπαν έκανε το 21-17.

Ο Πέριτς έχασε ευκαιρία να τελειώσει το σετ, μιας και με άστοχη επίθεση «επέτρεψε» στον Φοίνικα Σύρου να μειώσει σε 24-21 και σε 24-22 με πόντο του Φράγκου. Αυτό, όμως, το έκανε λίγο αργότερα, όταν με δυνατό καρφί διαμόρφωσε το 25-22 στο 3ο σετ, με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα με 2-1.