Η καρδιά του πρωταθλητή! Έλιωσε την ΑΕΚ!

Σάββατο, 26 Μαρτίου 2022 - 20:29

Με εντυπωσιακό τρόπο έκλεισε ο Ολυμπιακός την κανονική διάρκεια στη Volley League Γυναικών, μιας και νίκησε με 3-0 σετ την ΑΕΚ στο Ρέντη, για τη 13η διαδοχική επιτυχία στο πρωτάθλημα! Η καρδιά του πρωταθλητή!

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΕΚ και βρέθηκε να χάνει 4-7. Το γύρισε, όμως. Μείωσε με την Άγκοστ σε 5-7, ισοφάρισε σε 7-7 και 10-10 και πήρε το προβάδισμα με 11-10 με σερβίς της Μπράουν στο φιλέ. Η Εμμανουηλίδου σημείωσε δύο συνεχόμενους πόντους και σε συνδυασμό με το καρφί της Τερέλ στο φιλέ, έφεραν το σκορ στο 14-11, με τον προπονητή της ΑΕΚ να καλεί τάιμ άουτ για να κόψει το ρυθμό του Ολυμπιακού. Το υπέροχο πλασέ της Χριστοδούλου και το μπλοκ της Γιώτα μεγάλωσαν το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα σε 16-12. Η Βάντερ με δυνατό τελείωμα μείωσε σε 18-15 για την ΑΕΚ και ο Κάρλο Παρίζι πήρε κι εκείνος τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ πλησίασε κι άλλο, με την Τερέλ για το 19-18, αλλά η Άγκοστ απάντησε άμεσα με καρφί στην ευθεία για το 20-18. Η Χριστοδούλου πήρε έναν έξυπνο πόνο με πλασέ, διορθώνοντας την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού στη φάση για το 22-20. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τέλος, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με τη Βάντερ σε 23-23. Η Γιώτα με πρώτο χρόνο έκανε το 24-23, αλλά η Μπράουν με τον ίδιο τρόπο έφερε το 24-24. Η Άγκοστ με καρφί στη διαγώνιο έκανε το 25-24 και η Γιώτα με άσο «έγραψε» το 26-24 για το 1-0 σετ υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο σετ είδαμε σπουδαίο παιχνίδι και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 με δύο λάθη από Τερέλ και Κοσμίδου, αλλά είδε την ΑΕΚ να ισοφαρίζει μετά την άστοχη επίθεση της Χίπε (2-2). Η Σάλας έκανε το 6-4 για τον Θρύλο, αλλά οι φιλοξενούμενες «απάντησαν» με 0-3 σερί με τη Βάντερ (6-7) πήραν το προβάδισμα. Η Χριστοδούλου με μπλοκ έκανε το 8-7, η Χίπε το 9-8 και η Άγκοστ με πλασέ ισοφάρισε σε 11-11. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και το προβάδισμα εναλλασσόταν. Η Σάλας με δύο διαδοχικούς πόντους έκανε το 16-15, αλλά η ΑΕΚ προηγήθηκε 17-18 με την Τερέλ και η Χίπε με καρφί στη διαγώνιο και με ένα πλασέ μετά από δύσκολη φάση έκανε το 19-18. Η γερμανίδα διαγώνιος του Θρύλου συνέχισε το σερί της και με τρίτο διαδοχικό πόντο, με υπέροχο πλασέ απέναντι σε διπλό μπλοκ, έκανε το 20-18. Η ΑΕΚ ισοφάρισε, αλλά η Σάλας με ωραίο τελείωμα έκανε το 21-20. Η Άγκοστ και η Σάλας έφεραν τον Ολυμπιακό στο +2 (23-21), σε ένα κρίσιμο σημείο του δεύτερου σετ και το μπλοκ από Χριστοδούλου, Εμμανουηλίδου έκανε το 24-21. Τελικά και το δεύτερο σετ κατέληξε στον Θρύλο (2-0) μετά το άστοχο σερβίς της Μπράουν (άουτ) για το 25-22.

Δυναμική εκκίνηση έκανε ο Θρύλος στο τρίτο σετ και κυριάρχησε. Με πόντο της Χίπε έγινε το 2-0 (πήρε μπλοκ άουτ), η ίδια έκανε το 3-2 και η Γιώτα με πρώτο χρόνο «έγραψε» το 7-5. Το σερί του Ολυμπιακού μεγάλωσε και έφτασε ως το 11-5 με δύο άσους από την Χριστοδούλου και δύο μπλοκ, το ένα από τη Γιώτα. Η Άγκοστ και η Γιώτα με μπλοκ έφεραν τον Ολυμπιακό στο +5 (13-8), ενώ η Αμερικανίδα με νέο πόντο και η Σάλας με μπλοκ στην Μπράουν έκαναν το σκορ 17-11. Η Άγκοστ πήρε πόντο με μπλοκ άουτ για το +6 (21-15) και η Χίπε με υπέροχο τελείωμα στη μικρή διαγώνιο έκανε το 22-15. Η γερμανίδα διαγώνιος πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-16 και η ίδια με άσο έκανε το 25-16 για το 3-0 σετ στο Ρέντη. Περίπατο έκανε ο Θρύλος!

Τα σετ: 26-24, 25-22, 25-16