Άνετα και στο δεύτερο σετ στη Λαμία!

Τετάρτη, 13 Απριλίου 2022 - 19:46

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του δεύτερου σετ με τον Ολυμπιακό να έχει ως πρωταγωνίστρια την Χίπε, η οποία με μπλοκ έκανε το 3-2 και στη συνέχεια πήγε στο σερβίς όπου πίεσε την άμυνα του Μίλωνα και έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα με 4-6.

Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα 8-6, με ένα σερί 4-0, επωφελούμενες και από τα λάθη των «ερυθρόλευκων». Το σερί «έσπασε» από ένα λάθος σερβίς της Καστίγιο το οποίο έκανε το σκορ 8-7, ενώ οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να πιέζουν και με την Εμμανουηλίδου έκανε το 8-10, την ώρα που η Άγκοστ δε σταμάτησε να πιέζει την άμυνα της Λαμίας με το σερβίς της, κάνοντας το 8-11.

Η Χίπε με σπουδαίο πλασέ από την πίσω ζώνη έκανε το 9-13 και έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό, με ένα λάθος της Περέιρα να δίνει στον Ολυμπιακό την ευκαιρία για το +5 (9-14). Η Άγκοστ με εξαιρετικό καρφί έκανε το 10-16, με τον προπονητή της Λαμίας να καλεί τάιμ άουτ.

Η Κόστα υπέπεσε σε παράβαση στο φιλέ, με τη Λαμία να κάνει το 12-17, με τη Χίπε να απαντάει με πανέμορφο πλασέ και να κάνει το 12-18 για τις «ερυθρόλευκες». Η Κόστα με χτύπημα από την πίσω ζώνη έκανε το 12-19, με τη διαφορά να αυξάνεται διαρκώς, ενώ με άσο έκανε το 12-20, για να ακολουθήσει ένα μπλοκ από Χίπε και Γιώτα για το 12-21!

Οι «ερυθρόλευκες» με ένα ακόμη μπλοκ από Άγκοστ και Γιώτα έκαναν το 12-22, με την Καστίγιο να αστοχεί από το φιλέ και να κάνει το 12-23. Ένα λάθος στο σερβίς της Λαμίας έδωσε σετ μπολ στον Ολυμπιακό, με 14-24 και ένα ακόμα μπλοκ στο τέλος του σετ έκανε το 14-25 για τον Ολυμπιακό, κάνοντας το 0-2 με άνεση!