Άνετο πέρασμα από το Ζηρίνειο. Και του χρόνου πιο δυνατός

Πέμπτη, 28 Απριλίου 2022 - 20:39

Με νίκη έκλεισε τη σεζόν ο Ολυμπιακός στο Βόλεϊ Ανδρών, επικρατώντας με 3-0 της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο στη 10η αγωνιστική της Β’ φάσης της Volley League. Άνετα το πήρε ο Θρύλος, χωρίς να φορτσάρει. Και ήδη έχει ξεκινήσει τον σχεδιασμό ώστε του χρόνου να είναι πιο δυνατός, πιο ισχυρός και να επιστρέψει στη φυσική του θέση, την κορυφή.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ, αλλά σιγά-σιγά το έστρωσε και το έφερε στα μέτρα του. Βρέθηκε πίσω με 4-0 από δύο άσους του Λινάρδου και πήρε τον πρώτο του πόντο από το άστοχο σερβίς του ίδιου παίκτη για το 4-1! Ο Ζουπάνι μείωσε σε 5-2, ο Μιγιαΐλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 10-8 και ο Παγένκ με πρώτο χρόνο έκανε το 11-10. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 12-12 με το μπλοκ άουτ που πήρε ο Πέριτς και προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με τον άστοχο πρώτο χρόνο του Λινάρδου για το 14-15. Με πρώτο χρόνο του Παγένκ και μπλοκ του Σλοβένου κεντρικού ήρθε το 16-19 για τον Ολυμπιακό που έγινε και +4 (16-20) με άσο του Μιγιαΐλοβιτς. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το +4 (18-22) και όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους για το πρώτο σετ. Η Κηφισιά μείωσε σε 20-22, ο Ζουπάνι με πάιπ έκανε το 20-23, αλλά οι γηπεδούχοι το γύρισαν και έκαναν το 25-24 με άσο του Παλαιολόγου. Ο Μιγιαΐλοβιτς με καρφί και με μπλοκ έκανε το 25-27 και το πρώτο σετ έκλεισε με 25-27 μετά από παράβαση, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ήταν πιο καλός. Πιο συγκεντρωμένος, πιο σοβαρός. Και δεν είχε πρόβλημα να το «καθαρίσει» με σχετική άνεση. Το 2-3 ήρθε με το σερβίς του Ντε Βέιερ στο φιλέ και ακολούθησε τρομερός άσος του Πέριτς για το 2-4 και καρφί του Τέπαν για το 3-5. Ο Ολυμπιακός, όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζε ρυθμό. Ο Τέπαν με μπλοκ και ο Μιγιαΐλοβιτς με καρφί έκαναν το σκορ 7-10 και η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται. Με τον Τέπαν ήρθε το 10-15, ενώ ο Παγένκ με δύο σερί πόντους, πρώτα με πρώτο χρόνο και μετά με μπλοκ, έκανε το 12-19. Ο Κασαμπαλής μείωσε σε 14-21 και το δεύτερο σετ έκλεισε στο 18-25 με το άστοχο σερβίς του Κωστόπουλου για το 0-2 σετ υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εφραιμίδη, ο οποίος έκανε τη διαφορά. Με 3 δικούς του πόντους διαμορφώθηκε το 3-6 στις αρχές. Με άστοχη επίθεση του Τέπαν έγινε το 7-7, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος. Με Μιγιαΐλοβιτς ήρθε το 7-9, με τον Παπαδόπουλο να σημειώνει άσο και να μειώνει σε 11-12. Μάλιστα, η Κηφισιά ισοφάρισε κιόλας (14-14), αλλά ο Εφραιμίδης με καρφί έκανε το 14-15. Ο Μιγιαΐλοβιτς με πλασέ και ο Εφραιμίδης με άσο (ο 5ος του Ολυμπιακού) έκαναν το 15-19 και όλα είχαν αποκτήσει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Προύσαλης με άσο και ο Παγένκ με μπλοκ διαμόρφωσαν το 18-25 που έφερε και το 0-3 στα σετ.

Τα σετ: 25-27, 18-25, 18-25