Αφεντικό ο Θρύλος και πρώτο βήμα για την κούπα!

Σάββατο, 30 Απριλίου 2022 - 19:49

Τη νίκη με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού πήρε ο Ολυμπιακός στο Ρέντη, στον πρώτο τελικό των πλέι οφ στο Βόλεϊ Γυναικών και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του και του φετινού πρωταθλήματος. Έχασαν το πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες» αλλά ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και έκαναν πάρτι στο 4ο σετ, κερδίζοντάς το με 25-8 σκορ!

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς και βρέθηκε να κυνηγάει με 1-4 με δύο σερί πόντους της Κωνσταντίνου. Όμως, κατάφερε να επιστρέψει άμεσα κιόλας, ισοφαρίζοντας σε 4-4 με Άγκοστ και Χριστοδούλου. Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί μέχρι και το 8-8 και ακολούθως ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-10 και 9-11 με Χατζηευστρατιάδου και Κωνσταντίνου αντίστοιχα, ενώ με άσο της πρώτης ήρθε το 10-13. Σημείο στο οποίο ο Κάρλο Παρίζι κάλεσε το πρώτο τάιμ άουτ. Το σκορ πήγε και στο 11-15, αλλά η Εμμανουηλίδου μείωσε με καρφί σε 12-16. Η Χαντάβα με τυχερό άσο έκανε το 12-17, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο τα πράγματα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά αυτή πήγε και στο -6 για τον Ολυμπιακό (14-20 με Χαντάβα). Η Άγκοστ μείωσε με καρφί σε 18-22 και η ίδια με τυχερό άσο έκανε και το 19-22, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Η Χίπε κάρφωσε μέσα αλλά οι διαιτητές έδωσαν άουτ και αντί για 21-23, το σκορ έγινε 20-24. Και με μπλοκ άουτ που πήρε η Κρος έγινε το 20-25 για το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε καλά, προηγήθηκε με 3-0 με Χίπε, Γιώτα και Σάλας, αλλά ισοφαρίστηκε μετά από λάθη στην υποδοχή (3-3). Με δύο πόντους από τη Σάλας και έναν της Χίπε (μπλοκ), το σκορ έγινε 6-3 για τον Θρύλο. Η Χίπε ανέβασε την απόδοσή της σε αυτό το δεύτερο σετ και ήταν εκείνη που πήρε και τους επόμενους 3 πόντους του Ολυμπιακού για το 9-6! Ο Παναθηναϊκός μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 11-11, αλλά η Σάλας με δύο συνεχόμενα καρφιά έκανε το 13-11 για τον Θρύλο. Το σκορ πήγε και στο 15-11 μετά από μπλοκ της Γιώτα στη Χαντάβα. Η Σάλας έκανε το 16-11 παίρνοντας το μπλοκ άουτ και ο Ολυμπιακός έβαλε τα πράγματα σε μία σειρά. Η Χίπε με μπλοκ έκανε το 18-14, η Άγκοστ και η Σάλας το 20-15. Η Εμμανουηλίδου πλάσαρε για το 22-17, η Χριστοδούλου με υπέροχο πλασέ το 23-17 και με δύο λάθη από τη φιλοξενούμενη ομάδα ήρθε το 25-19 για το 1-1 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-3 στο τρίτο σετ με πόντο της Άγκοστ, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε 9-9. Η Χίπε με δύο σερί πόντους έκανε το 11-9 και με συνεχόμενους πόντους έφτασε και στο 15-11 με Άγκοστ, Γιώτα και Εμμανουηλίδου. Όμως, η διαφορά εξανεμίστηκε γρήγορα και με το άστοχο τελείωμα της Εμμανουηλίδου ήρθε το 15-14, με τον Παρίζι να καλεί τάιμ άουτ. Μάλιστα, η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρισε 16-16 με την Κρος και προσπέρασε 16-17 με την άστοχη επίθεση της Σάλας. Δύο συνεχόμενα μπλοκ από Γιώτα και Σάλας έφεραν τον Ολυμπιακό στο +2 (19-17) και λίγο αργότερα και στο +3 (21-18). Η Σάλας, ξανά, έκανε το 22-19, αλλά ο Παναθηναϊκός πλησίασε με την Γκρόθες (22-21) και ισοφάρισε σε 22-22 με την άστοχη επίθεση της Χίπε. Η Παπαφωτίου σέρβιρε άουτ, η Χίπε πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-22 και η Γενιτσαρίδη με καρφί τελείωσε το τρίτο σετ με 25-23, κάνοντας το 2-1 για τον Θρύλο.

Η εκκίνηση του Θρύλου στο 4ο σετ ήταν εντυπωσιακή. Είναι χαρακτηριστικό πως οι αθλήτριες του Κάρλο Παρίζι προηγήθηκαν με 9-1, με τον μοναδικό "πράσινο" πόντο να έρχεται στο 1-1 από το σερβίς της Γιώτα στο φιλέ! Η διαφορά πήγε και σε διψήφια τιμή (13-3) και εκεί παρέμεινε ως το τέλος. Με καρφί της Χίπε ήρθε το 15-5. Η Σάλας με άσο έκανε το 20-6, η Γιώτα με τον ίδιο τρόπο το 23-7 και η Εμμανουηλίδου με δύο σερί πόντους διαμόρφωσε το 25-8 στο 4ο σετ για το 3-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 20-25, 25-19, 25-23, 25-8