Κουμάντο κάνει ο πρωταθλητής!

Παρασκευή, 6 Μαΐου 2022 - 20:22

Ήταν ανώτερος και το έδειξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη, στον τρίτο τελικό και έκανε άλλο ένα βήμα για τον τίτλο, το δεύτερο. Πλέον, θέλει άλλη μία νίκη για να πάρει το 9ο σερί πρωτάθλημα. Τέταρτος τελικός, την Τρίτη (10/5) στο Μαρούσι.

Η εκκίνηση του αγώνα ήταν πολύ ισορροπημένη και οι δύο ομάδες πήγαιναν μέχρι ένα σημείο πόντο-πόντο. Η Σάλας με δύο συνεχόμενες επιθέσεις έκανε το 5-4, η Κωνσταντίνου ισοφάρισε 5-5 μετά από μεγάλη φάση σε διάρκεια και ακολούθησε ένα σερί από τον Ολυμπιακό. Με δύο πρώτους χρόνους από τη Γιώτα και έναν άσο της Χριστοδούλου, το σκορ πήγε στο 8-5 και ανέβηκε και στο 9-5 από το μπλοκ της Γιώτα! Ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο τη διαφορά με Σάλας και Χίπε για το 11-6, προτού ο Παναθηναϊκός με 0-3 σερί μειώσει σε 11-9. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-10 με την άστοχη επίθεση της Χαντάβα και με 15-11 με καρφί της Χίπε. Η Κωνσταντίνου μείωσε σε 15-13, αλλά η Χίπε ήταν ασταμάτητη (16-13 και 18-15). Δύο συνεχόμενες κακές υποδοχές επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να πλησιάσει και να μειώσει στον πόντο (18-17), ισοφάρισε με το μπλοκ στη Χίπε και πέρασε και μπροστά (18-19) μετά από επαφή στο φιλέ! Η Μαριάνα Κόστα πήρε έναν δύσκολο πόντο για το 20-20 και η Χίπε με καρφί έκανε το 22-21. Η Εμμανουηλίδου με μπλοκ έκανε το 23-21, αλλά χάθηκε γρήγορα το προβάδισμα με το άστοχο σερβίς της Μαριάνα Κόστα και την άστοχη επίθεση της Εμμανουηλίδου (23-23). Το καρφί της Σάλας και η άστοχη επίθεση της Γκρόθες έβαλαν τέλος στο πρώτο σετ και ο Ολυμπιακός το πήρε με 25-23 για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε πίσω με 0-3 (με δύο μπλοκ άουτ και έναν άσο της Κωνσταντίνου) και με 2-4, αλλά επέστρεψε. Και το έκανε άμεσα. Ισοφάρισε σε 4-4 με μπλοκ της Μαριάνα Κόστα και πέρασε μπροστά με 5-4 με το έξυπνο πλασέ της Χριστοδούλου και με 7-6 με δύο πόντους από την Εμμανουηλίδου. Σάλας και Χίπε έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό αλλά Στεπανένκο και Χαντάβα ισοφάρισαν, προτού η Γιώτα με πρώτο χρόνο κάνει το 10-9. Και με λάθος της Κρος ήρθε το 11-9. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε γρήγορα με Χαντάβα και Γκρόθες (11-11) και ο Ολυμπιακός μετά το 12-12 έτρεξε ένα σερί. Με δύο πόντους από τη Σάλας (καρφί και μπλοκ) και ενδιάμεσα έναν άσο της Μαριάνα Κόστα έκανε το 15-12! Η Σάλας, ξανά, έκανε το 16-12 και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία να μεγαλώσει κι άλλο η διαφορά. Η Εμμανουηλίδου δεν τελείωσε καλά τη φάση και η Σάλας μπλοκαρίστηκε για να γίνει το 16-14. Ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο τη διαφορά και την έφτασε και στο +4 (20-16) με καρφί της Χίπε και μπλοκ της Μαριάνα Κόστα. Όμως, όπως και στο πρώτο σετ, έτσι και εδώ, την έχασε γρήγορα, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 20-20! Η Χίπε έβαλε τέλος στο 0-4 σερί των φιλοξενούμενων και η Κωνσταντίνου ισοφάρισε σε 21-21. Η Μαριάνα Κόστα με καρφί και η Εμμανουηλίδου έκαναν το 23-21 για τον Ολυμπιακό, η Μαριάνα Κόστα με μπλοκ και η Σάλας με καρφί έκαναν το 25-22 και το 2-0 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο τρίτο σετ. Ναι μεν βρέθηκε πίσω με 0-1 με το μπλοκ στη Χίπε, αλλά απάντησε με ένα 4-0 σερί για το 4-1, με πόντους από Χίπε (2) και άσο της Γιώτα. Η Μαριάνα Κόστα έφερε τον Ολυμπιακό στο 7-4 και η Σάλας έκανε το 8-6, αλλά ο άσος της Κρος έφερε το 9-9 στο Ρέντη. Η διαφορά εξανεμίστηκε σχετικά γρήγορα και ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 11-13 και με 12-14 με τη Χαντάβα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με Χίπε και άσο από τη Μαριάνα Κόστα (14-14). Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 16-18 με την Γκρόθες και η Χίπε απάντησε για το 17-18. Το μπλοκ στην Εμμανουηλίδου και το πλασέ της Χαντάβα έφεραν το 18-22 και όλα δυσκόλεψαν για τον Ολυμπιακό. Η Σάλας μείωσε σε 20-23, αλλά το μπλοκ στη Χίπε έφερε το 20-25 και το 2-1 σετ στο Ρέντη.

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγάει από την αρχή. Η Στεπανένκο έκανε το 0-3 και το 1-4 και οι γηπεδούχοι μείωσαν με πλασέ της Χριστοδούλου και με μπλοκ της Σάλας για το 4-5. Η Γκρόθες με παράβαση έφερε το 6-6 και η Σάλας με δυνατό καρφί το 7-7. Όμως, ακολούθησε ένα σερί από τον Παναθηναϊκό που με δύο "ερυθρόλευκα" λάθη και ένα μπλοκ της Γκρόθες στη Σάλας τον έφεραν στο 7-10. Η Χατζηευστρατιάδου με πρώτο χρόνο έκανε το 10-13 και η Χίπε με άστοχη επίθεση το 10-14. Ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά σε 12-14 με δύο άστοχες προσπάθειες των φιλοξενούμενων. Το σκορ πήγε και στο 12-16, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 15-16 με καρφί της Χίπε, αλλά με μπλοκ της Κρος και με άσο της Χαντάβα ήρθε το 15-18. Η Κελεσίδη μείωσε σε 18-20 με πλασέ πάνω στο φιλέ και η ίδια με άσο έκανε το 19-20! Το μπλοκ της Εμμανουηλίδου στην Γκρόθες έφερε το σκορ στο 20-20 και η παράβαση από τον Παναθηναϊκό έκανε το σκορ 21-20! Η Χίπε ισοφάρισε σε 22 όλα, η Χριστοδούλου με πλασέ έκανε το 24-23 και ακολούθησε το 25-24 με την άστοχη επίθεση της Χαντάβα και το 26-24 με το καρφί της Σάλας για το 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 20-25, 26-24