Δεν μπήκε στο πνεύμα

Πέμπτη, 12 Μαΐου 2022 - 20:43

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το 3ο σετ με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει το σκορ 0-1 με τη Χαντάβα. Η Κωνσταντίνου σκόραρε για το 1-2 και με μπλοκ της Κρος έγινε το 1-3. Η Χίπε σέρβιρε και η Άγκοστ πήρε τον πόντο για το 3-3. Ολιγωρία στην άμυνα του Ολυμπιακού για το 3-4 αλλά η Εμμανουηλίδου ισοφάρισε σε 4-4. Άουτ σέρβις για το 4-5 αλλά και πάλι η Μελίνα Εμμανουηλίδου πήρε τον πόντο για τον Θρύλο ΓΙΑ ΤΟ 5-5. Πόντο- πόντο στην έναρξη του 3ου σετ με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό. Η Σάλας δεν αστόχησε από τη διαγώνιο και μείωσε σε 7-8 για να ακολουθήσει μπλοκ του ΠΑΟ που πήρε ξανά προβάδισμα δύο πόντων με το σκορ 7-9.

Η Άγκοστ έστειλε τη μπάλα άουτ και ανάγκασε τον κ. Παρίζι να καλέσει για οδηγίες στον πάγκο με τη διαφορά στο -3. Άσσος της Χατζηευστρατιάδη για το 8-12 και λάθος επίθεση του Ολυμπιακού έστειλε τη διαφορά πρώτη φορά στο -5. Μείωση σε 9-13 με την Γενιτσαρίδη αλλά η Χίπε αστόχησε από τη θέση του σερβίς κάνοντας το σκορ 9-14. Η Σάλας με καρφί στην ευθεία μείωσε και πάλι στους 3 και με ίδια με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το σκορ 12-14 βάζοντας «φωτιά» στην κερκίδα. Η Κονόμη δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα για το 12-15 και η Γκρόθες σκόραρε για το 12-16. Η τύχη ευνόησε την αρχηγό των φιλοξενούμενων στο σερβίς και με άσσο το σκορ έγινε 12-17 με τον Ιταλό προπονητή να καλεί στο δεύτερο τάιμ άουτ.

Η Ξανθοπούλου με πρώτο χρόνο μείωσε σε 13-17 και με άουτ επίθεση της Γκρόθες ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά στους 3. Η Κουβανή ακραία έκανε λάθος για το 14-18 και η Χίπε απάντησε με ωραίο πόντο για το 15-18. Η Κωνσταντίνου με καρφί στην διαγώνιο έκανε το σκορ 16-20. Η Κελεσίδη πέρασε στον αγώνα για να πιέσει με δυνατό σερβίς την υποδοχή των «πράσινων» και τα κατάφερε μειώνοντας προσωρινά το σκορ σε 18-20. Εύκολος πόντος τους γηπεδούχους μετά από άουτ σερβίς για το 19-21. Η Γενιτσαρίδη τελείωσε την επίθεση για το 20-22 και η Σάλας έφερε ξανά την διαφορά του σετ στην ελάχιστη τιμή της μειώνοντας σε 21-22. Μετά το τάιμ άουτ του κ.Γκάιτς η Κρος έκανε το 21-23 το άουτ της ακραίας Κουβανής έγινε το 21-24. Το σετ ολοκληρώθηκε 21-25 με άσσο της Χαντάβα.