Στον τελικό του Final 4 οι Παγκορασίδες, 3-0 το Περιστέρι

Κυριακή, 29 Μαΐου 2022 - 09:16

Την παρουσία τους στον τελικό του Final 4 Παγκορασίδων (Κ16) πανηγύρισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που ήταν εξαιρετικές στον ημιτελικό απέναντι στον ΑΣ Περιστερίου, επικρατώντας επί της διοργανώτριας ομάδας με 3-0 σετ, το μεσημέρι του Σαββάτου (28/5) στο Κλειστό Χωράφας Περιστερίου. Οι αθλήτριες του Νίκου Φραντζικινάκη δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα σε κανένα από τα τρία σετ της αναμέτρησης και κατάφεραν μετά από περίπου μία ώρα παιχνιδιού, να πάρουν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή (29/5) στις 20:00 το νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα σε ΓΣ Πετρούπολης και ΑΟ Ιωνικό Νίκαιας. Η αναμέτρηση με το Περιστέρι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τις «ερυθρόλευκες» που πήραν κεφάλι στο σκορ με 3-0, χάρη σε άσσο της Μιχαλοπούλου. Η ίδια παίκτρια, λίγο αργότερα, έφερε το +5 για τον Ολυμπιακό με όμορφη επίθεση στη διαγώνιο για το 9-4, ενώ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή μετά το κερδισμένο μπλοκ άουτ της Δαγρέ για το 16-6. Η Δημητρίου με άσσο διαμόρφωσε το 22-8, ενώ οι δύο κερδισμένοι πόντοι της Δαγρέ έφεραν τελικά το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό με σκορ 25-9.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους τέσσερις πρώτους πόντους, για το 2-2. Οι Πειραιώτισσες ανέβασαν ρυθμό σε εκείνο το σημείο και με τον άσσο της Τόσκι και το διπλό μπλοκ από Τριαντοπούλου-Λιάλιου, «έτρεξαν» ένα επιμέρους 8-1, φτάνοντας στο 10-3. Η ομάδα του Περιστερίου κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο -5, με δύο συνεχόμενους πόντους, όμως οι επιθέσεις από τη Δαγρέ και οι δύο συνεχόμενοι άσσοι της Κτενά, έφεραν τον Ολυμπιακό μια ανάσα από την κατάκτηση και του δεύτερου σετ, για το 20-10. Με το σκορ στο 22-11, οι γηπεδούχες έκαναν μια τελευταία αντεπίθεση προκειμένου να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με πέντε συνεχόμενους πόντους, μείωσαν σε 22-16, δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στο σετ. Τελικά η Μιχαλοπούλου ήταν αυτή που έδωσε τη λύση επιθετικά για τον Ολυμπιακό, και με δύο όμορφες επιθέσεις έφερε στην ομάδα της το σετ μπολ, το εξαργύρωσε η Κτενά με πολύ έξυπνο πέρασμα, στην αμέσως επόμενη φάση, διαμορφώνοντας το 25-16 και παράλληλα το 2-0 στα σετ.

Στο τελευταίο σετ της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0 στο ξεκίνημα και στη συνέχεια οι δύο σερί άσσοι από την Τριαντοπούλου έφεραν το +5, για το 9-4. Οι τρεις συνεχόμενοι πόντοι της Μιχαλοπούλου, σε συνδυασμό με τα λάθη που έκαναν οι παίκτριες του Περιστερίου, έδωσαν την δυνατότητα στις Πειραιώτισσες να ξεφύγουν με δέκα πόντους διαφορά, για το 15-5 στα μισά του σετ. Ο πρώτος χρόνος της Δημητρίου έφερε το «ερυθρόλευκο» 18-7, ενώ λίγο αργότερα τα κορίτσια του Ολυμπιακού έφτασαν χωρίς δυσκολία μέχρι το 25-10, κάνοντας το 3-0 στα σετ που έφερε τη νίκη και την πρόκριση στο μεγάλο τελικό του θεσμού.

Τα σετ: 3-0 σε 59’. 25-9, 25-16, 25-10