Οι Έφηβοι έδειξαν τον δρόμο, με ανατροπή!

Δευτέρα, 24 Οκτωβρίου 2022 - 14:15

Χαρακτήρας και καρδιά θρυλική! Ένα συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (24/10) στο Κλειστό Γυμναστήριο του Μίλωνα «Κροίσος Πέρσης», με τους Έφηβους του Ολυμπιακού να παίρνουν μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Μίλωνα με 2-3 σετ. Στην αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΠΕΔΑ οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να βρέθηκαν πίσω με 2-1 στα σετ, όμως στη συνέχεια κατάφεραν να αποτρέψουν δύο ματς μπολ των γηπεδούχων και να οδηγήσουν το παιχνίδι σε πέμπτο σετ, εκεί όπου ολοκλήρωσαν μία σπουδαία ανατροπή. Ο Ολυμπιακός θα φιλοξενήσει την επόμενη αγωνιστική την Αρμενική Πειραιώς στο «Μελίνα Μερκούρη» (30/10, 12:00) με στόχο το «4 στα 4» στο πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» αιφνιδιάστηκαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Μίλωνα και βρέθηκαν πίσω στο πρώτο σετ με σκορ 13-6. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και μείωσε τη διαφορά στο -2 (13-11) μετά από δύο κερδισμένα μπλοκ αουτ του Στράτου, ενώ λίγο αργότερα ο Βεζύρης κυριάρχησε στις μονομαχίες κοντά στο φιλέ και με δύο δικά του μπλοκ οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 15-17. Χασμπαλά και Βεζύρης συνεργάστηκαν όμορφα σε πρώτο χρόνο σε δύο περιπτώσεις φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο 17-20, ενώ στη συνέχεια ο Σαπουντζής διαμόρφωσε το 22-25 και παράλληλα το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο σκοράρισμα μέχρι το 5-5, όμως από εκεί και έπειτα η ομάδα από τη Νέα Σμύρνη κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με +8 (16-8). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του σετ, μετά από άσσο του Στράτου (17-14), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού ο Μίλωνας κατάφερε να φτάσει στο 25-18 και να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ. Πανομοιότυπο ξεκίνημα και στο τρίτο σετ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 8-4. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανατρέψουν προσωρινά το σκορ (9-10), όμως το επιμέρους 10-4 του Μίλωνα (19-14) ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του σετ, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν λίγο αργότερα το 25-19 και το 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να φτάνουν ισόπαλες μέχρι το 12-12. Στη συνέχεια, ο Μίλωνας πήρε «μαξιλαράκι» τριών πόντων (21-18) όμως οι Πειραιώτες δεν εγκατέλειψαν την προσπάθειά τους και ισοφάρισαν με τον Στράτο σε 23-23. Στράτος και Σαπουτζής κράτησαν όρθιο τον Ολυμπιακό στα δύο ματς μπολ του Μίλωνα (24-23 και 25-24), ενώ ο πρώτος χρόνος του Βεζύρη και το τελείωμα του Χασμπαλά ολοκληρωσαν την ανατροπή για το 26-28, στέλοντας το ματς σε πέμπτο σετ.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία, ο Ολυμπιακός στο πέμπτο σετ ξέφυγε με +3, μετά από κερδισμένο μπλοκ αουτ του Σαπουτζή για το 6-9. Ο πετυχημένος πρώτος χρόνος του Χατζηδημητρίου έβαλε τις βάσεις για τη νίκη των «ερυθρολεύκων» (7-12), ενώ τα μπλόκ από Βεζύρη και Χασμπαλά υπέγραψαν το τελικό 9-15, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για το 2-3 στα σετ.

Τα σετ: 2-3 σε 135’. 22-25, 25-18, 25-19, 26-28, 9-15

1ο σετ: 8-5, 15-17, 20-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-16, 25-18
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-16, 25-19
4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 26-28
5ο σετ: 5-7, 7-10, 7-12, 9-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Τριπολιτσιώτης) Σαπουτζής, Βεζύρης, Χαζτηκλημανόγλου, Καζάζης Α., Καζάζης Μ., Στράτος, Μαρούσης, Χασμπαλά, Σαββίδης, Μπαρμπαγιάννης, Χατζηδημητρίου