Ήττα στο Μαρούσι

Σάββατο, 29 Οκτωβρίου 2022 - 22:50

Την ήττα με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι γνώρισε ο Ολυμπιακός, για τη 2η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Ήταν η πρώτη ήττα της σεζόν για τον Ολυμπιακό, μιας και στην πρεμιέρα είχε νικήσει με 3-1 σετ την ΑΕΚ στο Ρέντη. Δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά ο Ολυμπιακός και ηττήθηκε στο Μαρούσι, ωστόσο είναι νωρίς ακόμα και η ομάδα θα βελτιώσει τα όποια θέματα έχει και θα εμφανιστεί όπως πρέπει στη συνέχεια.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο ξεκίνημα στο ματς και βρέθηκε πίσω με 6-2, με την Εμμανουηλίδου να μειώνει σε 6-3 και στη συνέχεια, σε 9-4. Χριστοδούλου και Κούμπουρα μείωσαν σε 10-6 για τον Θρύλο, με την Όλμπρεχτ να κάνει το 12-7. Η Κούμπουρα «χτύπησε» για το 16-11, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 20-12. Η Σάλας μείωσε σε 21-14 για τις «ερυθρόλευκες», η Εμμανουηλίδου, με μπλοκ, σε 23-17, με τις «πράσινες» να κερδίζουν το σετ (25-19). Ίδια η εικόνα του Θρύλου και στο δεύτερο σετ, με την Γουίντερς να μειώνει σε 6-3 και την Κούμπουρα σε 8-5. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 10-10, όμως στη συνέχεια, η διαφορά ξέφυγε ξανά, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 22-15 και να κάνει το 2-0 (25-18). Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με «άλλο» πρόσωπο, προηγήθηκε με 2-1, με άσσο της Κούμπουρα. Η Σέρβα έκανε και το 3-2 και 5-3, με την Εμμανουηλίδου να δίνει «αέρα» τριών πόντων (3-6) στον Θρύλο. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε (10-6), ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-14, όμως τελικά, έχασε το σετ με 25-15 (3-0).

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-13, 25-19

2ο σετ: 8-3, 16-13, 21-15, 25-18

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-15

Τα σετ: 25-19, 25-18, 25-15

Με σούπερ Ιντάλγκο!

Με δύο άσους του Κουβανού παικταρά στο (δύσκολο) τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Φοίνικα Σύρου...