Έχασε δικό του παιχνίδι...

Κυριακή, 27 Νοεμβρίου 2022 - 00:24

Δικό του παιχνίδι έχασε ο Ολυμπιακός μέσα στο Μαρούσι κόντρα στον Παναθηναϊκό. Βρέθηκε 0-2 μπροστά στα σετ, όντας καλύτερος, έστω και αν έπαιζε χωρίς τα δύο του λίμπερο (εκτός από τον τραυματία Γκαρά, εκτός με πρόβλημα της τελευταίας στιγμής έμεινε και ο Τζιάβρας, με τον Δαλακούρα να είναι η λύση ανάγκης και να δημιουργεί κενό και στους ακραίους), αλλά έβγαλε τα «μάτια» του και έχασε δικό του παιχνίδι. Όπως και να ‘χει, έδειξε ότι έχει ποιότητα και ότι όταν θα είναι πλήρης, θα μπορεί να κάνει ακόμη καλύτερα τα πράγματα...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι στο Μαρούσι και προηγήθηκε με 0-2 και 1-3 με τον Κουμεντάκη. Ο Ιντάλγκο πήρε πόντο με μπλοκ άουτ για το 3-4 και εκεί ανέλαβε δράση ο Στερν, ο οποίος με 3 σερί πόντους έκανε το 7-8 για τον Θρύλο. Ο Παγένκ με δύο σερί Άσους έφερε τον Ολυμπιακό στο 8-10, ο Κουμεντάκης έκανε το 9-11 και με Στερν, Ιντάλγκο (μπλοκ στον Ερνάντεζ) και Κουμεντάκη αύξησε το προβάδισμά του στο 10-14. Με μπλοκ του Παγένκ και με δικό του πρώτο χρόνο ήρθε το 12-17. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 14-17 με τον Κόβαρ, αλλά ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον αγώνα. 16-20 με Ιντάλγκο, 17-22 με πρώτο χρόνο από τον Λινάρδο και το πρώτο σετ ήρθε πιο κοντά. Ο Ιντάλγκο τελείωσε δυνατά τη φάση για το 18-23 και το 0-1 στα σετ ήρθε με το άστοχο σερβίς του Κόβαρ για το 22-25.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-2 με μπλοκ του Παγένκ. Ο Ιντάλγκο έκανε λάθος για το 6-4, ο Στερν μείωσε σε 8-6 με δυνατό τελείωμα και ο Λινάρδος σε 9-7. Ο Ιντάλγκο έκανε το 11-10 και ο Παγένκ ισοφάρισε με μπλοκ, όπως και ο Τράβιτσα με τον Στερν σε 13-13. Ο Κουμεντάκης πήρε τον πόντο για το 13-14, ο Παγένκ έκανε το 13-15 και ο Κουμεντάκης το 14-16, με τον Ολυμπιακό να προσπερνάει. Με Άσο του Τράβιτσα γράφτηκε το 14-17 και ο Ολυμπιακός έδειχνε να επιβάλλει το ρυθμό του και σε αυτό το δεύτερο σετ. Ο Ιντάλγκο έκανε το 15-18, ο Κουμεντάκης το 17-20 και ο Στερν με τρομερό Άσο το 17-21, αναγκάζοντας τον προπονητή του Παναθηναϊκού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή αντίδραση στη συνέχεια και όχι μόνο είδε τη διαφορά να μαζεύεται, αλλά βρέθηκε και πίσω στο σκορ με 23-22 με τον πόντο του Κόβαρ και με 24-22 από τον Γιάκομπσεν. Κι όμως, ο Ολυμπιακός το γύρισε και πήρε και το δεύτερο σετ μες 24-26 (0-2).

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο καλός όσο στα δύο πρώτα. Βρέθηκε πίσω από την αρχή με 3-0 από την άστοχη επίθεση του Λινάρδου και μείωσε σε 3-2. Ο Κουμεντάκης έκανε το 5-3 και ο Παγένκ με μπλοκ το 8-6. Ο Ιντάλγκο κράτησε κοντά τον Ολυμπιακό (9-7), αλλά από παράβαση και Άσο του Κόβαρ ήρθε το 12-7 για τους γηπεδούχους. Ο Στερν έκανε το 13-19, ο Ιντάλγκο το 16-12 και ο Παγένκ το 17-15. Όμως, ο Θρύλος δεν ήταν τόσο καλός σε αυτό το τρίτο σετ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-15 από πλασέ του Ερνάντεζ. Βρέθηκε πίσω και με 22-15, αλλά με 0-5 σερί μάζεψε τη διαφορά, με Χανδρινό, μπλοκ του Τράβιτσα και καρφί του Στερν! Όμως, ο Παγένκ σέρβιρε στο φιλέ και ο Ολυμπιακός έχασε το τρίτο σετ με 25-22 (1-2 σετ).

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε καλά, όπως στα δύο πρώτα. Προηγήθηκε 0-1 με τον Ιντάλγκο και 2-4 με τον Στερν, ενώ το σκορ πήγε και στο 2-5 από το λάθος του Φράγκου. Ο Στερν με δυνατό τελείωμα και ο Παγένκ με Άσο έκαναν το 4-7, ενώ ο Λινάρδος με πρώτο χρόνο και ο Ιντάλγκο με δύο πόντους κράτησαν μπροστά τον Ολυμπιακό (9-11). Ο Ιντάλγκο ήταν πολύ καλός και σε αυτό το διάστημα και με δύο σερί πόντους έκανε το 12-14, ενώ άλλοι δύο από τον Κουμεντάκη έφεραν το σκορ στο 14-16. Ο Στερν με πλασέ έκανε το 17-19, αλλά ο Ολυμπιακός έχασε τη διαφορά και βρέθηκε να χάνει 20-19 με λάθος του Στερν, μπλοκ στον Ιντάλγκο και Άσο του Ερνάντεζ. Το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο μέχρι το 22-22 με Κουμεντάκη, αλλά στο τέλος ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή αντίδραση και με πόντο από μπλοκ άουτ του Ερνάντεζ έχασε 25-22 το 4ο σετ για το 2-2.

Στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά. Έκανε το 1-1 με τον Κουμεντάκη αλλά βρέθηκε να χάνει με 6-2! Πλησίασε, όμως, μειώνοντας με Ιντάλγκο και Άσο του Κουμεντάκη σε 6-4. Ο Λινάρδος με πρώτο χρόνο και ο Ιντάλγκο έφεραν τον Ολυμπιακό σε κοντινή απόσταση, 7-6. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και με διαδοχικά λάθη στην επίθεση, ο Ολυμπιακός κατάφερε να χάσει το ματς με 15-10 στο τάι μπρέικ για το 3-2!

Τα σετ: 22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10