Κυρίαρχος στο πρώτο σετ ο Θρύλος

Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2022 - 19:26

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στον αγώνα με την Μπουργκάς. Επέβαλε το ρυθμό του και πήρε από νωρίς ένα καλό προβάδισμα που το διατήρησε ως το τέλος του πρώτου σετ.

Ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-0 με τον Λινάρνδο να μπλοκάρει την επίθεση, ενώ ο Στερν και ο Ιντάλγκο έκαναν το σκορ 6-2. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο και ο Κουμεντάκης με μπλοκ έκαναν το 11-5.

Ο Παγένκ με άσο και ο Στερν «έγραψαν» το 13-9, με τον Κουμεντάκη και τον Λινάρδο (πρώτος χρόνος) να ανεβάζουν τη διαφορά στο +5 για το 16-11.

Δύο συνεχόμενοι άσοι από τον Στερν έφεραν τον Ολυμπιακό στο 19-12 και ακόμη πιο κοντά στο πρώτο σετ. Στο +7 πήγε η διαφορά και με τον Ιντάλγκο (21-14). Η Μπουργκάς πλησίασε σε 22-19 με το μπλοκ του Τσαβντάροφ, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ψυχραιμία του και με καρφί του Ιντάλγκο και τον Στερν σε κόντρα μπάλα πήρε το πρώτο σετ με 25-19 (1-0).