Δεν ήταν όπως έπρεπε

Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2022 - 18:52

Την ήττα με 3-0 σετ από τον ΠΑΟΚ, εκτός έδρας, γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Βόλεϊ Γυναικών για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ήταν η δεύτερη ήττα στη σεζόν, πληρώνοντας το γεγονός ότι ακόμη δεν έχει βρει την σταθερότητα που απαιτείται. Μάλιστα, ίσως να χρειαστούν και ορισμένες διορθωτικές κινήσεις ενόψει της συνέχειας.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-7, με έξυπνο πλασέ της Χριστοδούλου, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (8-11). Η Γουίντερς «έγραψε» το 12-9, η Στράντζαλη έκανε λάθος, για το +4 (9-13) του Θρύλου, ο οποίος έφτασε στο 15-11, με νέα επίθεση της Κούμπουρα! Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με την Σάλας να κάνει το 16-12, ενώ η Χριστοδούλου, με πέρασμα, έκανε το 19-16. Με μπλοκ άουτ της Γουίντερς, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 21-20, όμως δέχθηκε 5-0 σερί από τις «ασπρόμαυρες» και έχασε το πρώτο σετ, με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν πίσω με 9-5 και 14-10, όμως με άσσο της Χριστοδούλου, ισοφάρισαν σε 15-15. Η Σάλας ισοφάρισε εκ νέου (17-17), ωστόσο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +3 (21-18). Η Κούμπουρα κέρδισε ωραίο πόντο, μειώνοντας σε 21-19, αλλά οι «ερυθρόλευκες» απώλεσαν και το δεύτερο σετ, με 25-19.

Μετά από άουτ επίθεση της Κρολ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3 στο τρίτο σετ, με την Σάλας να κερδίζει δύο διαδοχικούς πόντους, για το 7-5. Με πόντο της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 13-13, η Κούμπουρα έδωσε προβάδισμα (13-14), όμως με μπλοκ άουτ της Κρολ, οι «ασπρόμαυρες» προσπέρασαν με +3 (20-17). Με 3-0 σερί και μπλοκ της Εμμανουηλίδου, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 20-20, η Κούμπουρα έκανε το 23-23 και η Σάλας το 24-24, όμως με άσσο της Μπλάνκο, ο ΠΑΟΚ έκανε το 26-24 και έτσι τελείωσε το παιχνίδι με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-21, 25-19, 26-24