Πάμε για τα επόμενα...

Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2023 - 22:00

Την ήττα με 3-2 σετ (28-26, 25-21, 18-25, 18-25, 19-17) εκτός έδρας από την ΑΕΚ γνώρισε ο Ολυμπιακός, σε παιχνίδι για την 12η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Σε ένα παιχνίδι με φινάλε «θρίλερ», τα κορίτσια του Θρύλου, αν και βρέθηκαν πίσω με 2-0, επέστρεψαν στο ματς, κατέκτησαν το τρίτο και το τέταρτο σετ, ισοφαρίζοντας σε 2-2, όμως παρότι είχαν το προβάδισμα στο τάι μπρέικ, με δύο ματς μπολ (13-14, 16-17), γνώρισαν την ήττα από τις «κιτρινόμαυρες» στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ έως το 25-24! Με άσσο της Λαμπρούση, ο Θρύλος έφτασε στο +5 (4-9), ενώ με τον ίδιο τρόπο, η Καράρο έκανε το 11-7. Με μπλοκ άουτ της Γουίντερς, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 18-14, η Γιώτα «έγραψε» το 22-18, με μπλοκ, όμως η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 23-23. Η Λαμπρούση κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το 24-23, η Κούμπουρα κάρφωσε, για το 25-24, όμως μετά από φιλέ της Γουίντερς, η ΑΕΚ έκανε το 1-0 σετ, με 28-26.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-0, όμως μετά από άουτ της Σίλβα, μείωσε σε 5-4. Με μπλοκ άουτ της Γουίντερς, τα κορίτσια του Θρύλου προσπέρασαν (10-11), η Γιώτα έκανε το 12-11, με πρώτο χρόνο, όμως οι «κιτρινόμαυρες» ξέφυγαν με +4 (17-13, 19-15). Η Γουίντερς μείωσε σε 22-18, η Κούμπουρα σε 23-19 και η Τσιτσιγιάννη σε 23-21, όμως οι γηπεδούχες κατέκτησαν και το δεύτερο σετ, με 25-21.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά στο τρίτο σετ, αφού προηγήθηκαν με 3-0, μετά από άουτ επίθεση της ΑΕΚ. Η Σάλας έκανε το 4-2, η Λαμπρούση το 5-3, όμως οι «κιτρινόμαυρες» πέρασαν και πάλι μπροστά, με 7-5 και 8-6. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήρε προβάδισμα 9-8, με άσσο της Γουίντερς, η οποία «έγραψε» και το 16-11! Με μπλοκ της Γιώτα, ο Θρύλος έφτασε στο +6 (12-18), με την Ελληνίδα κεντρική να κάνει και το +8 (15-23). Η Κούμπουρα κάρφωσε ξανά, για το 24-15, με την Σάλας να κάνει το 25-18 και να μειώνει σε 2-1 για την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι.

Με επίθεση της Σάλας, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1, στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με την Γουίντερς να ισοφαρίζει σε 6-6. Ο Θρύλος προηγήθηκε ξανά (7-8), μετά από φιλέ των γηπεδούχων, η Κούμπουρα έφερε το σετ στα ίσια (9-9) και στη συνέχεια, έκανε το 10-9 και το 11-10, με την Λαμπρούση να ανεβάζει, με δύο σερί επιθέσεις, τη διαφορά στο +2 (11-13). Μετά από άουτ επίθεση των «κιτρινόμαυρων», οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 14-11, όμως ισοφαρίστηκαν (14-14) και στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω στο σκορ (15-14, 16-15). Η Γουίντερς έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό, με 17-16, η Γιώτα έδωσε «αέρα» δύο πόντων (16-18), με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +5 (16-21), μετά από τρεις λάθος επιθέσεις της ΑΕΚ. Με μπλοκ της Λαμπρούση, ο Θρύλος έφτασε σε σετ μπολ (18-24), με την Σάλας να κάνει το 25-18 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ!

Στο τάι μπρέικ, η Καράρο έκανε το 2-1, με μπλοκ και η Λαμπρούση το 3-2, με μπλοκ άουτ, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +2 (5-7). Μετά από άουτ των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (7-10), η Σάλας έκανε το 11-9, με την Γουίντερς να «γράφει» το 14-13. Με επίθεση της Λαμπρούση, ο Θρύλος έφτασε σε ένα ακόμα σετ μπολ/ματς μπολ (16-17), όμως οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν στη νίκη με 3-2, αφού «έτρεξαν» σερί 3-0, για το 19-17.

Τα σετ 2-3: 28-26, 25-21, 18-25, 18-25, 19-17