Επέστρεψαν στις νίκες οι «ερυθρόλευκες»!

Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2023 - 18:11

Μετά το Κύπελλο Ελλάδας η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου επέστρεψε στις νίκες στη Volley League, στην 17η αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν με άνεση το πρώτο σετ και με μεγάλη ανατροπή και 33-31 το δεύτερο στο οποίο βρέθηκαν να χάνουν με 18-23, ελέγχοντας το τρίτο (25-21 ) για την τελική επικράτηση που ήρθε σε 85’ λεπτά. Πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση με το Μαρκόπουλου, αναδείχθηκε η Σάλας με 17 πόντους, με την Γουίντερς να ακολουθεί με 15, ενώ διψήφια ήταν και η Λαμπρούση που ολοκλήρωσε με 10 πόντους. Η προσοχή του Θρύλου στρέφεται πλέον στον πρώτο προημιτελικό του CEV Cup, με αντίπαλο την Ταργκοβίστε την Τετάρτη (22/2, 18:00), στη Ρουμανία.

Με επίθεση της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-9, με την Εμμανουηλίδου να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (14-10), με πρώτο χρόνο. Η Σάλας κέρδισε μπλοκ, για το 18-13, ενώ η Κουβανή ακραία «χτύπησε» ξανά, κάνοντας το 19-15. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με νέα επίθεση της Εμμανουηλίδου, διατήρησε «αέρα» πέντε πόντων (21-16), με την Σάλας να κερδίζει μπλοκ άουτ, για το 22-17. Στη συνέχεια, η Γουίντερς οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ (24-19), ενώ ήταν και αυτή που «τελείωσε» το σετ, με 25-20, για το 1-0.

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3, με τις φιλοξενούμενες διατηρούν το προβάδισμα και να φτάνουν στο 6-10 και στο 7-12. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 9-12 και σε 10-13 με μπλοκ της Γουίντερς και της Λαμπρούση, και πλησίασαν στους δυο πόντους στο 11-13 και στο 12-14. Η ομάδα του Μαρκόπουλου ξέφυγε με +5 στη συνέχεια για το 12-17 στο σημείο που κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ ο Λορέντζο Μιτσέλι. Oι «ερυθρόλευκες» δεν έβγαλαν αντίδραση στο σημείο αυτό με αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι φιλοξενούμενες με 14-20. Στην εξέλιξη του σετ η κατάσταση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο αφού το Μαρκόπουλο πήγε στο 18-23, όμως ο Θρύλος με ένα 4-0, μείωσε σε 22-23 με πλασέ της Χριστοδούλου. Οι φιλοξενούμενες πήγαν στο πρώτο σετ μπολ με την Καλανταρίδου (22-24), όμως με μπλοκ της Λαμπρούση και επίθεση της Σάλας ισοφάρισε για πρώτη φορά στο σετ σε 24-24. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και ο Ολυμπιακός ύστερα από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στο δικό του πρώτο σετ μπολ με 25-24, στο 27-26 ήταν η δεύτερη χαμένη ευκαιρία για να περάσει ανεκμετάλλευτο και το τρίτο σετ μπολ στο 31-30. Ωστόσο μετά το 31-31, χάρη σε σερβίς άουτ του Μαρκόπουλου και σε μπλοκ της Γούιντερς διαμορφώθηκε το 33-31 για να φτάσει ο Θρύλος στο 2-0!

Το ξεκίνημα του 3ου σετ βρήκε τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 9-7 αλλά να δέχεται ένα 5-0 σερί για το προσπέρασμα των φιλοξενούμενων με 9-12. Μετά το 10-13, οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με ένα δικό τους 4-0 σερί φτάνοντας στο 14-13 με επίθεση της Σάλας. Με νέο 4-0 σερί μετά το 15-15, ο Θρύλος έφτασε στο 19-15 με την Γούιντερς η οποία στη συνέχεια έγραψε το 22-18. Από μπλοκ της Σάλας προήλθε το πρώτο ματς μπολ στο 24-20 με την ίδια να σημειώνει το 25-21 που χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 3-0 σε 85’. 25-20 (23’), 33-31 (36’), 25-21 (26’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-20

2ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 33-31

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-21

Η θέση μας είναι στο Ρέντη!

Παίρνουμε ξανά θέση στην κερκίδα, για το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, για τη Volley League! Δείτε λεπτομέρειες για τη διάθεση εισιτηρίων σήμερα.