ΨΗΛΑ τα κεφάλια κοριτσάρες! Αποχαιρέτησαν το Cev Cup oι «ερυθρόλευκες»

Πέμπτη, 2 Μαρτίου 2023 - 21:21

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΨΗΛΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ... ΘΡΥΛΟΣ ΕΙΣΑΙ.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη ρεβάνς των προημιτελικών του CEV Cup, καθώς ηττήθηκε από την πολύ καλή Ταργκόβιστε, στο «Μ. Μερκούρη». Αγωνίστηκε χωρίς την βασική του διαγώνια Μίλιτσα Κούμπουρα και ενώ πάλεψε, δεν άντεξε, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στον δεύτερο προκριματικό με 3-1 σετ.

Οι δύο ομάδες έκαναν ένα νευρικό ξεκίνημα με πολλά λάθη, όμως οι «ερυθρόλευκες» ήταν εκείνες που είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στα σετ, φτάνοντας στο 24-21, δίχως όμως να καταφέρουν να πάρουν στο πρώτο σετ, αφού οι Ρουμάνες με σερί 5-0 έκαναν την ανατροπή.

Τα κορίτσια του Θρύλου έδειξαν σαφώς επηρεασμένες από την εξέλιξη του πρώτου σετ και λύγισαν στο δεύτερο σετ, το οποίο πήραν οι φιλοξενούμενες με 25-13. Παρά το προβάδισμα της Ταργκόβιστε ο Ολυμπιακός είχε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 σετ (25-19, 3ο σετ) για να πάρει... παράταση ζωής

Το έργο του Θρύλου παρέμεινε δύσκολο και στο 4ο σετ, με τις Ρουμάνες να ανεβάζουν «στροφές» και να φτάνουν ως τη νίκη, κερδίζοντάς το με 25-16.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκες» επικεντρώνονται στο πρωτάθλημα, όπου την Κυριακή (5/3) θα υποδεχτούν τον ΠΑΟΚ, στις 18:30.

Ο αγώνας

Με πάιπ της Γουίντερς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2, στο ξεκίνημα του ματς, όμως η ρουμανική ομάδα προσπέρασε με 7-4 και 11-6. Με άσσο της Σάλας, ο Θρύλος μείωσε σε 11-8, με την Γενιτσαρίδη να κάνει το 11-9, ενώ η Γουίντερς κέρδισε άλλη μία επίθεση, για το 12-11. Με καρφί της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 14-14, η Γενιτσαρίδη έδωσε προβάδισμα (15-14), με άσσο, όμως η Ταργκοβίστε προηγήθηκε (17-18, 18-19) ξανά. Με πλασέ της Γουίντερς, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ, κάνοντας το 20-19, ενώ η Σάλας κέρδισε άσσο, για το +2 (21-19), σε ένα κρίσιμο σημείο! Η Γενιτσαρίδη «χτύπησε» ξανά, διατηρώντας τη διαφορά των δύο πόντων (22-20), ενώ «έγραψε» και το +3 (23-20), με μπλοκ άουτ! Με επίθεση της Γουίντερς, τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν σε σετ μπολ (24-21), όμως οι Ρουμάνες «έτρεξαν» σερί 5-0 και έκαναν την ανατροπή (24-26) και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η ρουμανική ομάδα ξέφυγε με 6-1, με την Γενιτσαρίδη να μειώνει σε 6-2. Η Ταργκοβίστε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έφτασε στο 9-2 και 10-3, όμως η Τσιτσιγιάννη μάζεψε τη διαφορά στο 10-5. Με δύο πόντους της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν σε 13-8, από 13-5, η Ζαφειρίου μείωσε σε 15-10, όμως οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 23-11 και στη συνέχεια, στο 25-13, για το 2-0 σετ.

Με άσσο της Γουίντερς και επίθεση της Λαμπρούση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-0, ξεκινώντας δυνατά στο τρίτο σετ. Η Σάλας έκανε το 9-6, η Τσιτσιγιάννη το 11-8, με την Ταργκοβίστε να ισοφαρίζει σε 11-11, 13-13 και 14-14. Με άσσο της Γουίντερς, ο Θρύλος προηγήθηκε με 16-14, ενώ ξέφυγε ξανά με +3 (19-16), με καρφί της Γουίντερς, με την Λαμπρούση να κερδίζει μπλοκ, για το 23-19. Μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν σε σετ μπολ (24-19), με την Γουίντερς να κάνει το 2-1, με πλασέ, για το 25-19.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, η Σάλας ισοφάρισε σε 3-3 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στη συνέχεια, έμεινε πίσω με 8-3 και 10-4. Με μπλοκ της Τσιτσιγιάννη και στη συνέχεια, της Λαμπρούση, ο Θρύλος μείωσε σε 10-7, όμως η ρουμανική ομάδα έφτασε στο 15-7. Η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 15-8, η Σάλας σε 16-9, αλλά οι Ρουμάνες «άνοιξαν» τη διαφορά, φτάνοντας στο +10 (11-21). Με μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 22-15, όμως τελικά, απώλεσαν το τέταρτο σετ, με 25-16 και γνώρισαν την ήττα και τον αποκλεισμό.

Τα σετ (1-3): 24-26, 13-25, 25-19, 16-25