«Σφαγή» στην Αλεξανδρούπολη

Τετάρτη, 26 Οκτωβρίου 2011 - 20:56

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, αλλά ηττήθηκε άδικα με 3-2 σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν μέχρι το τέλος αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη.

Κρίσιμο λάθος από τους διαιτητές στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, στο 14-14 στο πέμπτο σετ που έφερε την ήττα.

Τα διαιτητικά λάθη ήταν αυτά που λύγισαν τους Πειραιώτες, οι οποίοι μέχρι και τους τελευταίους πόντους προσπαθούσαν να κατακτήσουν το σετ και τη νίκη. Ο Νοβότνι έκανε το σερβίς, η μπάλα έσκασε στη γραμμή, αλλά ο διαιτητής το πήρε πάνω του.

Προηγουμένως, βέβαια είχαμε κι άλλο λάθος, στο τέταρτο σετ. Προφανώς είναι το… σκορ, αφού το 15-14 και στο τέταρτο σετ έγινε με λάθος της διαιτησίας υπέρ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

Οι αθλητές του Γιάννη Καλμαζίδη μπήκαν στο ματς δυνατά και πήραν άνετα το πρω΄το σετ, ωστόσο από τα μέσα του δεύτερου η απόδοσή του σημείωσε πτώση. Παρόλα αυτά, στο τέταρτο και στο πέμπτο ανέβασαν και πάλι στροφές.

Εκεί κατάφεραν και έφεραν πάλι το ματς στα ίσια (2-2 σετ) και στο τέλος προσπάθησαν να κάνουν το 3-2, αλλά τους φρέναρε απότομα το λάθος του διαιτητή στο 15-14...

Τα σετ: 18-25, 25-22, 25-22, 17-25, 16-14

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Α. 9 (8/17 επ., 1 άσο, 56% υπ. - 33% άριστες), Κόβατς 10 (9/14 επ., 1 άσο), Γκονζάλες 22 (15/41 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Παπάζογλου 13 (10/16 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (3/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 79% υπ. - 69% άριστες), Κιρόζ -λ (58% υπ. - 50% άριστες) / Καβαρτζίεφ, Γραμματικάκης.

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 19 (16/27 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Νοβότνι 24 (16/27 επ., 4 μπλοκ, 4 άσοι, 44% υπ. - 44% άριστες), Ανδρεάδης 9 (6/10 επ.,2 άσοι, 1 μπλοκ), Πίντο 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 74% υπ. - 68% άριστες), Κουζούνης -λ (83% υπ. - 59% άριστες) / Κοκκινάκης 1, Κανέλλος 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Λιβαθηνός.

Η εξέλιξη του ματς:

Ε' σετ:

16-14 Με λάθος των διαιτητών έγινε το 15-14 για τους γηπεδούχους και τελικά ήρθε η ήττα.

14-14 Πόντος για τον Ολυμπιακό!

14-13 από τον Χιμένεθ.

14-12 Πόντος για τον Εθνικό.

13-12 Από τον Φιλίποφ.

13-10 Με συνεχόμενα σερβίς - άσους του Γκονζάλες.

11-10 με ένα σερί τριών πόντων από τον Εθνικό.

10-10 Όλα ίσια και τάιμ άουτ.

8-9 Ξανά με τον Κανέλλο.

7-8 και αλλαγή τερέν με τον Χιμένεθ και τον Κανέλλο να παλεύουν στο τελευταίο σετ.

6-6 Με μπλοκ του Κανέλλου.

6-5 Ο Χιμένεθ μειώνει για τον Θρύλο.

5-4 Μετά από πολλές άμυνες κάρφωσε ο Πάολο Πίντο.

3-2 «Μάχη» και στο τελευταίο σετ.

Δ' σετ:

* 17-25 και όλα θα κριθούν στο πέμπτο σετ.

* 17-23 Ακόμη δύο πόντοι.

* 15-21 Κοντά στο να φέρει το ματς στα ίσια ο Θρύλος. Ο Παπάζογλου αντιδρά και δέχεται δικαίως την κίτρινη κάρτα.

* 15-19 πρώτη φορά στο +4 ο Θρύλος στο Δ' σετ!

* 11 Χαμένα σερβίς για τον Εθνικό, 16 για τον Ολυμπιακό.

* 15-16 Ο Ολυμπιακός προηγείται στο τεχνικό τάιμ άουτ.

* 15-14 Λάθος των διαιτητών και πόντος για τους γηπεδούχους... Καθάρα στο τερέν του Εθνικού έσκασε η μπάλα από μπλοκ του Θρύλου, αλλά...

* 13-13 Χέρι - χέρι οι δύο ομάδες, με το ματς να είναι ντέρμπι.

* 10-10 Ο Ολυμπιακός παίζει πιο σοβαρά στο τέταρτο σετ.

* Στο 8-6 το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

* 5-2 με μπλοκ στον Χιμένεθ και η ψαλίδα ανοίγει...

* 3-2 Πάλι πόντο - πόντο πάνε οι ομάδες στις αρχές.

Γ' σετ:

* Χαμένο σερβίς και 2-1 σετ υπέρ του Εθνικού.

* Άσος από τους Πειραιώτες για το 24-22 και οι γηπεδούχοι πήραν τάιμ άουτ.

* 24-21 Σημάδια αδυναμίας δείχνει η ομάδα σε κάποιους τομείς, αλλά προσπαθεί.

* 22-19 Το σετ στην τελική ευθεία, αλλά ο Ολυμπιακός άργησε να... ξυπνήσει.

* Τάιμ άουτ στο 16-13. Μέχρι τώρα ο Εθνικός έχει κερδίσει 24 πόντους από λάθη του Θρύλου.

* 16-10 Οι γηπεδούχοι έχουν το προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ.

* 12-6 Ο Εθνικός έχει ξεφύγει με διαφορά και ο Καλμαζίδης δίνει και πάλι οδηγίες προσπαθώντας να ξυπνήσει τους παίκτες του.

* 8-5 Λείπει η συγκέντρωση από τον Θρύλο ο Εθνικός είναι μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5.

* 7-5 Μετά τα μισά του δεύτερου σετ η απόδοση του Ολυμπιακού έχει πέσει αισθητά.

* 3-2 ισορροπημένο το τρίτο σετ στους πρώτους πόντους.

Β' σετ:

* Η μπάλα δεν... ήθελε τον Θρύλο και οι γηπεδούχοι πήραν το σετ με 25-22.

* Οι γηπεδούζοι πήραν το προβάδισμα με 22-21

* Το παιχνίδι πήρε... φωτιά, με το σκορ στο 21-21 και τον Καλμαζίδη να παίρνει τάιμ άουτ.

* Ο Εθνικός μείωσε στον πόντο και ο Καλμαζίδης πήρε τάιμ άουτ για να παγώσει τον ρυθμό στο 15-16.

* Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Θρύλος είναι μπροστά στο σκορ με 16-12.

* Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός είναι μπροστά με 8-4

* Τάιμ άουτ πήρε ο Ολυμπιακός, ενώ προηγείται με 6-3.

Α' σετ:

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Εθνικού με 25-18 και πήρε το πρώτο σετ.

Τα σετ: 18-25, 25-22, 25-22, 17-25, 16-14.

Άνετη νίκη για τον Θρύλο που σάρωσε με 3-0 τον ΠΑΟΚ και του... έμαθε ότι και στο βόλεϊ το Λιμάνι είναι βαθύ!