Ήττα με πολλές απουσίες

Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου 2012 - 03:47

Με πολλά προβλήματα λόγω τραυματισμών, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ (25-18, 25-19, 16-25, 25-22) στην Πυλαία και πλέον κινδυνεύει να χάσει τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας από τον Παμβοχαϊκό, που αντιμετωπίζει τη Δευτέρα την ΕΑΠ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν το γεγονός ότι άργησαν δύο σετ να βρουν ρυθμό ενώ στο κρίσιμο τέταρτο δεν απέφυγαν τα λάθη στους κρίσιμους πόντους.

Χωρίς τον Φιλίποφ, με τον Κοκκινάκη λίμπερο αντί του τραυματία Κουζούνη , τον Σωτηρίου ακραίο να δυσκολεύεται να τελειώσει τις φάσεις και τον Νοβότνι μακριά από τον καλό του εαυτό σε επίθεση και υποδοχή, η ομάδα του Πειραιά δεν κατάφερε να περάσει από τη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Πλέον ο Ολυμπιακός καλείται να κάνει ανασυγκρότηση δυνάμεων ώστε να πάρει τη νίκη την Τετάρτη απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβιβ, για τους «16» του Challenge Cup.

1ο ΣΕΤ

Ο Ολυμπιακός, με λίμπερο τον Κοκκινάκη, αντί του τραυματία Κουζούνη, και δίδυμο ακραίων Σωτηρίου και Νοβότνι, έχασε το πρώτο σετ στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ με 25-18. Παρότι η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 13-15 αλλά δεν είχε λύση στο σερβίς του Τόλη Αρμενάκη. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 και ξέφυγαν 21-15, τελειώνοντας ουσιαστικά το σετ.

2ο ΣΕΤ

Παρά την άνοδο του Χιμένες στην επίθεση, ο Ολυμπιακός δεν βρήκε τον τρόπο να αντιμετωπίσει το καλό σερβίς των παικτών του ΠΑΟΚ και το αποτελεσματικό μπλοκ, με αποτέλεσμα να χάσει και το δεύτερο σετ με 25-19. Αρκετά λάθη των παικτών του Γιάννη Καλμαζίδη και καλές επιθέσεις, τόσο σε πρώτο χρόνο με τους κεντρικούς, όσο και από τους ακραίους, Ρομέρο και Μπορόβνιακ, έδωσαν σταθερά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, που έκανε το 2-0.

3ο ΣΕΤ

Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν από το σερβίς, βελτιώθηκαν στο μπλοκ και κατέκτησαν το τρίτο σετ με 25-16, με τον Κανέλλο να ξεκινά αντί του Πετρέα. Οι δύο ομάδες ήταν κόντά μέχρι το 7-6 υπέρ του ΠΑΟΚ, ωστόσο η διακοπή λόγω της έντασης και των υβριστικών συνθημάτων στις κερκίδες της Πυλαίας αποσυντόνισε τους γηπεδούχους ενώ αντίθετα πείσμωσε τους παίκτες του Καλμαζίδη. Ο Ολυμπιακός ήταν συνεχώς μπροστά, με τη διαφορά στο φινάλε να φτάνει και τους εννέα πόντους.

4ο ΣΕΤ

Τα λάθη του πλήρωσε ο Ολυμπιακός, που δεν κατάφερε να αποφύγει την απώλεια του τέταρτου σετ με 25-22 και την ήττα με 3-1 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να έχουν εκμεταλλευθεί τα λάθη των γηπεδούχων, αλλά αντίθετα παρασύρθηκαν από τον κακό ρυθμό και στα κρίσιμα σημεία στο φινάλε δεν ανταποκρίθηκαν στην περίσταση. Στο 22-21 ο Σωτηρίου παρατηρήθηκε με πιαστό, ενώ ακόμα και η είσοδος του Παύλου Κουζούνη δεν βοήθησε την ομάδα του Πειραιά να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ), Παπαϊακώβου 9 (5/7 επ., 4 μπλοκ), Πλίκας 9 (4/4 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο), Μπορόβνιακ 14 (12/25 επ., 2 μπλοκ, 86% υπ. - 52% άριστες), Ρομέρο 10 (9/17 επ., 59% υπ. - 29% άριστες), Αρμενάκης 12 (10/32 επ., 2 άσοι), Παπαδημητρίου -λ 67% - 43% άριστες) / Γεωργιάδης, Ντίνας 1, Ωρολογάς, Καρασαρλίδης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Χιμένες 19 (17/35 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Λιβαθηνός 2, Σωτηρίου 8 (6/22 επ., 41% υπ. - 33% άριστες), Ανδρεάδης 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Νοβότνι 15 (13/26 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 26% άριστες), Κοκκινάκης -λ 40% υπ. - 20% άριστες / Κανέλλος 9 (8/9 επ.), Κουζούνης, Μάρκου.

Την Πρωτοχρονιάτικη πίτα της θα κόψει την Κυριακή 29 Ιανουαρίου η Ακαδημία βόλεϊ του Ολυμπιακού, στην ιστορική Λέσχη στο Πασαλιμάνι (18:00).