Θρύλος και τα κορίτσια!

Τρίτη, 31 Ιανουαρίου 2012 - 03:33

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 (23-25, 25-15, 14-25, 25-20, 15-8) σετ του Παναθηναϊκού στην πρώτη αγωνιστική της β' φάσης της Α1 βόλεϊ Γυναικών και έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει τον φετινό τίτλο.

Ο Ολυμπιακός έχασε το πρώτο σετ μέσα από τα χέρια του, με 25-23, παρότι είχε το προβάδισμα από την αρχή, χάρη στο καλό σερβίς κυρίως της Χριστοδούλου. Εδειξε να ελέγχει τον αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει και τους έξι πόντους (14-8).

Ο ΠΑΟ ανέβασε το μπλοκ του με την επίθεση του Θρύλου να μην βρίσκει απάντηση. Η διαφορά εξανεμίστηκε (21-21) ενώ με εύστοχες επιθέσεις της Γιουράνι στο τέλος και τα καλά σερβίς της Κωνσταντίνου, οι «πράσινες» έκαναν το 0-1.

Με την ίδια συνταγή που απέφερε καρπούς στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός πήρε το δεύτερο σετ με 25-15 και ισοφάρισε. Πίεση από το σερβίς και την επίθεση, μαζί με το πολύ καλό μπλοκ, έδωσαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του σετ.

Ο ΠΑΟ μείωσε προσωρινά από 22-11 σε 22-15 με την Καρπουζά στην τελική γραμμή και λάθη των «ερυθρόλευκων», που όμως δεν μπορούσαν να χάσουν το σετ, το οποίο κατέκτησαν με δύο άσους της Γιακουμή.

Απόλυτη κατάρρευση στο τρίτο σετ, σε όλους τους τομείς. Οι «πράσινες» δυσκόλεψαν με το σερβίς τους, πήγαν πολύ καλά σε επίθεση και μπλοκ και έκαναν το 1-2 κατακτώντας το σετ με 25-14.

Στο τέταρτο σετ ανέκαμψαν οι «ερυθρόλευκες», πιέζοντας πολύ στο σερβίς και δημιουργώντας προβλήματα στην ανάπτυξη του Παναθηναϊκού ισοφάρισαν σε 2-2 παίρνοντας το σετ με 25-20. Προηγήθηκαν 14-8 και παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, με την Κωνσταντίνου στο σερβίς (14-15), ο Ολυμπιακός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και με πρωταγωνίστριες Νοσέκοβα και Τένεβα, έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Ολυμπιακός είχε μεγαλύτερο πάθος, οι παίκτριες του Τέλη Σωτήρχου κυνηγούσαν κάθε πόντο με πείσμα και υποχρέωσαν τις «πράσινες» σε λάθη, φτάνοντας στο 15-8.

Τα σετ: 23-25, 25-15, 14-25, 25-20, 15-8
Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Σίμανιτς 13, Γιακουμή 15, Καβαθά 9, Νοσέκοβα 10, Τένεβα 20, Χριστοδούλου 8 / Μπουζουνιέρακη (λ. υποδ. 44%), Δηλαβέρη (λ.), Κοκκινάκη, Κοσμά 1, Μουρατίδη.
Παναθηναϊκός (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 14, Νίεβα 19, Ρομάνια 14, Χατζηνικολάου 9, Καρπουζά 9, Φερέιρα 6/ Μυλωνά (λ. υποδ. 58%), Χριστοδούλου 1.

Με 3-1 νίκησε τη Μακάμπι ο Ολυμπιακός για το πρώτο ματς της φάσης των «16» του Challenge Cup.

Πίστη για τη νίκη

Δηλώσεις της Άννας Καββαθά και της Δήμητρας Γιακουμή μετά τη νίκη με 3-2 από τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη.