Ευρώπη τέλος...

Παρασκευή, 10 Φεβρουαρίου 2012 - 03:39

Το Challenge Cup αποχαιρέτησε ο Ολυμπιακός... Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στον κανονικό αγώνα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 3-1 σετ (20-25, 26-24, 25-19, 25-21), ενώ απώλεσαν και το «χρυσό σετ» με 15-12 και αποκλείστηκαν από τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στις νίκες, αφού ο Θρύλος είχε κατακτήσει το πρώτο ματς στο Ρέντη με 3-1, αλλά στο τέλος οι Ισραηλινοί, που έπαιζαν εντός έδρας τη ρεβάνς, πήραν αυτοί το εισιτήριο.

Οι «ερυθρολευκοι» ξεκίνησαν τον αγώνα ρεβάνς των «16» της διοργάνωσης με τους Λιβαθηνό, Χιμένες, Νοβότνι, Φιγκερόα, Ανδρεάδη, Πετρέα και λίμπερο τον Κουζούνη και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-20.

Παρότι είχαν τον έλεγχο και του δεύτερου σετ μέχρι σχεδόν τα μέσα του, δεν είχαν απάντηση στο σερί των γηπεδούχων, που έκαναν το 8-12, 13-12. Από το σημείο εκείνο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Η ομάδα του Πειραιά αποσώβησε το πρώτο σετ μπολ στο 24-23 αλλά τελικά το έχασε με 26-24 και ισοφαρίστηκε, όπως και στο πρώτο ματς στο Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός έχασε και το τρίτο σετ, με 25-19, καθώς και πάλι δεν είχα απάντηση στο καλό σερβίς των Ισραηλινών.

Οι «ερυθρόλευκοι» αυτοκτόνησαν και στο τέταρτο, καθώς ήταν μπροστά με 17-20 αλλά και πάλι η Μακάμπι έκανε σερί 7-0 και τελικά πήρε το σετ με 25-21 και τον κανονικό αγώνα με 3-1 σετ.

Στο «χρυσό σετ» οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 0-2 αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (2-3). Το σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 8-8 αλλά εκεί η Μακάμπι ξέφυγε με 10-8 και μέχρι το τελικό 15-12 είχε τα ηνία...

ΜΑΚΑΜΠΙ: Πέλεγκ 4, Σάκι 18, Φάιγκα 19, Εφρον 6, Μορένο 2, Σοκόλοφ 11/ Σβαρτζ λ. υποδ. 75%, Βισότσκι 17, Ντάνεμπεργκ 4, Σέμες.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χιμένες 31, Πετρέας 15, Λιβαθηνός 1, Νοβότνι 19, Ανδρεάδης 7, Φιγκερόα 5/ Κουζούνης λ. υποδ. 58%, Κανέλλος 1, Κοκκινάκης 2, Σωτηρίου, Ιωάννου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μέσα από τα χέρια τους την ευκαιρία να περάσουν από το Βραχάτι, και αν και προηγήθηκαν με 2-0 σετ, ηττήθηκαν με 3-2 από τον Παμβοχαϊκό.

Εύκολα ο Ολυμπιακός

Περίπατο με τον Άρη έκανε ο Θρύλος, που κατάφερε να τον κερδίσει εύκολα με 3-0 σετ.

Άνετο τρίποντο

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού πέρασε σαν σε προπόνηση από τα Βριλήσσια με 3-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της β' φάσης του πρωταθλήματος.