Ήττα στο Βραχάτι

Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου 2012 - 19:22

Ο Ολυμπιακός, παρότι προηγήθηκε με 2-0 σετ στο Βραχάτι, γνώρισε την ήττα με 3-2 (13-25, 29-31, 25-22, 25-23, 15-13) από τον Παμβοχαϊκό για τη 16η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

Η ομάδα του Πειραιά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί και το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά με 2 πόντους στο τάι μπρέικ (10-12) και απέτυχε να «σπάσει» την αήττητη έδρα του Παμβοχαϊκού.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν πάντως στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με τρίτη την ομάδα της Κορινθίας (31-30).

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Παμβοχαϊκός πήρε τον πρώτο πόντο, αλλά ο Πετρέας απάντησε με πέντε συνεχόμενους, αφού με επίθεση έκανε το 1-1 και κατόπιν με φαρμακερά σερβίς έφερε τον Ολυμπιακό στο 1-5. Ο Παμβοχαϊκός είχε τρομερό πρόβλημα στην υποδοχή με αποτέλεσμα να μην έχει ρυθμό και στην επίθεση κι έτσι όλο το σετ κύλησε με απόλυτο κυρίαρχο τον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι άρχισε ουσιαστικά από το β' σετ που είχε δραματικό φινάλε. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε πρόσκαιρα με 5-8, αλλά ο Παμβοχαϊκός με καλύτερη υποδοχή και πιέζοντας με τη σειρά του στο σερβίς κάλυψε τη διαφορά (9-9), προσπέρασε με 11-10 για να ξεφύγει με 23-21 λίγο πριν το φινάλε.
Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο, ο Σωτηρίου με μπλοκ στον Ντουσάρμ έκανε το 23-23 κι οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν κανένα από τα 5 σετ μπολ που είχαν, με τον Ολυμπιακό να προσπερνά 28-29 με άσο του Νοβότνι και με νέο άσο του Ανδρεάδη να κάνει το 0-2.

Οι παίκτες του Καλμαζίδη προηγήθηκαν με 1-4 στο ξεκίνημα του γ' σετ, αλλά το τάιμ άουτ του Ζαλμά ξύπνησε την ομάδα του που απάντησε με δικό της σερί και προηγήθηκε με 5-4. Ο Ολυμπιακός πάντως είχε ένα σταθερό προβάδισμα μέχρι το 15-17, με τους γηπεδούχους να προσπερνούν 20-19, να φτάνουν και πάλι στο 23-20, που έγινε 24-20 με άουτ του Ανδρεάδη και με νέο λάθος του ερυθρόλευκου αρχηγού πήραν το σετ.

Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 4-1 στο δ' σετ, αλλά ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά (8-7) και ισοφάρισε με άσο του Ιωάννου (είχε πάρει τη θέση του Χιμένες). Το σετ ήταν ντέρμπι μέχρι το 14-13, που έγινε 16-13 (άσος Ντουσάρμ) και 19-14 με δυο μπλοκ των γηπεδούχων που έφτασαν στο 24-19. Όλοι ετοιμάστηκαν για το τάι μπρέικ, αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν τάσεις αυτοχειρίας με τρία λάθη στην επίθεση το σκορ έγινε 24-23, για να δώσει τη λύση το χαμένο σερβίς του Φιλίποφ.

Παρά την ανατροπή του σκορ και την κούραση, ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή το προβάδισμα στο τάι μπρέικ (αναγκάζοντας τον Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ στο 1-3). Οι γηπεδούχοι δεν το έβαζαν κάτω και ισοφάριζαν φτάνοντας στο 10-12 που έγινε 13-12 με χαμένο σερβίς του Νοβότνι, άουτ του Φιγκερόα, άσο του Ντουσάρμ δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του, που έφτασε σε ματς μπολ (14-13) και με τριπλό μπλοκ στον Καραγιάννη ολοκλήρωσε την απίστευτη ανατροπή του.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 8 (6/22 επ., 2 άσοι, 63% υπ. - 30% άριστες), Ποτότσνικ 14 (12/24 επ., 1 άσο, 55% υπ. - 42% άριστες), Στιβαχτής 3, Ντουσάρμ 20 (16/36 επ., 3 άσοι), Κατσανεβάκης 6 (6/10 επ.), Καραγιάννης 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (38% υπ. - 19% άριστες) / Σζάρεκ, Κούλας, Βαρδής, Λιόντας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Χιμένες 8 (6/20 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (11/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Νοβότνι 22 (18/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες), Ανδρεάδης 13 (8/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Φιγκουερόα 17 (15/36 επ., 2 άσοι, 59% υπ. - 45% άριστες), Κουζούνης -λ 56% υπ. - 40% άριστες / Κανέλλος 1, Σωτηρίου 1, Λιβαθηνός, Ιωάννου 2.

Περίπατο με τον Άρη έκανε ο Θρύλος, που κατάφερε να τον κερδίσει εύκολα με 3-0 σετ.

«Καλή εμφάνιση και πρόκριση»

Η Στέλλα Χριστοδούλου και η Μπιλιάνα Σίμανιτς χαρακτήρισαν διαβασμένο τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να έρθει η πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου.

Ευρώπη τέλος...

Οι «ερυθρόλευκοι» αποκλείστηκαν από τους «8» του Challenge Cup χάνοντας με 3-1 σετ τον κανονικό αγώνα και 15-12 το «χρυσό σετ».