Θρυλέοντες στη Λαμία!

Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου 2012 - 18:07

Χωρίς τον Μάρεκ Νοβότνι και τον Ρόναλ Χιμένες, που έμειναν στην Αθήνα, ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια νίκη με 3-2 (19-25, 18-25, 25-22, 26-24, 15-12) σετ επί της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο για την 18η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

Οι νταμπλούχοι γύρισαν το εις βάρος τους 2-0, γλίτωσαν από ματς μπολ 24-23 στο τέταρτο σετ και πανηγύρισαν μεγάλη νίκη στο τάι μπρέικ, σε μία έδρα που παρέμενε απόρθητη μετά την 6η αγωνιστική!

Ο Ολυμπιακός έχασε το πρώτο σετ με 25-19 αφού αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή αλλά και στο τελείωμα των επιθέσεων, ενώ έκανε 10 λάθη έναντι 4 της Λαμίας. Για τους «ερυθρόλευκους» ξεκίνησαν οι Φιλίποφ, Ιωάννου, Φιγκερόα, Κοκκινάκης, Πετρέας, Ανδρεάδης και λίμπερο ο Σωτηρίου.

Από τους τραυματίες στην πρωτεύουσα της Φθώτιδας ταξίδεψε μόνο ο Παύλος Κουζούνης, ωστόσο ο Γιάννης Καλμαζίδης αποφάσισε να μην το ρισκάρει και ξεκίνησε με την επτάδα που έπαιξαν οι «ερυθρόλευκοι» με τον Άρη.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με κατεβασμένα χέρια και το δεύτερο σετ, με 25-18. Με τον Λιβαθηνό στην πάσα αντί του Φιλίποφ, η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε δυνατά και πιέζοντας από το σερβίς προηγήθηκε 3-5, ενώ ήταν μέσα στο σετ μέχρι το 10-10.

Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους, που δυσκόλεψαν την υποδοχή του Ολυμπιακού, βελτιώνοντας το σερβίς τους, ενώ το μπλοκ έκανε ό,τι ήθελε... Με τον Σιμεούνοβιτς στην τελική γραμμή, η Λαμία ξέφυγε 20-12 (στο σημείο αυτό μπήκε ο Κανέλλος διαγώνιος αντί του Ιωάννου) και ουσιαστικά ήταν θέμα χρόνου το 2-0.

Διατηρώντας τον Κανέλλο διαγώνιο και επαναφέροντας τον Φιλίποφ στην πάσα, ο Καλμαζίδης είδε επιτέλους την ομάδα του να δείχνει σημάδια αντίδρασης και να μένει στο ματς κατακτώντας το τρίτο σετ με 25-23. Ο ρυθμός της Λαμίας έπεσε, ενώ ο Ολυμπιακός απέκτησε περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Παρότι έπαιρναν και έχαναν μικρές διαφορές, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο φινάλε ενώ ο τελευταίος πόντος προήλθε από κίτρινη κάρτα στον Δημήτρη Ανδρεόπουλο, που ζήτησε τάιμ άουτ ενώ τα είχε εξαντλήσει.

Στο πιο συναρπαστικό σετ του αγώνα ο Ολυμπιακος έμεινε ζωντανός κατακτώντας το τέταρτο με 24-26 και ισοφαρίζοντας σε 2-2! Με την ίδια σύνθεση, το μπλοκ να σταματά μπάλες και ανεβασμένους επιθετικά τους Φιγκερόα, Κανέλλο η ομάδα του Πειραιά, είχε προβάδισμα προς το τέλος με 20-22. Τρία διαδοχικά μπλοκ των γηπεδούχων τους έδωσαν το πάνω χέρι. Η Λαμία έφτασε στο ματς μπολ (24-23) αλλά ο Ολυμπιακός το πήρε χάρη σε μπλοκ του Ανδρεάδη και επίθεση του Φιγκερόα.

Στο τάι μπρέικ οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ολική επαναφορά. Είχαν σταθερά τα ηνία από το 6-5 και μετά και έφτασαν στην παλικαρίσια νίκη με τον Κοκκινάκη να παίρνει τον τελευταίο πόντο, σκορπίζοντας ενθουσιασμό σε 200 ΓΑΥΡΟΥΣ που βρέθηκαν στο κλειστό!

ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 5 (2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 43% άριστες), Κόβακς 11 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Παντακίδης 7 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Σιμεούνοβιτς 21 (17/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 50% άριστες), Τσούροβιτς 22 (19/37 επ.), Γκαράς -λ (78% υπ. - 52% άριστες) / Βλαχόπουλος, Σφενδυλάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
(Καλμαζίδης): Ιωάννου 5 (4/15 επ.), Πετρέας 11 (8/16 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2, Κοκκινάκης 15 (12/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 91% υπ. - 82% άριστες), Ανδρεάδης 14 (6/12 επ., 6 μπλοκ), Φιγκουερόα 24 (20/40 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ 59% υπ. - 34% άριστες), Σωτηρίου -λ 65% υπ. - 45% άριστες / Κανέλλος 9 (8/17 επ., 1 μπλόκ), Λιβαθηνός, Μάρκου.

Με πρόστιμο 50 ευρώ τιμωρήθηκε ο Παύλος Κουζούνης για τη συμπεριφορά του μετά τον αγώνα με τον Φοίνικα Σύρου.