Με μέταλλο νικητή

Πέμπτη, 8 Μαρτίου 2012 - 21:35

Από 0-2 3-2. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Παμβοχαϊκό, αλλά νίκησε και πέρασε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν από νωρίς στη σεζόν τα περυσινά, όταν και χάριζαν τα δύο πρώτα σετ στις αντιπάλους τους, πριν νικήσουν το παιχνίδι. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προκρίθηκε στον ημιτελικό της Παρασκευής, στο οποίο θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, ενώ το παιχνίδι κόντρα στον Παμβοχαϊκό το παρακολουθήσατε live από το gavros.gr, που πήρε εικόνα από την επίσημη ιστοσελίδα της ΕΟΠΕ και το κανάλι Star Κ.Ε.

1ο σετ: Ο Ολυμπιακός ήλεγχε το πρώτο σετ μέχρι το πρώτο μισό του, αλλά δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τον Παμβοχαϊκό στο ξέσπασμα, που τον έφερε μπροστά με 17-12. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκησή του, αλλά δεν κατάφεραν κάτι άλλο από το να το χάσουν με 25-21.

2ο σετ: Η ομάδα βόλεϊ έχασε, πάλι, τον έλεγχο του σκορ από τα μέσα του δεύτερου σετ και μετά, με αποτέλεσμα να βρίσκεται, πια, με δύο σετ πίσω, αφού έχασε με 25-20.

3ο σετ: Η αντεπίθεση των νταμπλούχων. Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο στο τρίτο σετ, αφού ξέφυγε από νωρίς και μόνο διεύρυνε το προβάδισμά του μέχρι τη λήξη του, 17-25. Ο κυπελλούχος είναι ζωντανός!

4ο σετ: Επιστρέφει ο Θρύλος! Όχι τόσο σύντομα, είπε ο Ολυμπιακός στον Παμβοχαϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα σε κρίσιμο μέρος του τέταρτου σετ, όταν και προηγήθηκαν με 23-19. Ο Παμβοχαϊκός επέστρεψε στο 23-21, αλλά οι παίκτες του Καλμαζίδη πήραν το σετ και έκαναν το 2-2!

5ο σετ: Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη πέρασαν τον ψυχολογικό σκόπελο, για το γεγονός ότι βρίσκονται πίσω στο σκορ και έφθασαν στην άνετη νίκη. Μετέτρεψαν το 5-4 σε 8-5 και έφθασαν στην επικράτηση με 15-10.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 9 (8/21 επ., 59% υπ. - 41% άριστες), Ποτότσνικ 21 (17/32 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 58% υπ. - 32% άριστες), Στιβαχτής 2, Ντουσάρμ 13 (11/33 επ., 1 άσο), Κατσανεβάκης 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Καραγιάννης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (71% υπ. - 53% άριστες) / Λιόντας, Σζάρεκ 1, Μπάκας 1, Λιόντας, Μιχαήλογλου

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 25 (22/42 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 5 (2/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Νοβότνι 13 (11/26 επ., 54% υπ. – 25% άριστες), Ανδρεάδης 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ), Φιγκερόα 3 (3/9 επ., 80% υπ. – 40% άριστες), Κουζούνης –λ 71% υπ. – 44% άριστες / Κοκκινάκης 9 (7/20 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 27% άριστες, Κανέλλος 1, Σωτηρίου, Λιβαθηνός

«Κάναμε αρκετά λάθη»

Ο Παύλος Κουζούνης μίλησε μετά από τον χαμένο ημιτελικό και... χτύπησε το καμπανάκι για να μη χαθεί το πρωτάθλημα.

Πελατεία και στο Μετς

«Φάπα» στον ΠΑΟ μέσα στην έδρα του στο βόλεϊ γυναικών με τα κορίτσια του Θρύλου να επικρατούν με 3-2 σετ...

Ήττα από ΑΕΚ

Την ήττα με 3-0 σετ από την ΑΕΚ εκτός έδρας γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού.