Μάχη χωρίς αύριο στο Ρέντη

Δευτέρα, 2 Απριλίου 2012 - 04:15

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-0 (25-23, 25-20, 25-17) από τον Φοίνικα στη Σύρο, στον πρώτο ημιτελικό της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν χάσει ποτέ από τους νησιώτες, στις τρεις θητείες τους στην κορυφαία κατηγορία, ωστόσο το στραβοπάτημα ήρθε στη χειρότερη δυνατή χρονικά συγκυρία.

Συνολικά, οι Πειραιώτες υπέπεσαν σε 31 λάθη (έναντι 17), με αποτέλεσμα να γκρεμίζουν μόνοι τους τις πιθανότητές τους να πετύχουν κάτι καλό, ενώ σε δεύτερη μοίρα πέρασε η επανεμφάνιση του Ντίμα Φιλίποφ, μετά το Final 8 του Κυπέλλου.

Ο Ολυμπιακός είναι «καταδικασμένος» να πάρει το ματς στο Ρέντη την Τετάρτη (17:00), για να στείλει τη σειρά σε τρίτο αγώνα (17 Απριλίου στη Σύρο), αλλιώς μετά από τρία σερί πρωταθλήματα, θα βρεθεί εκτός τελικών...

1ο ΣΕΤ: Ο Ολυμπιακός έχασε το πρώτο σετ με 25-23. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σχεδόν σε όλο το σετ το προβάδισμα, που έφτασε και τους πέντε πόντους (7-12). Μέχρι το 14-18 έδειχναν ότι μπορούν να κάνουν το 0-1. Ωστόσο οι Συριανοί ροκάνισαν τη διαφορά, ισοφάρισαν σε 20-20 και 21-21 και πήραν τα ηνία στο φινάλε. Το 22-21 έγινε 24-22 και παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να πάει στην παράταση (24-23) το κατέκτησαν.

2ο ΣΕΤ: Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν και το δεύτερο σετ, με 25-20. Ο Φοίνικας εκμεταλλεύτηκαν το μούδιασμα των Πειραιωτών και από το ξέφυγαν από την αρχή (7-2, 14-7, 17-11). Ο Ολυμπιακός έκανε αντεπίθεση και μείωσε στον πόντο σε 20-19 όμως η προσπάθεια έμεινε ημιτελής. Με επιμέρους σκορ 5-1, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0.

3ο ΣΕΤ: Οι τίτλοι τέλους γράφτηκαν στο τρίτο σετ, με τον Φοίνικα να επικρατεί 25-17 και να κάνει το 3-0. Ο Ολυμπιακός ήταν μέσα στη διεκδίκησή του μέχρι το 12-11. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι άρχισαν να σκοράρουν κατά... ριπάς. Ξέφυγαν 19-14 και 21-16 ενώ η διαφορά έφτασε στο ανώτατο σημείο της στο τελικό 25-17.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 9 (5/5 επ., 4 μπλοκ), Κουρνέτας, Θάνος 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 17 (15/23 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. - 37% άριστες), Ντόκιτς 13 (11/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 9 (6/11 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ. - 25% άριστες), Κουρούπης -λ 63% υπ. - 38% άριστες / Ντάνγκουμπιτς, Τσέργας, Νικηφορίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (10/24 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Νοβότνι 11 (11/18 επ., 56% υπ. - 11 % άριστες), Κανέλλος 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 44% άριστες), Κουζούνης -λ (75% υπ. - 67% άριστες) / Φιγκερόα, Λιβαθηνός, Σωτηρίου, Ιωάννου, Μάρκου

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού ηττήθηκε με 3-1 από την ΑΕΚ στο Ρέντη στο φινάλε της Α1, όπου κατετάγη δεύτερη.