Τάβλα και ο Άρης!

Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2013 - 02:17

Εύκολη νίκη με 3-0 σετ (25-19, 25-15, 27-25) πήρε ο Ολυμπιακός στην έδρα του επί του Άρη για την 6η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» πιέστηκαν μόνο στο 3ο σετ, όταν ο Δημήτρης Καζάζης άλλαξε σχεδόν όλη την ομάδα, όμως ο Θρύλος πήρε το τρίποντο.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν παραπάνω από εμφανής. Παρά τις προσπάθειες των Θεσσαλονικιών να προβάλουν αντίσταση, με καλό σερβίς, μπλοκ και καθαρό μυαλό στην επίθεση οι Πειραιώτες άρχισαν να χτίζουν διαφορά από το 7-7 του πρώτου σετ χωρίς να απειληθούν μέχρι την άνετη κατάκτησή του.

Ακόμα πιο εύκολα έμοιαζαν τα πράγματα στο δεύτερο σετ. Το 12-12 έγινε 16-12 με άσο του Καλντέιρα, ενώ με ακόμα ένα σερί 6-0 στο φινάλε, με τον Χριστοφιδέλη στο σερβίς και τον Σμαραγδή να κάνει τρία διαδοχικά μπλοκ, το 19-15 έγινε 25-15.

Με πολλές αλλαγές στο τρίτο σετ κατέβηκαν και οι δύο ομάδες, με τον Καζάζη να ξεκινάει Κουρνέτα, Γιορντάνοφ, Παπαδόπουλο, Γιούρισιτς, Σωτηρίου, Κοκκινάκη και τον Βολουδάκη να μπαίνει αντί του Στεφάνου για άμυνες.

Ίσως και λόγω έλλειψης αυτοσυγκέντρωσης των παικτών του Ολυμπιακού ο Αρης είχε επαφή συνεχώς με το σκορ, με μικρά μάλιστα προβαδίσματα. Εφτασε πρώτος στο σετ μπολ (23-24) με άσο του Ντίνα, όμως άουτ σερβίς του κεντρικού των φιλοξενούμενων και άσος του Κουρνέτα έδωσαν στον Θρύλο την ευκαιρία να τελειώσει το ματς.

Η πρώτη πέρασε ανεκμετάλλευτη, με τον Παπαδόπουλο να στέλνει άουτ την επίθεσή του, όμως η λανθασμένη εκτίμηση του Αρμενάκη, που έβγαλε άμυνα σε μπλοκ άουτ του Ολυμπιακού και μετά έστειλε αουτ από πολύ πλάγια τη δική του επίθεση ξανάδωσε ματς μπολ στον Ολυμπιακό και το φινάλε γράφτηκε με πιαστό του Χαριτωνίδη.

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσοι, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν: 3 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δ.) Χριστοφιδέλης 5 (4/8 επ., 80%/40% υπ., 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1/2 επ.), Γιούρισιτς 9 (8/10 επ., 1 ασος), Καλντεϊρα 6 (3/7 επ., 50%/40% υπ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 12 (10/17 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 89% υπ., άριστες 56% υπ.) (Παπαδόπουλος 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 ασος), Βολουδάκης, Κοκκινάκης 5 (5/11 επ., 71%/57% επ.).

ΑΡΗΣ (Κράβαρικ): Κυριακίδης 4 (4/9 επ., 50%, 21% υπ.), Ντίνας 9 (3/5 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Παπαδημητρίου Θ. 7 (7/13 επ., 30%/4%), Χαριτωνίδης 1 (1 άσος), Γάτσης 4 (4/6 επ.), Αρμενάκης 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ), Γκαράς (λ) (55%/45% υπ.) (Ναζίρης, Ίλιτς 3 (3/9 επ.), Χατζηπαραδείσης 2 (1 άσος, 1 μπλοκ).

1ο ΣΕΤ

Με Μαρούλη, Γιορντάνοφ, Χριστοφιδέλη, Καλντέιρα, Γιούρισιτς και Στεφάνου ξεκινά ο Ολυμπιακός το ματς. Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιώργου Περσιανλή.

22-18 άουτ σερβίς του Σμαραγδή
23-18 καρφί από ψηλά και δυνατά για τον Γιορντάνοφ. Ο Σωτηρίου στη θέση του Μαρούλη.
23-19 Παπαδημητρίου. Ο Κουρνέτας στη θέση του Γιορντάνοφ
24-19 άουτ σερβίς του Αρμενάκη, σετ μπολ για τον Ολυμπιακό.

4-2 Γιορντάνοφ με τριπλό μπλοκ μπροστά του
4-3 άουτ σερβίς του Σμαραγδή. Μόλις έκαναν την εμφάνισή τους στο Ρέντη οι βολεϊμπολίστριες του Θρύλου, που επέστρεψαν μετά τη νίκη τους στην Κυψέλη επί του Παναθηναϊκού.
22-15 μπλοκ του Σμαραγδή στον Αρμενάκη
23-15 άουτ επίθεση του Ιλιτς. Σωτηρίου και Βολουδάκης στο παιχνίδι.
24-15 Κοκκινάκης
25-15 Σωτηρίου. Με σερί 6-0 (τρία μπλοκ του Σμαραγδή) ο Ολυμπιακός το 2-0.

3ο ΣΕΤ

Με Κουρνέτα, Κοκκινάκη, Σωτηρίου, Παπαδόπουλο και Βολουδάκη για άμυνες στο τρίτο σετ ο Θρύλος. Από το βασικό σχήμα μένουν μόνο ο Γιορντάνοφ, ο Γιούρισιτς, ενώ ο Στεφάνου καλύπτει την υποδοχή.

6-7 Αρμενάκης
6-8 Χατζηπαραδείσης. Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.
7-8 Κοκκινάκης
7-9 διπλή μπαλιά σφυρίζει η Κυριοπούλου. Κρίμα γιατί ο Βολουδάκης έβγαλε μία εντυπωσιακή άμυνα.
21-21 δεν πέρασε η μπάλα απεναντι από την επίθεση του Αρμενάκη
22-21 άσος του Γιούρισιτς εκεί που δεν μπορεί να βγάλει ο Γκαράς.
23-21 μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Ναζίρη
23-22 μπλοκ του Ντίνα στον Κοκκινάκη
23-23 αντένα από την προσπάθεια για μπλοκ του Ολυμπιακού στον Ιλιτς
23-24 άσος του Ντίνα. Σετ μπολ για τον Αρη.
24-24 άουτ σερβίς του Ντίνα
25-24 άσος του Κουρνέτα! Ματς μπολ για τον Ολυμπιακό
25-25 άουτ ο πρώτος χρόνος του Παπαδόπουλου...
26-25 ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αρμενάκη, που έβγαλε άμυνα σε μπλοκ άουτ του Ολυμπιακού και μετά έστειλε αουτ από πολύ πλάγια τη δική του επίθεση. Ματς μπολ.
27-25 πιαστό στον Χαριτωνίδη! 3-0 ο Ολυμπιακός!

ΚΑΙ ΤΕΖΑ ΤΑ ΒΑΖΕΛΙΑ!!!

Μεγάλη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στο κλειστό γυμναστήριο της Κυψέλης με 3-2 σετ επί του ΠΑΟ...

Κάρφωσε τους τρεις βαθμούς!

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού διατήρησε την αήττητη πορεία στην Α1 με 3-1 σετ απέναντι στον Ηρακλή Κηφισιάς στο Ρέντη.

«Για τη νίκη στην Κυψέλη»

Η Ράντι Τένεβα σχολίασε στην κάμερα του gavros.gr για τη νίκη επί του Ηρακλή και το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.