Λύγισε στο χρυσό σετ...

Πέμπτη, 13 Φεβρουαρίου 2014 - 02:27

Στo χρυσό σετ αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός από τα ημιτελικά του CEV Cup κι ενώ είχε κάνει ηρωική προσπάθεια στον κανονικό αγώνα απέναντι στη Νίζνι, τον οποίο και κατέκτησε με 3-1 σετ (18-25, 25-21, 25-21, 25-22 / 8-15 το χρυσό...).

Μετά την ήττα με 3-0 σετ στη Ρωσία οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν νίκη με «καθαρό» σκορ και την πήραν, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο Ρέντη με 0-1 σετ.

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους στα επόμενα οι Πειραιώτες πέτυχαν να πάρουν τη νίκη, ωστόσο στο χρυσό σετ που θα έκρινε την ομάδα που θα έπαιρνε το εισιτήριο λύγισαν...

Στο πρώτο σε το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού (4-2, 6-4) δεν κράτησε για πολύ, αφού οι Ρώσοι με τα σερβίς των Νίκιτς (6-8), Οσταπένκο (7-11) έκαναν τρομερή ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού κι η διαφορά έφτασε στο 12-20.
Οι παίκτες του Καζάζη μείωσαν σε 16-22, ωστόσο η Νίζνι έφτασε στο 17-24 με δύο χαμένες κόντρες του Ολυμπιακού (θα μπορούσε να μειώσει ακόμη περισσότερο) και προηγήθηκε με 0-1.

Η απάντηση των ερυθρόλευκων ήρθε στο β’ σετ όταν το φλοτ σέρβις του Κουρνέτα, χάλασε την υποδοχή της Νίζνι έφερε την ομάδα από το 7-8 στο 11-8 κι έστειλε στον πάγκο Νίκιτς, Έσκο.
Οι Ρώσοι πλησίασαν με 19-17, αλλά αυτή ήταν κι η τελευταία τους επαφή με το σκορ καθώς άμεσα η διαφορά πήγε στο +4 (21-17) κι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε εύκολα σε 1-1.

Η κατάκτηση του σετ άλλαξε άρδην την εικόνα του Ολυμπιακού που πλέον έπαιζε σε άλλη ταχύτητα φτάνοντας να προηγηθεί με 10-6. Ο Κονσταντίνοφ επανέφερε τον Έσκο, οι ερυθρόλευκοι όμως πλέον ήταν το αφεντικό του αγώνα φτάνοντας το σκορ στο 18-13. Οι φωτοβολίδες του Οσταπένκο από το σερβίς επέτρεψαν στη Νίζνι να μειώσει σε 18-16 και 19-18 με λάθος όμως των διαιτητών (υπήρχε μπλοκ στην επίθεση του Γιορντάνοφ) ενώ νέο λάθος έγινε και στο 21-20 καθώς ο Στεφάνου έβγαλε άμυνα στην επίθεση του Σάβιν. Οι ερυθρόλευκοι όμως πήραν την αλλαγή (22-20), με μπλοκ στον Οσταπένκο έκαναν το 23-20 και τελείωσαν το σετ με λάθος του Έσκο.

Η Νίζνι επανήλθε με το βασικό της σχήμα στο δ’ σετ, ο Ολυμπιακός όμως έχοντας εκπληκτική τακτική στο σερβίς και καλή υποδοχή από τη δική του πλευρά, μετέτρεψε το 11-11 σε 15-11 με συνεχόμενες κόντρες του Γιορντάνοφ. Η Νίζνι βελτιώνοντας τη λειτουργία της στο μπλοκ ισοφάρισε 20-20, αλλά το 21-21 έγινε 24-21 για τον Ολυμπιακό με μπλοκ του Σμαραγδή στον Σάβιν και άουτ του Παβλόφ, με τους Ρώσους να κάνουν λάθος στο 24-22 και να στέλνουν το ματς στο ‘χρυσό σετ’!

Αρχικά το συγκεκριμένο σετ εξελίχθηκε σε one man show καθώς ο Νικολάι Παβλόφ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 1-4 (με πέντε επιθέσεις η μία εκ των οποίων ήταν άουτ) για να φτάσει η Νίζνι στο 2-6 με τριπλό μπλοκ στον Καλντέιρα. Με μπλοκ στον Παβλόφ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 6-8, αλλά ο Σμαραγδής έχασε το σερβίς, ο Χριστοφιδέλης κάρφωσε άουτ και το σκορ έγινε 6-10. Ο Καζάζης πήρε τάιμ άουτ, με τον Οσταπένκο να κερδίζει τον άσο (6-11), ενώ με νέο άσο του Έσκο οι Ρώσοι έφτασαν στο σετ μπολ (7-14) και πήραν το εισιτήριο με πρώτο χρόνο του Κουλεσόφ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δ.): Χριστοφιδέλης 4 (3/13 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 45% άριστες), Γιούρισιτς 14 (9/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Καλντέιρα 21 (19/39 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 20% άριστες), Γιορντάνοφ 28 (27/48 επ., 1 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (6/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 1, Στεφάνου –λ (79% υπ. – 74% άριστες) / Μαρούλης, Σωτηρίου.
ΝΙΖΝΙ (Κονσταντίνοφ): Έσκο 6 (2/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Οσταπένκο 11 (4/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Παβλόφ 21 (21/47 επ.), Σάβιν 17 (16/34 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. – 20% άριστες), Νίκιτς 16 (10/20 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 45% υπ. – 31% άριστες), Κουλεσόφ 7 (7/9 επ.), Γιανούτοφ –λ (58% υπ. – 47% άριστες) / Αμπράμοφ 1,Σούλγκιν, Τιούριν, Λιάμιν

Το live του αγώνα:

1ο ΣΕΤ
Με Κουρνέτα, Γιορντάνοφ, Χριστοφιδέλη, Καλντέιρα, Γιούρισιτς, Σμαραγδή και Στεφάνου ο Ολυμπιακός.

Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό
7-11 δεν βγάζει καλή υποδοχή ο Χριστοφιδέλης, τελειώνει την κόντρα επίθεση ο Παβλόφ
10-15 άουτ σερβίς του Γιορντάνοφ
10-16 δυνατό καρφί από τον Παβλόφ. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
11-16 υπέρβαση από τον Οσταπένκο
11-17 πάνω στον Στεφάνου καρφώνει αυτή τη φορά ο Οσταπένκο.
Σταματάει τη φάση ο Ρουμένος διαιτητής γιατί βρέθηκε πεσμένος ο Παβλόφ
11-18 μπλοκ του Οσταπένκο στον Σμραγδή
11-19 Σάβιν
12-19 ένας πόντος από τον Γιορντάνοφ με επίθεση, αλλά το σετ φαίνεται πως έχει ήδη χαθεί
12-20 δεν ολοκληρώνεται η άμυνα στην επίθεση του Οσταπένκο
12-21 Νίκιτς. Ο Μαρούλης στη θέση του Κουρνέτα.
18-24 Καλντέιρα, μετά από φοβερή άμυνα του Στεφάνου
18-25 άουτ σερβίς του Γιορντάνοφ και 0-1 η Νίζνι... Δεν έχει περιθώριο για άλλη απώλεια ο Θρύλος.

10-8 κουτούλησαν Εσκο με τον Παβλόφ, διπλή μπαλιά στους Ρώσους
11-8 Γιορντάνοφ στα τρία μέτρα. Εχει δυσκολέψει την υποδοχή της Νίζνι ο Κουρνέτας με τα σερβίς του
Τάιμ άουτ για τη Νίζνι
12-8 αντένα του Νίκιτς. Ο Αμπράμοφ αντί του Νίκιτς
12-9 Παβλόφ, με πλασέ
13-9 περνάει ο Γιορντάνοφ από τριπλό μπλοκ
14-9 μπλοκ του Καλντέιρα στον Παβλόφ. Σούλγκιν αντί Εσκο
14-10 στο φιλέ το σερβίς του Χριστοφιδέλη
15-10 με μονό μπλοκ βγάζει τον Γιορντάνοφ ο Κουρνέτας!
15-11 Παβλόφ
16-11 Καλντέιρα! Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ
16-12 στο φιλέ το σερβίς του Γιορντάνοφ
17-12 Καλντέιρα
17-13 άτσαλα πέρασμα του Σάβιν, στο οποίο δεν βγαίνει άμυνα...
24-20 Γιορντάνοφ. Επιστρέφει ο Παβλόφ
25-21 Καλντέιρα πλασάρει και ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει!

3ο ΣΕΤ
Κρατάει τον Σούλγκιν στην πάσα ο Κονσταντίνοφ, αντί του Εσκο

1-0 παίρνει το μπλοκ άουτ ο Γιορντάνοφ
1-1 ισοφαρίζει με πρώτο χρόνο ο Κουλεσόφ
1-2 άουτ επίθεση του Χριστοφιδέλη
2-2 Καλντέιρα! Ζητούν έντονα άουτ οι Ρώσοι (ότι βρήκε η μπάλα στον Βραζιλιάνο πριν βγει), ωστόσο ο Ρουμάνος διαιτητής τους χαρίζεται και δεν δίνει κάρτα.
11-7 Γιούρισιτς
12-7 άουτ η επίθεση του Παβλόφ, που αντικαθίσταται από τον Τιούριν. Μέσα και ο Εσκο αντί του Σούλγκιν
12-8 Νίκιτς
13-8 ο Καλντέιρα έχει ζεσταθεί, τελειώνει ακόμα μία επίθεση
13-9 φιλέ στον Σμαραγδή
14-9 άουτ πέρασμα του λίμπερο Γιανούτοφ
14-10 διπλή μπαλιά στον Κουρνέτα
14-11 χαμηλή πάσα του Κουρνέτα στον Καλντέιρα, δέχεται το μπλοκ απόπ τον Οσταπένκο
19-17 Νίκιτς
19-18 άουτ δίνεται η επίθεση του Γιορντάνοφ, διαμαρτύρονται οι «ερυθρόλευκοι»
23-20 μεταφορά στον Οσταπένκο
Τάιμ άουτ για τη Νίζνι. Βράζει το Ρέντη εναντίον του επόπτη που έδωσε άουτ την επίθεση του Γιορντάνοφ στο 19-18...
23-21 Σάβιν. Επιστρέφει ο Παβλόφ
24-21 Γιορντάνοφ! Σετ μπολ για τον Ολυμπιακό
25-21 με φιλέ χρεώνεται ο Σάβιν! 2-1 σετ ο Ολυμπιακός

4ο ΣΕΤ
Με την αρχική τους επτάδα και οι δύο ομάδες.
7-8 Νίκιτς. Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ
8-8 παίρνει τον πόντο ο Γιούρισιτς και βγάζει τον Οσταπένκο από το σερβίς χωρίς να του δώσει την ευκαιρία να κάνει ζημιά
9-8 δύο μπλοκ δέχεται στην ίδια φάση ο Νίκιτς, το δεύτερο και ολοκληρωμένο από τον Γιούρισιτς
13-11 άουτ η επίθεση του Σάβιν
14-11 τρυπάει το τριπλό μπλοκ ο Γιορντάνοφ!
15-11 παίρνει και το μπλοκ άουτ ο Γιορντάνοφ!!
15-12 στο φιλέ το σερβίς του Καλντέιρα
15-13 μπλοκ του Εσκο στον Χριστοφιδέλη
16-13 Γιορντάνοφ αποκαθιστά την τάξη, αφού φάνηκε να πατάει γραμμή πρώτα ο σέρβερ των Ρώσων
16-14 άουτ σερβίς του Σμαραγδή
17-14 παίρνει το μπλοκ άουτ ο Γιορντάνοφ
17-15 Παβλόφ
18-15 Καλντέιρα
18-16 στο φιλέ το σερβίς του Χριστοφιδέλη
18-17 Παβλόφ
18-18 άουτ η επίθεση στη διαγώνιο από τον Καλντέιρα...
19-18 κερδίζει το μπλοκ άουτ ο Βραζιλιάνος
19-19 Νίκιτς
20-19 αντένα ακουμπάει ο Παβλόφ. Σωτηρίου μέσα για μπλοκ
21-19 Καλντέιρα
21-20 άουτ το σερβίς του Γιορντάνοφ. Επιστρέφει ο Κουρνέτας, μέσα και ο Λιάμιν στη θέση του Οσταπένκο
21-21 μονό μπλοκ του Σάβιν στον Γιορντάνοφ
22-21 κερδιζει μπλοκ άουτ ο Γιορντάνοφ
23-21 μπλοκ του Σμαραγδή στον Σάβιν
24-21 άουτ επίθεση του Παβλόφ, ματς μπολ για τον Θρύλο!!
24-22 Παβλόφ. Σούλγκιν αντί Εσκο
25-22 αντένα χτυπά στην επίθεσή του ο Σάβιν!! Ο Ολυμπιακός νικά 3-1 σετ και θα διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup στο χρυσό σετ των 15 πόντων!!

3-6 Γιορντάνοφ με δυνατό καρφί
4-6 καλό σερβίς από τον Καλντέιρα, υποχρεώνει τον Εσκο να κάνει λάθος και να μη βγει τελικά η επίθεση
4-7 Σάβιν
4-8 μπλοκ του Οσταπένκο στον Γιορντάνοφ. Αλλάζουν τερέν οι ομάδες.
5-8 πρώτος χρόνος από τον Σμαραγδή
6-8 μπλοκ του Γιούρισιτς στον Παβλόφ, η μπάλα βρίσκει στο κεφάλι του και βγαίνει άουτ!
6-9 λάθος σερβίς του Σμαραγδή. Μέσα ο Σούλγκιν αντί του Εσκο.
6-10 άουτ επίθεση του Χριστοφιδέλη...
6-11 άσος του Οσταπένκο πάνω στον Χριστοφιδέλη
7-11 μεταφορά στον Νίκιτς. Εσκο αντί Σούλγκιν
7-12 ο Εσκο νικά τον Γιούρισιτς στη μάχη στο φιλέ...
7-13 άουτ επίθεση του Γιούρισιτς
7-14 άσος του Εσκο...
8-14 Χριστοφιδέλης
8-15 Κουλεσόφ. Παρά την ηρωική προσπάθεια του Ολυμπιακού η Νίζνι παίρνει το χρυσό σετ και προκρίνεται στα ημιτελικά του CEV Cup