Το γλέντι δεν σταματά

Τρίτη, 18 Φεβρουαρίου 2014 - 01:23

Ο Παναθηναϊκός ήλπιζε ότι θα γλιτώσει τη σφαλιάρα, αλλά το «ερυθρόλευκο» χέρι απλώθηκε βαρύ στο σβέρκο του. Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού νίκησε στο Ρέντη 3-1 σετ (27-25, 15-25, 25-17, 25-22) τις «πράσινες» για το πρωτάθλημα ενώπιον των φίλων της ομάδας που δημιούργησαν θερμή ατμόσφαιρα.

Xωρίς να πιάσουν σπουδαία απόδοση οι «ερυθρόλευκες» πήραν τους τρεις βαθμούς και είναι ξανά στο -1 από την ΑΕΚ ενώ εκκρεμεί το μεταξύ τους ντέρμπι στου Ρέντη.

Ειδικά σε σχέση με τον «περίπατο» στα Βριλήσσια για το Κύπελλο, οι νταμπλούχες ήταν καλύτερες στην επίθεση, ειδικά στα κρίσιμα σημεία, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε καλό μπλοκ, καλό σερβίς και πολύ καλό στήσιμο στην άμυνα, αλλά πλήρωσε λάθη στην υποδοχή και κάποιες χαμένες επιθέσεις.

Στο πρώτο σετ το «πράσινο» μπλοκ περίμενε καλά στημένο τον Ολυμπιακό και δεν τον άφηνε να ξεφύγει. Ο Παναθηναϊκός ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, «προσπέρασε» με 19-18 με άσο της Γκούζου και με τον ίδιο τρόπο έφτασε στο 21-18! Η Μονζόνι κράτησε «ζωντανές» τις γηπεδούχες, η Κοσμά πήρε κρίσιμο άσο και το ντέρμπι συνεχιζόταν… Οι «πράσινες» έχασαν δύο σετ μπολ (στο 24-23 και το 25-24), με την Κις να φέρνει τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (26-25) και την Τένεβα, με την δεύτερη και μετά από αδράνεια των «πράσινων», να τελειώνει το σετ με 27-25.

Ωστόσο στο δεύτερο σετ, αντί να έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους οι νταμπλούχες μπήκαν πολύ άσχημα. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα από νωρίς, με τον Ολυμπιακό να προηγείται για τελευταία φορά στο 13-12. Οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα μίνι σερί 4-0 για το 16-13 και με άσους των Βασιλαντωνάκη και Μερτέκη και εξαιρετικό μπλοκ (ειδικά από την Καββαδία) έφτασε στο 25-15 για το 1-1 στα σετ!

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στη συνέχεια, προηγήθηκε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ με 5-1, με άσο της Κοσμά έκανε το 15-11 και χωρίς να αντιμετωπίσει άλλα προβλήματα απέναντι στον χωρίς λύσεις Παναθηναϊκό, ξέφυγε με 8 (23-15) για να τελειώσει με την κορυφαία Μονζόνι με 25-17.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν το ίδιο δυνατά και στο τέταρτο σετ (5-2, 9-5) με τις Κοσμά και Κις να ανεβαίνουν έφτασε σε καλή διαφορά (16-12 και 21-16). Με άσο της Βασιλαντωνάκη ο Παναθηναϊκός έδειξε πως μπορεί να απειλήσει (22-20), αλλά η Κις ήταν σε αυτό το σετ ασταμάτητη και έκανε το 25-22 για το τελικό 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 7 (1 άσος, 4/9 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 16 (4 άσοι, 11/23 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Κις 21 (3 άσοι, 18/57 επ.), Μονζόνι 15 (2 άσοι, 12/17 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1 άσος, 2/2 επ.), Τένεβα 9 (8/24 επ., 38% υπ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 68% υπ.), Κωνσταντίνου 1 (1/5 επ.), Λαμπρούση, Τέζα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Ρούσης): Γκούζου 8 (2 άσοι, 5/8 επ., 1 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (2 άσοι, 13/39 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 13 (2 άσοι, 10/33 επ., 46% υπ., 1 μπλοκ), Μιλοβάνοβιτς 2 (1 άσος, 1/2 επ.), Τσίμα 9 (8/26 επ., 54% υπ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου (λ, 46% υπ.), Νούσια, Τσατσούρη.

6-6 άουτ σερβίς και από τη Χριστοδούλου
6-7 άουτ ο πρώτος χρόνος της Γιώτα. Ακόμα δεν έχιε βρει τον ρυθμό του ο Ολυμπιακός, που δυσκολεύεται αρκετά να τελειώσει τις κόντρα μπάλες
12-11 μπλοκ της Τέμεβα στην Καββαδία
13-11 δεύτερο σερί μπλοκ για τον Θρύλο, από τη Γιώτα στην Τσίμα. Σπάει τον τσαμπουκά των «πρασίνων» ο Θρύλος
14-11 άουτ η επίθεση της Βασιλαντωνάκη. Σερί 4-0 για τον Ολυμπιακό
Τάιμ άουτ για τον Παναθηναϊκό
14-12 πλασέ της Τσίμα. Τσατσούρη για σερβίς αντί της Καββαδία
15-12 πέρασμα της Γιώτα πάνω από το μπλοκ. Επιστρέφει η Καββαδία
15-13 Γκούζου
15-14 περνάει παρά το μπλοκ η Τσίμα
15-15 μπλοκ της Βασιλαντωνάκη στην Κις, λανθασμένη εκτίμηση της Τένεβα που αφήνει την μπάλα θεωρώντας την άουτ
16-15 καρφώνει δυνατά η Κις για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ
17-15 Τένεβα
17-16 Βασιλαντωνάκη
17-17 μπλοκ της Γκούζου στην Κις. Πρέπει να πιέσει περισσότερο από το σερβίς ο Ολυμπιακός και να βελτιώσει την αποτελεσματικότητά του στην επίθεση. Εχει βγάλει απίστευτες άμυνες μέχρι τώρα ο Παναθηναϊκός και για αυτό δεν μπορεί να χτίσει διαφορά η ομάδα του Πειραιά.
24-24 άουτ σερβίς από τη Μερτέκη. Λαμπρούση αντί Γιώτα
24-25 άουτ η επίθεση της Τένεβα, με την μπάλα να πηγαίνει παράλληλα με το φιλέ. Νέο σετ μπολ για τον Παναθηναϊκό
25-25 Κις από την πίσω ζώνη! Τέζα αντί Χριστοδούλου
26-25 περνάει από το μπλοκ η Κις στην τρίτη της προσπάθεια! Σετ μπολ για τον Ολυμπιακό. Μέσα η Βασιλαντωνάκη αντί της Νούσια

5-5 Μερτέκη
5-6 κακή υποδοχή στο σερβίς της Βασιλαντωνάκη, δύσκολη πάσα της Χριστοδούλου, δέχεται το μπλοκ από την Καββαδία η Κις...
14-18 άσος της Βασιλαντωνάκη
14-19 μπλοκ της Μερτέκη στην Κις. Τέζα αντί Χριστοδούλου.
14-20 Καββαδία στο ριμπάουντ. Για πρώτη φορά στο +6 ο Παναθηναϊκός
15-20 επιτέλους πόντος, επίθεση της Κωνσταντίνου, που βγάζει τη Βασιλαντωνάκη από το σερβίς
15-21 άουτ σερβίς της Γιώτα
15-22 λάθος της Κωνσταντίνου
15-23 φιλέ στη Μονζόνι. Στη θέση της η Λαμπρούση
15-24 άσος της Μερτέκη
15-25 άουτ επίθεση της Κωνσταντίνου. Τραγική εμφάνιση του Ολυμπιακού στο σετ, με τρύπια υποδοχή, ανύπαρκτο μπλοκ, αναιμικό σερβίς και πολύ κακές επιλογές στην επίθεση. Ισοφαρίζει ο Παναθηναϊκός

13-11 Μερτέκη
14-11 η Μονζόνι παίρνει και τελειώνει την επίθεση, αφού η καλή υποδοχή της Κοσμά δίνει τις προϋποθέσεις για πρώτο χρόνο
15-11 άσος της Κοσμά!
15-12 πρώτος χρόνος της Καββαδία
16-12 περνάει η Τένεβα πριν προλάβει να στηθεί το μπλοκ. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ
17-12 δεύτερη σερί καλή επίθεση της Τένεβα
17-13 Καββαδία. Τσατσούρη για σερβίς αντί της Καββαδία
17-14 πολύ πλάγια βγάζει την πάσα στην Τένεβα η Χριστοδούλου, άουτ σημαδεύει η Βουλγάρα.
18-14 Γιώτα σε πρώτο χρόνο. Επιστρέφει η Καββαδία
19-14 Τένεβα καρφώνει δυνατά για την κόντρα επίθεση και πανηγυρίζει έξαλλα!
24-17 σετ μπολ από επίθεση της Κοσμά. Επιστρέφει η Τσίμα
25-17 από τη Μονζόνι! 2-1 σετ μπροστά ο Ολυμπιακός!

5-3 Τσίμα
6-3 Κοσμά! Εχει ανέβει αρκετά η διεθνής ακραία στην επίθεση.
6-4 άουτ το σερβίς της Κοσμά
7-4 Χριστοδούλου στην επαναφορά!
7-5 Τέσσερις μπαλιές αφού δεν ολοκληρώνεται η άμυνα σε επίθεση της Βασιλαντωνάκη
8-5 Τένεβα στη διαγώνιο! Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ
9-5 πλασέ της Κις. Αποδίδει η τακτική του Νικολάκη που ζητάει από τη Χριστοδούλου να σημαδεύει στο σερβίς τη Μερτέκη
9-6 στην αντένα η επίθεση της Κις
9-7 λάθος της Κοσμά, που κάνει πιαστό στην επίθεση της Μερτέκη
9-8 λάθος υποδοχή της Τένεβα, δεν προλαβαίνει και την πάσα για να κάνει επίθεση. Σερί 3-0 για τον Παναθηναϊκό με τα σερβίς της Βασιλαντωνάκη
16-13 Βασιλαντωνάκη
16-14 λάθος υποδοχή της Τένεβα στο σερβίς της Μιλοβάνοβιτς, ο πόντος στη Γκούζου στο πέναλτι
17-14 πολύ κακή και αυτή η υποδοχή της Βουλγάρας, τελειώνει την επίθεση όμως η Μονζόνι
22-20 άσος της Βασιλαντωνάκη πάνω στην Κονόμη
23-20 στο φιλέ το σερβίς της διαγώνιας του Παναθηναϊκού. Η Κωνσταντίνου στη θέση της Κοσμά
23-21 Μερτέκη. Μέσα η Κοσμά
24-21 άουτ σερβίς της Μερτέκη. Η Τέζα αντί της Γιώτα για σερβίς. Ματς μπολ για τον Θρύλο!
24-22 δίνουν μπλοκ άουτ στην επίθεση της Τσίμα οι διαιτητές. Τσατσούρη αντί Καββαδία, Γιώτα αντί Τέζα.
25-22 Κις!! Τελειώνει την επίθεση και ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη με 3-1 σετ!