Στεγνά, χωρίς ενστάσεις

Παρασκευή, 28 Φεβρουαρίου 2014 - 00:39

Δεν υπάρχει περίπτωση, βέβαια, να κάνει ένσταση η ΑΕΚ μετά τον προημιτελικό του Κυπέλλου στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη. Εκτός κι αν θέλουν να διαμαρτυρηθούν για ποιο λόγο το παιχνίδι τελειώνει στα 5 σετ. Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού έκανε εκπληκτική ανατροπή, αφού μετέτρεψε το 0-2 σε 3-2 (20-25, 23-25, 25-21, 25-17, 15-7) και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου, που θα γίνει στην Πύλο στις 29 και 30 Μαρτίου, έχοντας την ευκαιρία να κατακτήσει για τέταρτη διαδοχική χρονιά το τρόπαιο. Στο Final 4 έχουν περάσει και οι Πανναξιακός, Παναθηναϊκός, Ηρακλής Θεσσαλονίκης.

Mάλιστα, οι «ερυθρόλευκες» ετοιμάζουν κι άλλο πάρτι με την ΑΕΚ, την ερχόμενη Τετάρτη και πάλι στο Ρέντη (17:00), στην επανάληψη του ματς της 11ης αγωνιστικής.

Η ΑΕΚ από τους πρώτους πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού (με τα σερβίς της Καββαθά) ξεφεύγοντας με 2-6 και έχοντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 8-13. Εκεί ήταν η σειρά της Κις να πιάσει καλό σερί στο σερβίς και με δύο άσους να φέρει τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (12-13) όμως στην επόμενη φάση η διαγώνια των ερυθρόλευκων έστειλε το σερβίς της στο φιλέ (12-14) για να ακολουθήσουν τέσσερις αναπάντητοι πόντοι από την ΑΕΚ και να φτάσει η διαφορά στο +6 (12-18).

Ο Νικολάκης έριξε στο ματς την Κωνσταντίνου αντί της Τένεβα, ο Ολυμπιακός μείωσε στο -2 (19-21 λάθος Παπαφωτίου), αλλά στο 20-22 η ΑΕΚ με δύο πόντους της Καβαθά (επίθεση και μπλοκ στην Κοσμά πήρε το σετ).

Ο Νικολάκης ξεκίνησε με την Κωνσταντίνου (αντί της Τένεβα) στο β’ σετ κι η Κύπρια αλάνθαστη στην επίθεση βοήθησε στην ομάδα της να ξεφύγει με 8-5, ενώ όταν η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο (9-8) τα λάθη των φιλοξενούμενων έστειλαν τη διαφορά στο 13-9.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +5 (17-12) με επίθεση της Κις και στο 21-17 ο Οικονόμου έριξε στο ματς την Φερνάντεθ αντί της Γιακουμή. Η Ισπανίδα με επίθεση και μπλοκ μείωσε σε 21-19, ενώ στο 23-20 με νέα επίθεση έφερε και πάλι τη διαφορά στο -2, δίνοντας τη θέση της Γιακουμή για το σερβίς.
Η πρώην αρχηγός των ερυθρόλευκων δυσκόλεψε την υποδοχή του Ολυμπιακού που έκανε τρία σερί λάθη (δύο η Κωνσταντίνου κι ένα η Κις) στην επίθεση για το 23-24 για να ακολουθήσει ο άσος που διαμόρφωσε το τελικό 23-25!

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε με τρίτο δίδυμο ακραίων (Τένεβα, Κωνσταντίνου) και μέχρι το 10-6 έδειχνε να έχει βρει έναν καλό ρυθμό, όμως η χαμένη κόντρα της Τένεβα για το 11-6, έφερε ένα σερί 0-5 για την ΑΕΚ που προηγήθηκε 10-11 (επίθεση Ιβάνοβα). Την λύση για τον Ολυμπιακό έδωσε η Κάταλιν Κις από τη γραμμή του σερβίς, επιτρέποντας στην ομάδα της να ξεφύγει πάλι με τέσσερις πόντους (16-12 με άσο στην Κρουκ), όμως το ντέρμπι είχε πολύ δρόμο ακόμη…

Η ΑΕΚ γρήγορα μείωσε στους δύο (16-14), πλησίασε στον πόντο (άουτ επίθεση Κις, με τον Ολυμπιακό να φωνάζει για μπλοκ άουτ) και ισοφάρισε 18-18 με μπλοκ της Γιακουμή στην Τένεβα. Στο 20-19 η Καβαθά με άουτ επίθεση έδωσε πάλι αέρα δύο πόντων στις ερυθρόλευκες (21-19) με την φάση του αγώνα να γίνεται στο 23-21… Μετά από ένα ρεσιτάλ αμυντικών προσπαθειών και στις δύο πλευρές του γηπέδου, η Κωνσταντίνου πήρε το μπλοκ άουτ από την Γιόσοβιτς (24-21) και με μπλοκ της Κύπριας στην Σέρβα ο Ολυμπιακός επέστρεψε στον αγώνα κατακτώντας το τρίτο σετ.

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν με άλλον αέρα στο δ’ σετ, πήραν από την αρχή το προβάδισμα (6-3) και μετέτρεψαν το 6-5 σε 11-5 με συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις. Ο Οικονόμου έριξε ξανά στο ματς την Φερνάντεθ, με την Ισπανίδα να ξεκολλά την ομάδα της (11-6) που έφτασε στο 11-9 και στο 12-11 με την Γιόσοβιτς να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει και τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει πάλι χάρις στο ξύπνημα της Μονζόνι η οποία με συνεχόμενους πόντους έστειλε το σκορ στο 20-13. Ο Οικονόμου απέσυρε Παπαφωτίου, Γιόσοβιτς και Κρουκ για να τις δώσει ανάσες κι ο Ολυμπιακός πήρε με άνεση το σετ οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στην εκκίνηση του 5ου σετ ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός, καθώς βρέθηκε να προηγείται με 7-1 (στο 3-1 η Κις πήρε δύο άσους κι άλλον έναν στο 6-1) με την ΑΕΚ να έχει πάρει το μοναδικό της πόντο από χαμένο σερβίς της Γιώτα και να μειώνει σε 7-2 η Γιόσοβιτς. Με δύο πόντους της Παπαφωτίου (επίθεση και μπλοκ σε Τένεβα) η ΑΕΚ έμεινε ζωντανή (9-5) για να μειώσει κι άλλο η Ιβάνοβα (9-6) αλλά η Ράντι Τένεβα τελείωσε δύο δύσκολες επιθέσεις η διαφορά μεγάλωσε ξανά (11-6) κι οι ερυθρόλευκες έφτασαν στη νίκη μέσα σε αποθέωση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 9 (4/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κοσμά 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 50% άριστες), Κις 27 (20/52 επ., 7 άσοι), Μονζόνι 12 (7/15 επ., 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Τένεβα 8 (8/23 επ., 52% υπ. – 38% άριστες), Κονόμη – λ (81% υπ. – 62% άριστες) / Κωσταντίνου 15 (13/36 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 57% άριστες), Τέζα
ΑΕΚ (Οικονόμου): Καβαθά 9 (5/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιόσοβιτς 26 (24/59 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 9 (8/31 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 42% άριστες), Κρουκ 4 (4/22 επ., 59% υπ. – 39% άριστες), Γιακουμή 14 (11/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (54% υπ. – 46% άριστες) / Λαδένη, Φερνάντεθ 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 1, Πασσιά

Τo live του αγώνα:

* Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση των ομάδων, με όλες τις «ερυθρόλευκες» να λαμβάνουν μέρος κανονικά.

* Περίπου 300 άτομα είναι στις κερκίδες του «Μελίνα Μερκούρη» για να ενισχύσουν την ομάδα του Πειραιά.

1ο ΣΕΤ

Χριστοδούλου, Κις, Κοσμά, Τένεβα, Γιώτα, Μονζόνι και λίμπερο η Κονόμη ξεκινούν για τον Θρύλο. Παπαφωτίου, Γιόσοβιτς, Ιβάνοβα, Κρουκ, Γιακουμή, Καββαθά και Ρόγκα (λίμπερο) για την ΑΕΚ.

0-1 πρώτος χρόνος της Καββαθά
1-1 κερδίζει το μπλοκ άουτ η Κις
1-2 με τη βοήθεια του φιλέ παίρνει το μπλοκ άουτ η Ιβάνοβα
2-2 Μονζόνι
2-3 δεν εκμεταλλεύεται την περιστροφή ο Θρύλος, στο φιλέ το σερίς της Κοσμά
2-4 τελειώνει την κόντρα επίθεση η Κρουκ. Δυσκολεύει την υποδοχή του Ολυμπιακού η Καββαθά
2-5 μεταφορά στην Χριστοδούλου
2-6 και άσος από την τέως «ερυθρόλευκη» κεντρική
Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό
2-7 από τη Γιόσοβιτς. Δεν βγαίνουν με καλές προϋποθέσεθς οι επιθέσεις του Ολυμπιακού
12-15 μπλοκ της Γιόσοβιτς στην Κοσμά
12-16 άουτ η επίθεση της Κις. Κάνει και πάλι ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού η Ιβάνοβα, ανοίγει εκ νέου η διαφορά για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Πολλά λάθη από τις «ερυθρόλευκες» στο ξεκίνημα του αγώνα.
12-17 Κρουκ
12-18 Γιόσοβιτς. Κωνσταντίνου αντί Τένεβα
13-18 με φιλέ χρεώνεται η Κρουκ
14-18 μπλοκ της Κωνσταντίνου στη Γιόσοβιτς!
19-22 Ιβάνοβα. Η Λαδένη αντί της Γιακουμή για σερβίς
20-22 πρώτος χρόνος από τη Γιώτα, που καρφώνει εντυπωσιακά. Βγαίνει η Λαδένη, μπαίνει η Τέζα αντί της Γιώτα για σερβίς
20-23 Καββαθά... Επιστρέφει η Γιώτα
20-24 σετ μπολ για την ΑΕΚ με την Ιβάνοβα. Σπάει η μπάλα στο μπλοκ του Ολυμπιακού αλλά δεν καλύπτει από πίσω η Χριστοδούλου
20-25 μπλοκ της Καββαθά στην Κοσμά... 0-1 η ΑΕΚ

2ο ΣΕΤ

Μένει στην εξάδα η Κωνσταντίνου, στη θέση της Τένεβα

0-1 άουτ δίνεται η επίθεση της Κοσμά, μπλοκ άουτ ζητούν οι «ερυθρόλευκες»
0-2 Γιακουμή
1-2 στο φιλέ το σερβίς της Καββαθά
2-2 μονό μπλοκ της Μονζόνι στη Γιακουμή. Συστάσεις από την Κυριοπούλου για τη γκρίνια
3-2 λάθος της Παπαφωτίου, για πρώτ φορά μπροστά στο ματς ο Θρύλος!
10-9 στην ευθεία η Γιόσοβιτς
11-9 λάθος πάσα της Παπαφωτίου σε μία φάση που φαινόταν χαμένη για τον Ολυμπιακό
12-9 δεν περνάει η επίθεση της Γιόσοβιτς
13-9 μπλοκ της Χριστοδούλου στην Κρουκ
13-10 αντένα βρίσκει η επίθεση της Κοσμά
14-10 περνάει αυτό το καρφί της Κοσμά
14-11 Γιόσοβιτς
15-11 Κωνσταντίνου
15-12 μπλοκ άουτ από την Κωνσταντίνου παίρνει η Γιακουμή. Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Νικολάκης, για διαμαρτυρία
19-17 Κρουκ. Η Λαδένη για σερβίς αντί της Καββαθά
20-17 διπλή μπαλιά στη Γιακουμή. Επιστρέφει η Καββαθά. Κίτρινη κάρτα στον πάγκο της ΑΕΚ
21-17 άουτ επίθεση της Γιόσοβιτς. Φερνάντεζ αντί Γιακουμή
21-18 επίθεση της Ισπανίδας κεντρικής
21-19 εύκολο μπλοκ της Φερνάντεζ στην Κις, αφού ήταν πολύ αργή η πάσα
22-19 η Τένεβα τελειώνει την επίθεση και παραχωρεί τη θέση της στην Κοσμά για σερβίς
22-20 Κρουκ
23-20 Κωνσταντίνου ανάμεσα από το μπλοκ. Η Τέζα για σερβίς στη θέση της Μονζόνι
23-21 Φερνάντεζ. Γυρίζει η Μονζόνι, επιστρέφει και η Γιακουμή αντί της Φερνάντεζ
23-22 λάθος της Κωνσταντίνου
23-23 άουτ επίθεση της Κις
23-24 ακόμα ένα λάθος, άουτ η επίθεση της Κωνσταντίνου! Αυτοκτονεί ο Ολυμπιακός
23-25 άσος από τη Γιακουμή, αφήνουν για άουτ οι «ερυθρόλευκες»... Με σερί 5-0 κάνει το 0-2 η ΑΕΚ. Δεν έχει άλλα περιθώρια ο Ολυμπιακός.

10-8 μπλοκ της Καββαθά στην Κωνσταντίνου
10-9 πλασέ της Γιόσοβιτς. Τρικυμία για μία ακόμη φορά στην υποδοχή του Ολυμπιακού, με την Παπαφωτίου να σημαδεύει την Κωνσταντίνου
14-12 μπλοκ της Κωνσταντίνου στη Γιόσοβιτς
15-12 στο... ριμπάουντ από το καλό σερβίς της Κις η Κύπρια τελειώνει την επίθεση.
16-12 άσος της Κις πάνω στην Κρουκ. Στο +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός, που ήταν πίσω 11-12
16-13 Γιόσοβιτς. Η Λαδένη σερβίρει αντί της Καββαθά
16-14 τελειώνει την κόντρα μπάλα η Γιακουμή
17-14 άουτ σερβίς από τη Λαδένη, που αποχωρεί. Η Κοσμά αυτή τη φορά αντί της Κωνσταντίνου για σερβίς
17-16 δεν δίνει μπλοκ άουτ στην Κις η πρώτη διαιτητής!

11-9 Γιόσοβιτς
12-9 η Κωνσταντίνου τελειώνει την επίθεση, βγάζει και την Παπαφωτίου απο το σερβίς
18-13 στο φιλέ αυτή τη φορά το σερβίς της Κις
19-13 πρώτος χρόνος από τη Μονζόνι. Ανεβασμένη στο σετ η Τσέχα, δίνει πολύτιμες βοήθειες

5ο ΣΕΤ

Ο Οικονόμου ξεκούρασε στους τελευταίους πόντους Γιόσοβιτς, Κρουκ και Παπαφωτίου, τις οποίες επαναφέρει, με την Φερνάντεζ αντί της Καββαθά. Ο Ολυμπιακός έχει κάνει το comeback από 0-2 σετ και όλα θα κρθούν στο 5ο...

1-0 Κις επιλέγει στην κόντρα η Χριστοδούλου και τη δικαιώνει!
14-7 Κρουκ
15-7 τελευταίος πόντος από την Κις! 3-2 ο Θρύλος τη νίκη και την πρόκριση!!

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ την Παναχαϊκή και συνεχίζει την προσπάθεια να επιστρέψει στην κορυφή.

Επαγγελματική νίκη

Ο Θρύλος νίκησε τον Άρη με 3-0 στη Μίκρα για τη 17η αγωνιστική και ολοκλήρωσε απόλυτα επιτυχημένα την εξόρμησή του στη Μακεδονία.