Έκλεισε για τελικούς ο Θρύλος

Τετάρτη, 23 Απριλίου 2014 - 22:49

Με ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ στο δεύτερο, στο τρίτο και στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 (22-25, 25-15, 25-15, 25-18) τον Φοίνικα Σύρου στον πέμπτο ημιτελικό της Α1 βόλεϊ Ανδρών και προκρίθηκε στους τελικούς της, στους οποίους θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Την… επανάσταση του Ολυμπιακού στον πέμπτο ημιτελικό με τον Φοίνικα Σύρου έφεραν τα μπλοκ. Οι «ερυθρόλευκοι» ένιωθαν την κλεψύδρα να αδειάζει μετά το πρώτο χαμένο σετ, το οποίο δεν τους βρήκε στην καλύτερη κατάστασή τους. Ο Ολυμπιακός δεν… έπιασε από τον λαιμό τον Φοίνικα στο ξεκίνημα αυτού του (ημι)τελικού των τελικών και οι Συριανοί έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για να κάνουν τη μεγάλη έκπληξη. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν σημάδια ζωής μετά το 7-12, όταν και έκαναν 6-0 επί μέρους σκορ για να μπουν μπροστά με 13-12, αλλά όλα για τον Φοίνικα λειτουργούσαν καλά: τα σερβίς δυσκόλευαν την υποδοχή, ο Τερζής έπαιζε σε πρώτο χρόνο, σκόραρε και ο Ντιάτσκοφ. Αλλά αυτό το σετ, που κρίθηκε στο 22-25, ήταν η αρχή του εφιάλτη για τον Φοίνικα.

Οι 3 διαδοχικοί πόντοι του Κιόση ήταν μία προειδοποίηση, αλλά το πλάνο το Ολυμπιακού έγκειτο σε βάθος χρόνου: στις αρχές του δεύτερου σετ έγινε η προειδοποίηση, αφού ο Ντιάτσκοφ δέχθηκε δύο μπλοκ και ο Ουκρανός βγήκε εκτός ματς. Ο Γιορντάνοφ ήταν ο πρωταγωνιστής σε αυτές τις φάσεις, οι οποίες έπαιξαν μεγάλο ρόλο στο να ρίξουν την ψυχολογία του Φοίνικα και να αρχίσουν να αποσυνθέτουν τους νησιώτες. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώριζαν ότι δεν υπήρχε περίπτωση να χάσουν από τους πρώτους χρόνους και αυτό ήταν πολύ σημαντικό, διότι υπήρχαν περιπτώσεις που οι κεντρικοί του Ολυμπιακού έκλειναν στα άκρα και άφηναν τους πρώτους χρόνους του Φοίνικα χωρίς καν μπλοκ. Όταν ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ στο δεύτερο σετ, πέρασε μπροστά συνολικά και στο ματς.

Η αποσύνθεση του Φοίνικα έγκειτο στο γεγονός ότι τα κομμάτια που στη σύνδεσή τους φτιάχνουν την ομάδα της Σύρου, παρέμειναν κομμάτια για τρία σετ. Όταν ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, πήρε το δεύτερο σετ και βασίστηκε πια εξ ολοκλήρου στις συνεργασίες των Κουρνέτα και Χριστοφιδέλη, με τον δεύτερο να είναι φανταστικός στο μπλοκ, και στην άνοδο της απόδοσης του Γιώργου Στεφάνου, τότε ο Ολυμπιακός είχε βρει τον τρόπο να παίξει το παιχνίδι του, που σημαίνει να συντηρεί ένα προβάδισμα και να αποθαρρύνει τον αντίπαλο να πλησιάσει στο σκορ.

Ο Φοίνικας ήταν 4 πόντους πίσω στα μέσα του τέταρτου σετ, όταν ο Ολυμπιακός είχε βρει, πια, τον δρόμο για τη νίκη, αλλά οι ίδιοι οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ένιωθαν ότι βρίσκονται πολύ πιο μακριά.

Ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους 75-48 στα τρία σετ που πήρε και έτσι τη Δευτέρα, όπως αποκάλυψε ο Δημήτρης Καζάζης στη συνδρομητική τηλεόραση, θα υποδεχθεί τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

3-2 Άουτ το σερβίς του Τερζή.
3-3 Τακουρίδης σε πρώτο χρόνο. 12 πόντοι για εκείνον.
4-3 Καρφώνει άουτ ο Τσας.
5-3 Μπερδεύει τον Παπαδημητρίου το σερβίς του Χριστοφιδέλη.
6-3 Φανταστική άμυνα Στεφάνου, τελειώνει τη φάση ο Καλντέιρα. Σαν τρελός πανηγυρίζει ο Καζάζης.
6-4 Ο Γιάνουσεκ σκοράρει για τον Φοίνικα.
11-7 Σερβίς άουτ από τον Καλντέιρα.
12-7 Σκοράρει ξανά ο Χριστοφιδέλης, 15/25 επιθέσεις.
13-7 Ο Τσας καρφώνει άουτ.
Τάιμ άουτ Ανδρεόπουλου.
13-8 Σκοράρει ο Λάππας.
14-8 Μπλοκ άουτ ο Γιορντάνοφ. Πάρτι στο Ρέντη από τον κόσμο.
14-9 Διπλή μπάλα για Στεφάνου.
14-10 Δίνει αντένα ο επόπτης. Ο Χριστοφιδέλης διαμαρτύρεται στον Γεροθόδωρο, ζητώντας μπλοκ άουτ.
Τάιμ άουτ ο Καζάζης.
15-10 Σε πρώτο χρόνο με Γιούρισιτς βρίσκει τον πόντο ο Ολυμπιακός.
16-10 Αντένα για Ντιάτσκοφ.
Τέχνικο τάιμ άουτ.
16-11 Μετά από πάρα πολλή ώρα σκοράρει ο Τσας.
17-11 Λάθος σερβίς του Τακουρίδη.
17-12 Πελεκούδας σε πρώτο χρόνο.
18-12 Με Γιορντάνοφ.
18-13 Σκοράρει ξανά ο Τσας.
18-14 Φανταστικό πλασέ του Καλντέιρα. Ο Φοίνικας ζητάει βίντεο ρέφερι. Τον δικαιώνει, αφού το δίνει άουτ ο Αντωνούλης.
19-14 Ο Καλντέιρα τελειώνει κόντρα μπάλα και παίρνει κρίσιμο πόντο.
19-15 Πρώτος χρόνος για Πελεκούδα.
20-15 Μεγάλο χτύπημα του Γιορντάνοφ στη μεγάλη διαγώνιο, με τριπλό μπλοκ.
20-16 Ο Τσας σκοράρει σε κόντρα μπάλα.
21-16 Πάιπ του Καλντέιρα σε κόντρα μπάλα.
22-16 Στην τρίτη επίθεση του Ολυμπιακού σκοράρει ο Γιορντάνοφ, και ξεσηκώνει τους φίλους της ομάδας.
23-16 Πάρτι του Γιορντάνοφ.
23-17 Λάθος του Γιούρισιτς.
24-17 Ο Κώστας Χριστοφιδέλης όρθωσε το ανάστημά του και οδήγησε τον Ολυμπιακό στον τελικό.
24-18 Ο Τακουρίδης μειώνει σε πρώτο χρόνο.
25-18 Άουτ του Τακουρίδη, ο Ολυμπιακός είναι στους τελικούς.

3ο ΣΕΤ

1-0 Ωραίος πόντος από τον Χριστοφιδέλη. Φανταστική άμυνα Στεφάνου, μπλοκάρει τον Τσας ο αρχηγός.
1-1 Μπλοκ άουτ για Πελεκούδα.
2-1 Σκοράρει ο Χριστοφιδέλης.
3-1 Εξαιρετική πάσα Κουρνέτα, σκοράρει ο Χριστοφιδέλης ξανά. Τρεις πόντοι του αρχηγού.
3-2 Ο Τακουρίδης περνάει.
4-2 Τέσσερα στα τέσσερα για Χριστοφιδέλη.
5-2 Γκαζώνει ο Ολυμπιακός, Καλντέιρα στην ευθεία.
5-3 Μπλοκ άουτ για Ντιάτσκοφ.
6-3 Λάθος σερβίς για Γιάνουσεκ.
6-4 Δέκατος πόντος του Τακουρίδη στο ματς.
7-4 Λάθος του Ντιάτσκοφ.
8-4 Μπλοκ του Κουρνέτα στον Ντιάτσκοφ.
8-5 Πρώτος χρόνος για Πελεκούδα.
9-5 Με τη δεύτερη προσπάθεια ο Καλντέιρα. Ο Γιορντάνοφ ζητάει ενίσχυση από την εξέδρα.
9-6 Ο Ντιάτσκοφ σκοράρει μετά από πολλή ώρα.
14-9 Πάλι ο Τακουρίδης.
15-9 Ο Γιούρισιτς σε πρώτο χρόνο. Η υποδοχή του Ολυμπιακού έχει στρώσει πολύ.
15-10 Βιάστηκε ο Γιορντάνοφ να τελειώσει τη φάση, έκανε υπέρβαση.
15-11 Ο Ντιάτσκοφ είναι εκείνος που στέλνει τη διαφορά στους 4.
19-13 Σκοράρει σε πρώτο χρόνο ο Κιόσης.
20-13 Άσος για τον Ολυμπιακό, κακή υποδοχή του Ντιάτσκοφ.
20-14 Διπλή μπάλα ο Κιόσης.
21-14 Βγάζει χωρίς μπλοκ ο Κουρνέτας τον Χριστοφιδέλη, 12ος πόντος για τον αρχηγό.
22-14 Μονό μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Τσας.
23-14 Άσος του Κουρνέτα.
23-15 Λάθος του Κουρνέτα στο σερβίς.
24-15 Σκοράρει ο Γιορντάνοφ.
25-15 Άσος του Χριστοφιδέλη. Ο Ολυμπιακός κάνει το 2-1 και πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός στο τέταρτο σετ, αφού ο Φοίνικας φάνηκε να το αφήνει στο τέλος.

2o ΣΕΤ

1-1 Ο Ντιάτσκοφ ανοίγει το σκορ στο δεύτερο σετ, ισοφαρίζει ο Καλντέιρα.
2-1 Ο Γιορντάνοφ παίρνει τον δεύτερο πόντο του Ολυμπιακού.
3-1 Καρφώνει άουτ ο Τσας.
4-1 Λάθος του Τακουρίδη σε πρώτο χρόνο.
5-1 Μπαίνει πολύ δυνατά ο Ολυμπιακός.
Τάιμ άουτ ο Ανδρεόπουλος.
5-2 Καρφώνει έξω από την αντένα ο Γιορντάνοφ.
6-2 Λάθος σερβίς για Φοίνικα.
7-2 Διπλό μπλοκ σταματάει τον Ντιάτσκοφ.
7-3 Μπλοκ Τακουρίδη στον Καλντέιρα.
8-3 Πρώτος χρόνος με Γιούρισιτς.
9-3 Καρφώνει άουτ στον πρώτο χρόνο ο Πελεκούδας.
10-3 Μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Ντιάτσκοφ.
11-3 Λειτουργεί το μπλοκ του Ολυμπιακού. Ο Κιόσης στον Σφενδυλάκη.
14-7 Ο Χριστοφιδέλης σκοράρει.
14-8 Ο Τακουρίδης πετυχαίνει πόντο σε πρώτο χρόνο.
14-9 Καρφώνει άουτ ο Γιορντάνοφ.
15-9 Θαυμάσιος πρώτος χρόνος με Γιούρισιτς.
16-9 Το δύσκολο σερβίς του Κουρνέτα δίνει εύκολο πόντο στον Χριστοφιδέλη.
16-10 Σερβίς άουτ του Κουρνέτα.
16-11 Διπλό μπλοκ στον Γιορντάνοφ, όλα ξεκινούν από την κακή υποδοχή. Έβδομο μπλοκ του Φοίνικα.
17-11 Λάθος σερβίς του Γιάνουσεκ.
17-12 Ο Καλντέιρα καρφώνει άουτ, σε μεγάλο σε διάρκεια πόντο.
18-12 Πάιπ του Χριστοφιδέλη.
18-13 Καρφώνει ο Λάππας.
19-13 Ο Κιόσης σκοράρει.
19-14 Ανταποδίδει με τον ίδιο τρόπο (σε πρώτο χρόνο) ο Σφενδυλάκης.
24-15 Καρφώνει άουτ ο Τσας.
25-15 Κλείνει το σετ στο φιλέ ο Γιούρισιτς.

1ο ΣΕΤ

* Περίπου 600 φίλαθλοι του Ολυμπιακού βρίσκονται στις κερκίδες του «Μελίνα Μερκούρη», ενώ η προσέλευση συνεχίζεται και μετά το εναρκτήριο σερβίς. Πενήντα φιλάθλους του έχει και ο Φοίνικας.

Οι Κουρνέτας, Γιορντάνοφ, Χριστοφιδέλης, Καλντέιρα, Κιόσης, Γιούρισιτς και Στεφάνου ξεκινούν για τον Ολυμπιακό. Τερζής, Τσας, Γιάνουσεκ, Ντιάτσκοφ, Πελεκούδας, Τακουρίδης και Παπαδημητρίου (λίμπερο) για τον Φοίνικα.

0-1 πλασέ από τον Γιάνουσεκ, που ξεκινά μετά την καλή εμφάνισή του στον τέταρτο ημιτελικό
4-7 Τερζής στο «πέναλτι»
4-8 πολύ καλή προσπάθεια στην άμυνα από τον εορτάζοντα Στεφάνου, αλλά ο Ντιάτσκοφ τελείωνει την κόντρα επίθεση για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ
Τάιμ άουτ για τον Φοίνικα
11-12 μπλοκ του Γιούρισιτς στον Ντιάτσκοφ. Συνεχίζει στο σερβίς ο Κουρνέτας...
12-12 που παίρνει άσο πάνω στον Γιάνουσεκ!
13-12 δεύτερος σερί άσος του πασαδόρου του Ολυμπιακού! Στο 6-0 το σερί του Θρύλου
18-17 άουτ σερβίς από τον Γιορντάνοφ. Σφενδυλάκης για σερβίς αντί του Πελεκούδα
19-17 κερδίζει και πανηγυρίζει το μπλοκ άουτ ο Γιορντάνοφ. Επιστρέφει ο Πελεκούδας
19-18 Γιάνουσεκ στη διαγώνιο
19-19 δέχεται μπλοκ από τον Τακουρίδη ο Καλντέιρα
20-19 καρφώνει ο Γιορντάνοφ. Κοκκινάκης για σερβίς στη θέση του Κιόση
21-19 άουτ επίθεση του Ντιάτσκοφ. Ο Σωτηρίου στη θέση του Κουρνέτα για να ενισχύσει το μπλοκ
21-20 άουτ σερβίς από τον Κοκκινάκη. Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο Κουρνέτας και Κιόσης. Ο Λάππας για σερβίς αντί του Γιάνουσεκ.
21-21 μπλοκ του Τακουρίδη στον Γιορντάνοφ
21-22 μονό μπλοκ του Τακουρίδη στον Γιούρισιτς
21-23 Ντιάτσκοφ. Προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού προκαλεί ο Λάππας...
22-23 επιτυχημένος αυτή τη φορά ο πρώτος χρόνος του Γιούρισιτς
22-24 στα τρία μέτρα καρφώνει ο Ντιάτσκοφ. Σετ μπολ για τον Φοίνικα
22-25 άσος από τον Τακουρίδη. 0-1 ο Φοίνικας

«Δεν μας σεβάστηκαν»

Ο Νίκος Μαντούβαλος μίλησε για τον σεβασμό που δεν έδειξε στον Θρύλο ο Φοίνικας Σύρου και το πλήρωσε.

Ασάλιωτα στη Φιλαδέλφεια

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού έκανε παρέλαση στη Ν. Φιλαδέλφεια, νικώντας με 3-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης.

«Εδώ μιλάει η θέληση»

Ο Γιάννης Νικολάκης αναφέρθηκε στον αυριανό, τρίτο τελικό του πρωταθλήματος με την ΑΕΚ.

Όλα για όλα στο Ρέντη...

Ο Θρύλος προηγήθηκε 2-0 στη Σύρο, αλλά ηττήθηκε με 3-2 από τον Φοίνικα και χρειάζεται και 5ο αγώνα για να περάσει στον τελικό...