Δυσκολεύει η πρόκριση

Πέμπτη, 18 Δεκεμβρίου 2014 - 23:01

Την εντός έδρας ήττα από την Φριντριχσχάφεν με 0-3 σετ γνώρισε ο Ολυμπιακός και πλέον δυσκολεύει αρκετά η υπόθεση - πρόκριση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έμεινα μακριά από τον καλό τους εαυτό και απο ένα σημείο και μετά παραδόθηκαν στις ορέξεις των παικτών της γερμανικής ομάδας , η οποία στο μεγαλύτερο διάστημα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο πρώτο σετ, το οποίο το έχασε στις λεπτομέρειες με 22-25.

Η απώλεια του πρώτου σετ και κάποια προσωπικά λάθη στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ δεν επέτρεψαν στους απίκτες του Καζάζη να βρουν ρυθμό., Κάτι που εκμεταλεύθηκε στο έπακρο η Φριντριχσχάφεν η οποία σταδιακά δημιούργησ εμία διαφορά τριών- τεσσάρων πόντων φτάνοντας στο 13-16.

Ο Ολυμπιακός δεν παρέδωσε πνεύμα. Με συνεχόμενους πόντους των Ντιάσκοφ, Κοκκινάκη και Γιούρισιτς ισοφάρισε σε 19-19, αλλά οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι καακτώντας και το δεύτερο σετ με 23-25.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπαικός παραδόθηκε ακι από ένα σημείο και μετά πέταξε λευκή πετσέτα. Αυτό φαίνετια ακι από το γεγονός ότι οι Γεμρναοί έφτασαν να προηγούντια σταθερά 5-11, 12-19, πριν φτάσουν στο τελικό 18-25.

Tα σετ: 22-25, 23-25, 18-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 4 (4/15 επ, 38% υπ - 19% άριστες), Προύσαλης 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Κλαρκ 10 (9/21 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ - 64% άριστες), Χριστοφιδέλης 1 (1/7 επ, 67% υπ - 67% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας 1 (1 μπλοκ), Τζελάτι

ΦΡΙΝΤΡΙΧΣΑΦΕΝ (Μοκουλέσκου): Γκάουνα 11 (10/13 επ, 1 μπλοκ), Βαν Γκάρντερεν 8 (8/14 επ, 65% υπ - 50% άριστες), Τίσερ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Γκούνθορ 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Γκοντάριου 24 (20/36 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκέιλερ 3 (3/8 επ, 44% υπ - 44% άριστες) / Γκρεμπενίκοφ (λ, 63% υπ - 44% άριστες)

Ξεκίνησε το ματς

Α' σετ:

2-1 από τον Κλαρκ!

2-2 μπλο άουτ για τους Γερμναούς.

3-2 για τον Ολυμπιακό, με άουτ σερβίς των Γερμανών.

3-3 ισοφαρίζει η Φριντριχσχάφεν

5-4 Μπλοκ ο Τακουρίδης!

6-4 άσος από τον Κλαρκ!

6-6 δέχθηκε μπλοκ ο Τακουρίδης.

7-6 Πόντος από τον Προύσαλη.

7-7 Ισοφαρίζουν οι Γερμανοί

8-7 Κοκκινάκης! Π΄ρωτο τενχικότ άιμ άουτ.

9-10 Γκοντάριου.

9-12 προηγούνται οι Γερμανοί με σερί 0-3.

11-12 μειώνει ο Θρύλος με δύο συνεχόμενους πόντους του Γιούρισιτς.

11-13 Γκάουνα.

12-13 πόντος για τον Θρύλο.

12-14 για τους Γερμναούς.

13-14 Κλαρκ!

13-15 για τους Γερμανούς,

13-16 δέχεται μπλοκ ο Ντιάσκοφ και πάμε σε δεύτερο τεχνικό τάι άουτ.

17-19 ο Γιούρισιτς.

17-20 δέθχηκε μπλοκ ο Ντιάτσκοφ.

18-20 για τον Θρύλο, με τους Γεμρανούς να απαντούνβ για το 18-212.

19-21 Τακουρίδης!

20-21 από τον Τακουρίδη!

20-22 ξέφυγαν οι Γερμανοί

21-22 μείωσε ο Θρύλος, 21-23 .

22-23 Ντιάσκοφ

22-24 για τους Γερμανούς, που παίρνουν το σετ με 22-25.

9-10 μειώνει ο Θρύλος!

Δύο συνεχόμενα λάθη φέρνουν όμως το 9-12.

23-24 Ντιάτσκοφ!

23-25 για τους Γερμανούς που παίρνουν και το δεύτερο σετ (0-2).

Γ' ΣΕΤ

Ξεκίνησε το τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες στο 1-1

1-3 για την Φριντριχσχάφεν, που έχει καλή ψυχολογία πλέον.

1-6 για τους Γερμανούς

3-6 μειώνει ο Ολυμπιακός.

4-10 δέχθηκαν δύο κολλητά μπλοκ Κλαρκ και Τακουρίδης.

18-24 μειώνει ο Ολυμπιακός.

18-25 πήραν και το τρίτο σετ οι Γερμανοί.

Ο Ολυμπιακός φιλοξενείται στην Κυψέλη από τον ΠΑΟ για την 9η αγωνιστική. Live από το gavros.gr, 17:00, NS3.