Πελάτισσες!

Πελάτισσες!
Τετάρτη, 14 Ιανουαρίου 2015 - 00:37

Με νίκη 3-0 επί της ΑΕΚ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2015.

Οι «ερυθρόλευκες» του Γιάννη Νικολάκη αποδίδοντας εξαιρετικά στο μεγλαύτερο διάστημα της αναμέτρησης και έχοντας την Αλίκη Κωνσταντινίδου σε εξαιρετική βραδιά (σ.σ. πέτυχε 19 πόντους) υπέταξε την ΑΕΚ με 3-0 σετ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» (25-20, 25-11, 27-25) και έκανε καλό ποδαρικό στην νέα χρονιά και πλέον πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το γύρισε νωρίς και το... τέλειωσε!

Το πρώτο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τις "ερυθρόλευκες", καθώς τα κορίτσια της Κούλας είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Και προηγήθηκαν με δύο πόντους, έως το 5-7, με την Κατσαντώνη να παίρνει τις περισσότερες επιθέσεις. Σημείο στο οποίο ο Ολυμπιακός άλλαξε τον τρόπο παιχνιδιού του. Η Χριστοδούλου έδωσε γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα ο Θρύλος να κάνει ένα σερί και να περάσει μπροστά στο σκορ με 8-7, στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με την Αλίκη Κωνσταντινίδου σε μεγάλη ημέρα και τις Μπραμπόροβα και Μποσκάτσι να κάνουν καλό ματς, η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Αρχικά έφτασε στο +4 (12-8) με την Κλάψα να μειώνει σταδιακά στους δύο, αλλά στην τελική ευθεία του σετ, από το 21-18, το σκορ πήγε στο 25-20!

Θρύλε, όχι τόσο εύκολα...

Στο δεύτερο σετ, όλα τελείωσαν από πολύ νωρίς. Με τα κορίτσια του Θρύλου να κάνουν πολύ δυναμικό ξεκίνημα και το σκορ να γίνεται 5-0. Σημείο αναφοράς η Χριστοδούλου, αφού η πασαδόρος του Ολυμπιακού ήταν στο σερβίς. Η Κούλα πήρε τον πόντο και μείωσε σε 5-1, αλλά οι "ερυθρόλευκες" είχαν βάλει από την αρχή τις... βάσεις για να "καθαρίσουν" εύκολα το δεύτερο σετ. Το σκορ όλο και μεγάλωνε (8-2, 11-3) και λίγο αργότερα με ένα σερί το 12-6 έγινε 19-8. Διαδικαστικό ήταν το υπόλοιπο σε αυτό το δεύτερο σετ για να φτάσει στο 2-0. Η Κωνσταντινίδου ήταν πάντα σταθερή αξία, η Γιώτα ανέβηκε, με τις Μπραμπόροβα και Μποσκάτσι να δίνουν πάντα λύσεις, ενώ και η Βέσοβιτς πήρε καθοριστικούς πόντους για να φτάσουμε στο 25-11.

Χαλάρωσε, πιέστηκε, αλλά είχε... τρόπο

Σε ό,τι αφορά το τρίτο σετ, εκεί τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Δηλαδή η Κούλα ξεκίνησε δυνατά με 0-3, οι "ερυθρόλευκες" το γύρισαν στο 6-4 με σερί 6-1 και οι δύο ομάδες ήταν κοντά έως το 14-12. Αρχικά οι Μπραμπόροβα και Βέσοβιτς ήταν εκείνες που έπαιρναν τους πόντους, ενώ στην πορεία ανέβηκε και η Μποσκάτσι. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες με σερί 0-5 έκαναν το σκορ 14-17! Και συνέχισαν, παρά τα τάιμ άουτ του Νικολάκη να προηγούνται έως και το 19-23. Σε εκείνο το σημείο, όμως οι παίκτριες του Ολυμπιακού βρήκαν τις απαντήσεις. Έκαναν ό,τι έπρεπε, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς με τις Μποσκάτσι, Βέσοβιτς και Μπραμπόροβα και την Γιώτα, με μπλοκ, να τελειώνει το ματς, κάνοντας το 27-25.

Τα σετ: 25-20 (25'), 25-11 (23'), 27-25 (29')

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-20

2ο σετ: 8-2 ,16-7, 21-9, 25-11

3ο σετ: 8-6, 14-16, 17-21, 27-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 10 (1 άσσος 8/11 επ. 1 μπλοκ), Κωνσαντινίδου 19 (12/16 επ. 7 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (62% υπ.-38% αρ. 7/17 επ. 1 μπ.), Μπραμπόροβα 9 (43% υπ.-43% αρ. 8/26, 1 μπ.), Χριστοδούλου 3 (2/4 επ. 1 μπ.), Μπόσκατσι 12 (1 ασ. 10/23 επ. 1 μπ.), Κονόμι (λ) (60%υπ.-60% αρ.) , Κωνσταντίνου Μ., Λαμπρούση, Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα.

ΑΕΚ: Κουνάδη 3 (2 ασ.), Ιβάνοβα 6 (58% υπ.-50% αρ. 4/24 επ. 2 μπ.), Γιακουμή 6 (3/8 επ. 3 μπ.), Κατσαντώνη 11 (11/29 επ.), Αργυροπούλου 10 (1 άσσος 55% υπ.-41 αρ. 6/16 επ. 3 μπ.) , Τοντάι 2 (2 μπ.), Κακουράτου (λ) (50% υπ.-31 % αρ.), Ρίζου, Λαγουδάκη, Νικούλη, Φακή.

Το live του αγώνα

Καλησπέρα σας από το κλεισ΄το του Ρέντη.

7-7 Μποσκάτσι!

8-7 Μποσκάτσι και πρώτη φορά μπροστά ο Θρύλος. Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

15-13 Αργυροπούλου.

16-13 Βέσοβιτς. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

24-20 τώρα.

25-20 από πόντο της Κωνσταντινίδου και 1-0 για τον Ολυμπιακό!

2ο σετ

Δύο λάθη της ΑΕΚ φέρνουν νωρίς - νωρίς τον Θρύλο στο 2-0.

3-0 Μποσκάτσι!

5-0 Μπραμπόροβα!

5-1 Κατσαντώνη.

6-2 για τον Θρύλο.

8-2 για τον Ολυμπιακό. Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

18-8 Χριστοδούλου!

19-8 Κωνσταντινίδου, που φτάνει στους 10 πόντους!

24-11 για τον Θρύλο!

25-11 για τον Θρύλο από το λάθος της Γιακουμή και 2-0 σετ!

6-6 από μπλοκ της ΑΕΚ.

7-6 Κωνστναιτνίδου που φτάνει στους 16 πόντους.

8-6 για τον Θρύλο και πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

26-25 λάθος σερβίς από τη Ρίζου.

27-25 Μπλοκ από Γιώτα, Βέσοβιτς! 3-0 για τον Ολυμπιακό!

Το Σάββατο 17 Ιανουαρίου στις 18:00 θα διεξαχθεί η αναμέτρηση των κοριτσιών του Θρύλου με το Ανατόλια.