Έπεσε μαχόμενος

Πέμπτη, 22 Ιανουαρίου 2015 - 00:27

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-0 (25-20, 25-14, 25-19) από τη Ζενίτ στο Καζάν για την 5η αγωνιστική του Champions League, παίζοντας ωστόσο κατά διαστήματα ωραίο βόλεϊ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο και τρίτο σετ, παρότι δεν αγωνίστηκε το βαρύ τους πυροβολικό, Αντρί Ντιάτσκοφ, ο οποίος προφυλάχθηκε λόγω ενοχλήσεων στον ώμο.

Πραγματοποίησε έτσι ένα δυνατό τεστ, απέναντι σε μία από τις ομάδες που είναι φαβορί για την κατάκτηση του Champions League, ενόψει των εγχώριων υποχρεώσεών του.

Ο Ολυμπιακός στάθηκε καλά στο πρώτο σετ, μόλις μάζεψε την υποδοχή του. Παρότι βρέθηκε να χάνει με 8-4 και 12-8 ροκάνισε τη διαφορά και με άσο του Κλαρκ έφτασε στον πόντο (12-11) για να ισοφαρίσει με επίθεση του Αμερικανού διαγώνιου σε 14-14 και, στη συνέχεια, σε 15-15. Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν ανταγωνιστικοί μέχρι το 17-16, ωστόσο τα δυνατά σερβίς του Μιχαΐλοφ χάλασαν την ανάπτυξη της ομάδας του Πειραιά και οι Ρώσοι ξέφυγαν με δική του επίθεση από την πίσω ζώνη με 21-16, με σερί 4-0. Κάπου εκεί το σετ τελείωσε για τους «ερυθρόλευκους», με τους γηπεδούχους να φτάνουν άνετα στο 25-20 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Λεόν.

Ακόμα πιο εύκολο ήταν το έργο των Ρώσων στο δεύτερο σετ, με το μπλοκ να κάνει τη ζωή δύσκολη στους «ερυθρόλευκους». Από την αρχή οι γηπεδούχοι έχτισαν σημαντική διαφορά (8-4, 10-6), που έφτασε τους έξι πόντους (14-8) και τους οκτώ στη συμέχεια (20-12). Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερνε να μετουσιώσει τις άμυνές του σε πόντους από κόντρα επίθεση, ενώ τα συνολικά μπλοκ με το τέλος του δεύτερου σετ ήταν 10-0 υπέρ της Ζενίτ! Κάπως έτσι εξηγείται και το 25-14, με το οποίο έκαναν οι Ρώσοι το 2-0.

Το καλύτερό του πρόσωπο έδειξε στο τρίτο σετ ο Θρύλος, όπου πέτυχε να προηγηθεί της ομάδας του Αλεκνό, που άφησε στον πάγκο Λεόν και Μιχαϊλοφ, με τρεις πόντους στο ξεκίνημα (2-5) και να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το 12-15! Ωστόσο οι Ρώσοι πέτυχαν σερί 6-0, με εξαιρετική εμφάνιση του 20χρονου Πολετάεφ, που ξεκίνησε αντί του Μιχαϊλοφ, και προσπέρασαν με 18-15. Αυτό ήταν και το τέλος στα όνειρα των «ερυθρόλευκων» για να αποσπάσουν έστω ένα σετ στο παγωμένο Καζάν, με το ματς να ολοκληρώνεται με επίθεση του Ασεφ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1ο ΣΕΤ
Χωρίς τον Ντιάτσκοφ, που προφυλάσσεται, με δίδυμο ακραίων Χριστοφιδέλη-Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός.

12-10 δεύτερος άσος του Κλαρκ στο ματς
12-11 ξανά άσο ο Αμερικανός διαγώνιος του Θρύλου!
13-11 στο... κεφάλι του Τακουρίδη αυτό το σερβίς του.
13-12 πρώτος χρόνος από τον Τακουρίδη
14-12 χαμένο σερβίς από τον Κοκκινάκη
14-13 Χριστοφιδέλης
14-14 ωραίο χτύπημα του Κλαρκ, έκανε ζημιά από το σερβίς ο Τακουρίδης. Για πρώτη φορά ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός!!
15-14 Λεόν
15-15 δεν βγαίνει άμυνα στην επίθεση του Κλαρκ!
16-15 ο Ασεφ στέλνει τις ομάδες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
17-15 πλασέ του Μιχαΐλοφ
17-16 άουτ σερβίς από τον Ασεφ
18-16 Ο Ολυμπιακός χάνει ευκαιρία να ισοφαρίσει από αναταραχή στην υποδοχή της Ζενίτ και ο Λεόν τελειώνει τη φάση
19-16 καλό σερβίς του Μιχαΐλοφ πάνω στον Στεφάνου, παίρνει εύκολο πόντο ο Γκούτσαλιουκ
20-16 μπλοκ του Κόμπζαρ στον Κλαρκ. Σερί 3-0 χάρη στα σερβίς του Ρώσου διαγώνιου για τη Ζενίτ
24-20 σερβίς στο φιλέ από τον Γκούτσαλιουκ
25-20 παίρνει το μπλοκ άουτ ο Λεόν στην κόντρα επίθεση έπειτα από διαδοχικές άμυνες των Ρώσων. 1-0 για τη Ζενίτ

6-3 μπλοκ του Μιχαΐλοφ στον Κοκκινάκη
7-3 μπλοκ του Αντερσον στον συμπατριώτη του και συμπαίκτη του στην Εθνική των ΗΠΑ, Κλαρκ
11-8 Χριστοφιδέλης
12-8 δέχεται μπλοκ ο Κλαρκ, που στην αρχική προσπάθειά του να βγάλει άμυνα παραλίγο να πέσει πάνω στον Καζάζη
13-8 μπλοκ του Ασεφ στον Γιούρισιτς
Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό. Ο τεχνικός του Θρύλου ζητά από τους «ερυθρόλευκους» να σημαδεύουν με τα σερβίς τους ακραίους και όχι τον λίμπερο, Σαλπάροφ.
23-14 λάθος σερβίς, στο φιλέ, από τον Μιχαΐλοφ
24-14 σετ μπολ για την Ζενίτ από τον Πολετάεφ που έχει περάσει αντί του Μιχαΐλοφ
25-14 και σε αυτό το σετ ο τελευταίος πόντος από τον Λεόν, με πλασέ

3o ΣΕΤ
Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων είναι στο μπλοκ, όπου στα δύο πρώτα σετ είναι 10-0(!) υπέρ των Ρώσων. Επιπλέον, η Ζενίτ έχει σαφή ανωτερότητα στα τελειώματα των κόντρα επιθέσεων, σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους», που δεν αξιοποιούν τις δεύτερες ευκαιρίες τους. Ο Σπιριντόνοφ ξεκινά για τους Ρώσους αντί του Λεόν και ο Πολετάεφ μένει διαγώνιος αντί του Μιχαΐλοφ.

1-0 Αντερσον
1-1 Κοκκινάκης περνά από τριπλό μπλοκ
1-2 επιτυχημένη αυτή η κόντρα επίθεση, από τον Κοκκινάκη
1-3 παίρνει ξανά το μπλοκ άουτ ο «Κόκκι»!
2-3 Ασεφ
2-4 Κλαρκ από το
2-5 μπλοκ στον Σπιριντόνοφ! Πρώτο kill block για τον Ολυμπιακό!
3-5 Ασεφ
3-6 άουτ η επίθεση του Πολετάεφ
4-6 Πολετάεφ, εύστοχος αυτή τη φορά
5-6 μπλοκ του Πολετάεφ στον Χριστοφιδέλη
5-7 λαθος σερβίς από τον Ασεφ
6-7 κι άλλο μπλοκ του Πολετάεφ στον Χριστοφιδέλη
6-8 περνάει και ευστοχεί με διαγώνιο χτύπημα αυτή τη φορά ο αρχηγός. Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ
12-14 τον... ακολουθεί και ο Αντερσον
12-15 μπλοκ του Τακουρίδη στον Σπιριντόνοφ!
13-15 τρυπάει το μπλοκ ο Πολετάεφ
14-15 άουτ η επίθεση του Κοκκινάκη, ζητάνε μπλοκ άουτ οι «ερυθρόλευκοι» αλλά δεν αλλάζει η απόφαση
15-15 με επίθεση του Πολετάεφ ισοφαρίζει η ομάδα του Καζάν
16-15 και προσπερνά με ακόμα έναν πόντο του νεαρού Ρώσου για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ
17-15 Σπιριντόνοφ
18-15 Πολετάεφ, δεν πιάνεται
18-16 Κοκκινάκης, παραμένει ο πιο αξιόπιστος επιθετικός του Ολυμπιακού
19-16 Σπιριντόνοφ
20-16 πρώτος χρόνος του Ασεφ
21-16 άουτ η επίθεση του Κλαρκ
21-17 Κοκκινάκης σε μία ακόμα πάιπ
22-17 άουτ η επίθεση του Κοκκινάκη