Τον λύγισαν τα λάθη

Δευτέρα, 16 Μαρτίου 2015 - 01:04

Την ήττα με 3-1 σετ από τον ΠΑΟΚ γνώρισε ο Ολυμπιακός στον τελικό Κυπέλλου του Final-4 της Σύρου.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τα λάθη στα οποία υπέπεσαν σε καίριες στιγμές, δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπαλους τους να κατακτήσουν τον πρώτο τίτλο στην ιστορία τους.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική ημέρα στην οποία βρέθηκαν οι Γκόμεζ και Χιμένεθ, αλλά και το γεγονός ότι οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη δεν έδειξαν να έχουν καθαρό μυαλό σε καίριες στιγμές.

Το πρώτο σετ έπειτα από σκληρή μάχη το κατέκτησε ο ΠΑΟΚ με 25-21 χάρη σε πόντο του Χιμένεθ.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους προηγήθηκαν 8-3, ποντάροντας στα λάθη των «ερυθρόλευκων». Η είσοδος του Μενέλαου Κοκκινάκη έδωσε πνοή στον Ολυμπιακό.

Ο διεθνής ακραίος μαζί με τους Ντιάτσκοφ, Κλαρκ και Κοϊστρα ανέλαβαν …δράση στο σκοράρισμα και αφού εξανέμισαν τη διαφορά που είχε δημιουργηθεί υπέρ του ΠΑΟΚ, έστρωσαν το δρόμο στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει τα σετ με 26-28 με άσο του Ντιάτσκοφ.

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 18-20 και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι, όμως μια σειρά από λάθος επιθετικές επιλογές επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να αντεπιτεθεί και να κατακτήσει το σετ με 25-22.

Ο ΠΑΟΚ με όπλο τον καλή του ψυχολογία και με τους Γκόμεζ και Χιμένεθ κατά βάση να παίρνουν πολύτιμους πόντους κατέκτησε και το τέταρτο σετ με 25-22. Με τους παίκτες του Δημήτρη Καζάζη να μην έχουν το καθαρό μυαλό να αντιδράσουν σε πολύ καθορισιτκά σημεία του αγώνα.

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-20 25-21

2ο σετ: 8-3, 16-15, 21-20, 26-28

3ο σετ: 7-8, 16-12, 20-21, 25-22

4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-22

ΠΑΟΚ (Γ. Καλμαζίδης): Χιμένες 23 (18/37 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 22% υπ.), Παντακίδης 7 (4/8 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Γκόμεζ 22 (20/40 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (7/14 επ. 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 13 (12/23επ. 1 άσος 52% υπ.-36% αρ.), Γκαράς –λ (77% υπ.-71% αρ.)/ Ντίνας, Εφραιμίδης 1 (1/1 επ.), Καρασαββίδης -λ (80% υπ.-60% αρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης ): Χριστοφιδέλης 2 (2/5 επ., 60% υπ.-40% αρ.) , Γιούρισιτς 8 (7/13 επ. 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18 (15/32 επ. 3 άσοι, 48% υπ.-22% αρ.), Προύσαλης 2 (1/3 επ., 1 άσος, 50% υπ.) , Κόιστρα, Κλάρκ, Στεφάνου –λ (62% υπ.-52% αρ.) /, Κοκκινάκης 6 (5/15 επ., 1 άσος, 78% υπ.-65% αρ.), Τακουρίδης 1 (1/1 επ.)

Την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου πανηγύρισαν οι Κορασίδες του Ολυμπιακού επικρατώντας 3-2 σετ του Πανιωνίου.

«Έτοιμοι για τη νίκη»

Με τον ΠΑΟΚ στον τελικό παίζει ο Θρύλος και οι Καζάζης, Προύσαλης, Κλαρκ, μιλούν στο gavros.gr.