«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Πέμπτη, 9 Απριλίου 2015 - 01:24

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το πρώτο ματς, για τα ημιτελικά της Α1 Βόλεϊ Γυναικών, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ στο Ρέντη. Οι Κυπελλούχες Ελλάδας χρειάστηκαν κάτι λιγότερο από 70 λεπτά για να φτάσουν σε μια «καθαρή» νίκη με 3-0 σετ (25-21, 25-12, 25-21) και να κάνει το 1-0 στη σειρά. Το δεύτερο ματς είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 16 Απριλίου κι εκεί οι «ερυθρόλευκες» θα σημειώσουν το 2-0 και θα πάρουν το εισιτήριο για τους τελικούς, οδεύοντας για ένα ακόμα νταμπλ.

Το μεγάλο όπλο του Θρύλου στο ματς ήταν η αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Με την τριάδα των Γιώτα, Κωνσταντινίδου και Λαμπρούση να είναι σε μεγάλη ημέρα και να κάνουν... πάρτι πάνω στο φιλέ. Ειδικά στον πρώτο χρόνο που έκανε τη διαφορά και ήταν σημείο υπεροχής για τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Και βέβαια με πρώτο «βιολί» της Νέσοβιτς που ήταν η πρώτη σκόρερ των Κυπελλούχων Ελλάδας.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ δυσκόλεψε τον Θρύλο έως το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν στροφές, με την Νέσοβιτς να παίρνει αρκετές μπάλες και να τελειώνει τις επιθέσεις, τις κεντρικές να έχουν το πάνω χέρι στο φιλέ και το μπλοκ να δουλεύει καλά. Από το 16-10 η ΑΕΚ μείωσε έως το 20-17, αλλά το σετ κατέληξε στις «ερυθρόλευκες» με 25-21.

Αντίθετα, το σκηνικό στο δεύτερο σετ ήταν εντελώς διαφορετικό. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπήκαν δυνατά, έδειξαν από την πρώτη στιγμή ότι ήθελαν πολύ να... τελειώνουν γρήγορα. Και το σκορ το έδειξε όπως μαρτυρά και η διακύμανση: 9-1, 14-2, 19-5. Εκεί κάπου υπήρξε μια μικρή χαλάρωση που έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πάρει μερικούς πόντους και να μειώσει σε 24-12, με την Νέσοβιτς να τελειώνει το σετ, όπως και το πρώτο. Η Μπραμπόροβα είχε βελτιωθεί, οι κεντρικές έδιναν λύσεις, ενώ και η Βέσοβιτς μπήκε στο ματς, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν επιθετική πολυφωνία.

Το τρίτο σετ, όμως, δεν άρχισε καλά με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται τη χαλάρωση που επέδειξαν οι γηπεδούχες και ξέφυγαν με 3-7. Εκεί, όμως, ο Γιάννης Νικολάκης πήρε το τάιμ άουτ, ηρέμησε τις παίκτριές του, έδωσε τις οδηγίες που έπρεπε και αυτό έπιασε τόπο. Ο Ολυμπιακός δυσκόλεψε την υποδοχή της ΑΕΚ, βελτιώθηκε πάνω στο φιλέ και πίεσε το παιχνίδι των «κιτρινόμαυρων» με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκες» να κάνουν σερί 6-0, να γίνει το σκορ 9-7 και το σετ να πάρει το... δρόμο του. Και λίγο αργότερα από το 14-10, με σερβίς, μπλοκ και πρώτους χρόνους, η διαφορά πήγε στο 20-10 και όλα τελείωσαν. Απλά αυτή τη φορά ήταν η Λαμπρούση που τελείωσε το σετ και το ματς.

Τα σετ: 25-21, 25-12, 25-21

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-1, 16-3, 21-6, 25-12

3ο σετ: 8-7, 16-10, 21-11 , 25-12

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο Ρέντη τον Φοίνικα Σύρου για τα πλέι οφ. Live από το gavros.gr, 17:00, NS3...