Ξεχώρισαν Σπάρταλης και Αμπόσι στην ήττα των «ερυθρόλευκων» Εφήβων

Παρασκευή, 5 Απριλίου 2024 - 19:16

Στην πρεμιέρα του ANGT της Euroleague, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Γαλλία από την Next Generation Team Paris με 87-60. Η ομάδα μπάσκετ Εφήβων των «ερυθρολεύκων», με προπονητή τον Γιώργο Παντελάκη, ήταν στο +4 (51-55), στο 30ό λεπτό, ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο «κατάρρευσε», δέχθηκε ένα επί μέρους σκορ 36-5 (!) και γνώρισε «βαριά» εκτός έδρας ήττα, στο πρώτο ματς της διοργάνωσης.

MVP στο ευρωπαϊκό ματς στο Παρίσι ήταν, από πλευράς γηπεδούχων, ο Εφρά Μεχμέτ, με 29 πόντους (5/6 τρίποντα, δύο ασίστ, τέσσερα κλεψίματα), ενώ από την ομάδα του Θρύλου ξεχώρισαν οι Σπάρταλης και Αμπόσι, με 19 (έξι ριμπάουντ) και 18 (έξι ριμπάουντ), αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-35, 51-55, 87-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παντελάκης): Μπουρνελές 3, Αγγελόπουλος, Γιακάι, Ντάψης 1, Λυκογιάννης 3 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πασαγιάννης 5, Σπάρταλης 19 (9/13 δίποντα, 1/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ροζακέας 8 (5 ριμπάουντ), Σαπλαούρας, Σεγκούρα 3, Αμπόση 18 (6/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπασταύρου