Πήρε το ντέρμπι η Αντβέρπ

Κυριακή, 7 Νοεμβρίου 2021 - 23:45

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Αντβέρπ συνεχίζοντας το κυνήγι της πρώτης θέσης, στη προσπάθεια για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η Αντβέρπ επικράτησε της Άντερλεχτ με 2-0 σε μια πολύ δυνατή αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αντβέρπ μπήκε πολύ δυνατά και ήταν ανώτερη από την Άντερλεχτ. Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ με γκολ του Γιουσούφ, μετά από ασίστ το Φράι.

Δε τελείωσε όμως εκεί η δουλειά για την Αντβέρπ. Στο 82ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Φράι. Ο επιθετικός της Αντβέρπ, αστόχησε, αλλά έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα με την επαναφορά για το 2-0.

Η Αντβέρπ πήρε τους 3 βαθμούς και μείωσε στους 4 βαθμούς τη διαφορά από την πρώτη Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ, ενώ επίσης αύξησε τη διαφορά από την Άντερλεχτ στους 6 βαθμούς.

Η ενδεκάδα της Αντβέρπ: Μπουτέζ, Ντα Λάετ, Σεκ, Ένγκελς, Βίνες, Γιουσούφ, Ναϊνγκολάν, Μπένσον (86' Σαμάτα), Ντουομό (75' Γκέρκενς), Μπαλικουίσα (86' Φίσερ), Φράι.