Χαλαρά στα ημιτελικά

Τετάρτη, 24 Απριλίου 2019 - 18:58

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή επικράτησε και στη Δράμα της τοπικής ομάδας με 31-22, έκανε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ και έτσι πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του και έτσι έκαναν ένα ακόμα βήμα στην προσπάθεια που κάνουν για την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος και συνεπώς του νταμπλ.

Μάλιστα ο Γιώργος Ζαραβίνας είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα ενόψει της συνέχειας.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ μόλις στην πρώτη του επίθεση. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 6-6, 14-7 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» το ματς.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα πήραν ξανά τον έλεγχο του ματς και το προβάδισμα (23-20) και κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά τους μέχρι και το τέλος του ματς, με το σκορ στο 31-22.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 7-10, 7-14, 12-15, 14-16 (ημχ.), 17-18, 18-22, 20-23, 20-26, 22-28, 22-31

Δράμα (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Μπάτζιος, Καφαντάρης 2, Γουργούμης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης 3, Τουνγκελίδης 2, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 8, Ιακωβίδης 2, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Φωμίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 4, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Λέμος, Μούγιτς 1, Ρέινα 7, Κανδύλας 4, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 4, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς 1, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 2, Τσίλης 5