Σαρωτικός ο Θρύλος!

Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου 2019 - 20:23
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Όπως τελείωσε το περσινό πρωτάθλημα ξεκίνησε και φέτος ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με 29-9 στην πρεμιέρα της Handball Premier και πήραν το δίποντο.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα, ήταν εξαιρετική στην άμυνα, ενώ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου πάτησε το γκάζι και ξέφυγε ακόμα και με 11 γκολ διαφορά. Δεν αγωνίστηκε ο Λέμος για τον Ολυμπιακό, που συνεχίζει να αντιμετωπίζει μικροπρόβλημα τραυματισμού, όπως και ο Κώστας Τσιλιμπάρης.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει αρκετά δυνατά και βρέθηκε μπροστά με 4-1 χάρη στο τέρμα του Τζηρά στην κόντρα. Ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει σε 5-4 χάρη σε τέρμα του Αϊβαλιώτη, όμως η συνέχεια ανήκε στους «ερυθρόλευκους». Το σκορ εκτοξεύτηκε στο 11-5 χάρη σε τέρμα του Μπάγιου και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με εννέα τέρματα διαφορά.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα πάτησαν το πόδι στο γκάζι και έφτασαν τη διαφορά στα 11 γκολ, (16-5 με τέρμα του Κανδύλα), ενώ το επιθετικό κρεσέντο του Θρύλου συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του ματς. Βέβαια, η άμυνα δεν πήγαινε πίσω, μιας και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 12 ολόκληρα λεπτά να δεχθούν κάποιο τέρμα.

Κάπως έτσι το 29-9 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα ήρθε πολύ άνετα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρώτο δίποντο για τη φετινή χρονιά...

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 7-5, 9-5, 9-5, 11-5 (ημχ.), 13-5, 15-5, 18-8, 21-9, 25-9, 29-9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 4, Μάλλιος, Τερλέτσκι 1, Κανδύλας 3, Μπάγιος 2, Δεληχρήστος 1, Τινκίρ 1, Λιάπης 4, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 3, Καρβάτσκι 1.

Ιωνικός (Παπακώστας): Τσακνής, Βαρής 2, Αϊβαλιώτης 2, Γκέρτσος, Μπούτος, Αποστολίδης 1, Ζαχάρης 2, Κρητικός, Αντωνόπουλος, Συγγάρης, Σιάτρας, Μαντζόπουλος, Χελιώτης, Μαυροφρύδης 1, Τσάτσας, Μπουλούμπασης 1.

Δίλεπτα: 1-5, Πέναλτι: 3/3-1/2