Δυνατή προπόνηση

Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2020 - 19:41

Τη νίκη, 5η διαδοχική, πήρε ο Ολυμπιακός στη Handball Premier, επικρατώντας με άνεση με 41-21 της Σαλαμίνας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι με την ΑΕΚ που θα διεξαχθεί την Κυριακή 15 Νοεμβρίου στο Ρέντη.

Θυμίζουμε, μεσολαβεί η διακοπή της Handball Premier, λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από την αρχή και πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη σε δύο γρήγορα γκολ των Μιχαηλίδη και Μπάγιου. Με γκολ των Κανδύλα, Μιχαηλίδη και Τσίλη έδωσε αέρα πέντε τερμάτων (13-8), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +6, χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Τσίλης στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το 19-13.

Στο δεύτερο δεν άλλαξαν πολλά. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, ανέβασε ρυθμό και ανέβασε και τη διαφορά. Ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 χάρη σε τρία προσωπικά γκολ του Δεληχρήστου, ενώ από ένα πέτυχαν Μιχαηλίδης, Κουκουλάς και Τσίλης, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 25-13. Μέχρι το 42ο λεπτό ο Θρύλος είχε αυξήσει τη διαφορά στο +15 για το 29-14 που μαρτυρούσε την απόλυτη «ερυθρόλευκη» κυριαρχία. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στο τελικό 41-21.

Πεντάλεπτα: 4-3, 7-5, 10-8, 14-9, 17-12, 19-13 (ημχ.) 23-13, 27-14, 30-15, 34-17, 38-19, 41-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κλιάιτς): Κουκουλάς 6, Μιλοβάνοβιτς 2, Τερλέτσκι, Ζάγια 2, Τσούριτς 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος 6, Παπαδόπουλος 3, Δεληχρήστος 4, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 3, Κλιάιτς, Μιχαηλίδης 5, Τσίλης 5.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Χριστοδούλου): Μανούσος, Γ. Μπακαούκας, Χ. Μπακαούκας 10, Πετράκος 3, Μπούζος, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Χρηματόπουλος, Κλημανόγλου, Τσομπανίδης, Βασιλόπουλος, Δίπλαρος 5, Γεωργακόπουλος 2, Παπαδόπουλος 1.

Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 3/4-4/5