Χάντμπολ | Μπροστά ο Ολυμπιακός 18-15 στο ημίχρονο με τη Δράμα

Σάββατο, 5 Μαρτίου 2022 - 15:34

Ο Ολυμπιακός άρχισε δυνατά το ματς με τη Δράμα, στο Κλειστό «Μ. Λοΐζος», για την έκτη αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος. Στόχος του ήταν να κάνει το «6 στα 6» και να συνεχίσει με νίκες, στην προσπάθειά του να φτάσει στον τίτλο. Απέναντί του βρήκε μια αξιόμαχη ομάδα, δυνατή, η οποία έβγαλε αντίδραση. Η ομάδα του Καρασαββίδη προηγήθηκε με 5-2 νωρίς στο ματς, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ και δείχνοντας από την αρχή τις διαθέσεις της. Εκεί όμως η Δράμα αντέδρασε και έδειξε ότι στον Ολυμπιακό… τίποτα δεν χαρίζεται. Μείωσε αρχικά, ισοφάρισε στη συνέχεια και εντέλει προσπέρασε, σε εκείνο το σημείο του ματς, με 5-6.

Από εκείνο το σημεό και έπειτα, όμως, η ομάδα του Καρασαββίδη άρχισε την αντεπίθεσή της. Το 6-6 Ο Κρητικός (10:10), το 7-6 ο Σλαβούλιτσα (11:02) και το 8-6 ο Καραμπουρνιώτης (12:12) για να μπει ξανά δυνατά μπροστά ο Θρύλος. Η Δράμα συνέχισε την αντίδρασή της και μείωσε, μένοντας κοντά στο σκορ, με το 9-7 και το 9-8 στο 16:00 να θυμίζουν στον Θρύλο ότι δεν επιτρέπεται να χαλαρώσει. Το 11-8 ο Μπούντιτς (17:35 στον αιφνιδιασμό)

Το 11-9 η Δράμα (18:38) και το 12-9 ο Παπαδόπουλος (19:19) με το σκορ να μένει κοντά και τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει σε εκείνο το σημείο να χτίσει διαφορά (13-11 στο 22’).

Ο Θρύλος ανέβασε ωστόσο εκ νέου την απόδοσή του και βρήκε μια μικρή διαφορά 3 τερμάτων (14-11 στο 23:15), την οποία έφτασε και στα 4 γκολ (15-11) αμέσως μετά. Έκτοτε παρέμεινε σταθερά μπροστά με 3 ή 4 γκολ δείγμα του ότι ήλεγχε τον αγώνα και δεν απειλούταν ιδιαίτερα. Ο Δομπρής στο τέλος του ημιχρόνου έκλεισε το σκορ στο 18-15 και κράτησε μπροστά με μια μικρή, αλλά σημαντική διαφορά, τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Καρασαββίδη έπρεπε να κρατήσει υψηλό ρυθμό και στην επανάληψη, για να τελειώσει το παιχνίδι…