Χωρίς... φρένα ο Θρύλος, 32-28 τη Δράμα!

Σάββατο, 27 Ιανουαρίου 2024 - 18:55

Νικηφόρο «ποδαρικό» στο 2024 έκανε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή! Ο Θρύλος επικράτησε με 32-28 της Δράμας στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για τη 12η αγωνιστική της Handball Premier, κάνοντας το «12 στα 12». Στο πρώτο ματς του έτους, οι «ερυθρόλευκοι», που αγωνίστηκαν μετά από ενάμιση μήνα περίπου, παρουσίασαν δύο πρόσωπα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, «καθάρισαν» τη νίκη επί της Δράμας στην Ηλιούπολη, τη 12η στο φετινό πρωτάθλημα, διευρύνοντας σε «17 στα 17» του νικηφόρο σερί τους, σε Ελλάδα και Ευρώπη!

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ξεκινήσαν καλά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι προηγήθηκαν με 1-4, στο 6’. Ο Μοντόρο, στα 7:20, μείωσε σε 2-4, όμως η ομάδα της Δράμας, με δυο διαδοχικά τέρματα, πήγε στο 2-6 (8:25). Ο Μοντόρο σκόραρε ακόμα δυο φορές, για το 3-6 (9:07) και το 4-7 (10:21), με τον Τζηρά να μειώνει, με εύστοχο πέναλτι, σε 5-8, στο 11’ και τον Κάβσιτς σε 6-9, στα 12:56. Η Δράμα πέτυχε, στη συνέχεια, το 6-10, το οποίο παρέμεινε για τέσσερα λεπτά, όταν ο Τζίμπουλας μείωσε σε 7-10 (16:36). Ακολούθησαν δυο διαδοχικά τέρματα των φιλοξενούμενων για το 7-12, μέχρι το 19’, στα οποία απάντησε ο Ολυμπιακός, με τους Κάβσιτς και Σλαβούλιτσα, που διαμόρφωσαν το σκορ στο 9-12, στο 20’. Ο Πασσιάς μείωσε σε 10-13 (22:50) και ο Τζηράς σε 11-14, στο 24’. Στα λεπτά που ακολούθησαν, μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, η Δράμα διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα, με τον Βίντα να διαμορφώνει το 14-17 (29:20), με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Θρύλος «μπήκε» πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με δυο διαδοχικά τέρματα των Σλίσκοβιτς (31’) και Κάβσιτς (32’), μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά, για το 16-17. Η Δράμα πήγε στο 16-18, όμως ο Θρύλος «απάντησε» με ένα 3-0, που τον έφερε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Αρχικά, ο Βίντα διαμόρφωσε το 17-18 (33:34), ο Σλίσκοβιτς ισοφάρισε σε 18-18 (34:31) και ο Τζίμπουλας έγραψε το 19-18, στα 35:31. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ανεβάσει «στροφές» και διεύρυναν στο 4-0 το σερί τους, με τον Τζίμπουλα να φέρνει το +2, για το 20-18, στα 37’. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πήρε τον πλήρη έλεγχο του ματς και αφού προηγήθηκε με 25-20, με τον Τζηρά, στο 44ο λεπτό, έφτασε στο 30-25, με τον Κάβτσιτς (55:48). Το τελικό 32-28 διαμόρφωσε Κάβτσιτς, στα 59:08, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί.