Ερυθρόλευκη γιορτή και 4η συνεχόμενη νίκη

Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2016 - 23:39

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και συνολικά 9η στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο ΣΕΦ με 73-65. Οι ΓΑΥΡΟΙ και οι Σέρβοι που βρέθηκαν στο γήπεδο έδωσαν ρεσιτάλ και δημιούργησαν για μια ακόμα φορά εντυπωσιακή ατμόσφαιρα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, από την άλλη, έκαναν το καθήκον τους στο παρκέ και πέτυχαν μια σχετικά εύκολη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 18 πόντους. Ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο έμεινε στο παρκέ για 20:26 λεπτά, στα οποία είχε 2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Πολύ καλός ήταν και ο Ερικ Γκριν, ο οποίος έβαλε 15 πόντους με 4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 4/6 βολές. Τέλος, διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Μιλουτίνοφ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11 πόντους.

Χρόνος για ξεκούραση, πάντως, δεν υπάρχει καθώς ο Ολυμπιακός την Πέμπτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπάμπεργκ για την 14η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει μέσα από το ζωγραφιστό με τους Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου. Οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή αμυντική προσαρμογή του Θρύλου και με καλάθι του Γιόβιτς προηγήθηκαν με 9-6. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν γρήγορα και με δύο πόντους από τον Μιλουτίνοφ και άλλους δύο από τον Αγραβάνη έφεραν τούμπα το ματς και προηγήθηκαν 10-9. Οι πρωταθλητές Ελλάδας βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με τον Γκριν να πετυχαίνει 5 σερί πόντους έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (22-18).

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 7 (25-18). Ο Γιανγκ με ένα παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 27-18 και ο Ματ με ένα ακόμα τρίποντο το 30-20. Ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο σκόραρε ξανά για τρεις και έκανε το 33-22 για να έρθει ο Αθηναίου με δίποντο να δώσει αέρα 13 πόντων στον Θρύλο (35-22). Ο Ολυμπιακός πλέον ήλεγχε απόλυτα τον αγώνα και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +11 (45-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και με δύο πόντους από τον Σπανούλη και τρεις από τον Μάντζαρη προηγήθηκε με 50-34. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν με ευκολία τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και μάλιστα με παλικαρίσιο καλάθι του Μιλουτίνοφ έφτασαν ακόμα στο +17 (55-38). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +13 (56-43).

Η τέταρτη περίοδος ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Λοτζέσκι ήταν «καυτός» και με 5 σερί πόντους διατήρησε το προβάδισμα του Ολυμπιακού στους 13 πόντους (61-48). Οι Σέρβοι μείωσαν πρόσκαιρα με τον Κούζμιτς (61-50), όμως, ο Γκριν με 5 συνεχόμενους πόντους έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 15 (65-50). Οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των «ερυθρόλευκων» και με συνεχόμενους πόντους από τον Γκούντουριτς κατέβασαν τη διαφορά στους 7 (69-62). Ο Γκριν με 2/3 βολές 1:30’ πριν το τέλος έκανε το 71-62 και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» τελικά επικράτησαν με 73-65 και πέτυχαν την 9η νίκη τους στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-34, 56-43, 73-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15 (1), Μπιρτς 1, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 5, Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοφ 11, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 18 (4), Αθηναίου 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουόλτερς 4, Ντάνγκουμπιτς 4, Λάζιτς, Ντόμπριτς 1, Σιμόνοβιτς 4, Τζένκινς 5 (1), Γκούντουριτς 12, Γιόβιτς 16 (1), Κούζμιτς 13, Μπιέλιτσα 4.

Μια οικογένεια! (pics+vid)

Μετά το τέλος του αγώνα οι ΓΑΥΡΟΙ και Σέρβοι αποθέωσαν και καταχειροκρότησαν τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα.

MVP ο Λοτζέσκι

Ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης.

«Πολύ σημαντική νίκη για εμάς»

Σημαντική νίκη για τη συνέχεια του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα χαρακτήρισε αυτή κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα ο Νίκολα Μιλουτίνοφ.