Εύκολο απόγευμα για τον Θρύλο

Τετάρτη, 8 Φεβρουαρίου 2017 - 15:45

Μια ακόμα εύκολη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε στο ΣΕΦ τη Δόξα Λευκάδας με 84-60. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες, έκαναν το καθήκον τους κόντρα στους νησιώτες και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στον αγώνα με την Ζαλγκίρις για την Ευρωλίγκα.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους. Ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο έμεινε στο παρκέ για 25:42 λεπτά, στα οποία είχε 4/6 δίποντα, 9/9 βολές, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Πολύ καλός ήταν επίσης ο Ντομινίκ Ουότερς, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους. Νταμπλ - νταμπλ από τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Διψήφιο αριθμό είχαν επίσης οι Παπανικολάου (11π.) και Αθηναίου (10π.)

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά ήταν εμφανώς επηρεασμένος από τις πολλές απουσίες, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στην Δόξα Λευκάδας να προηγηθεί με 5-0. Ο Θρύλος με πέντε συνεχόμενους πόντους του Παπανικολάου μείωσε σε 5-7. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Ολυμπιακού στην επίθεση και με δύο εύστοχες βολές του Χάρις προηγήθηκαν με 15-12. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τον Ουότερς σε 14-15, που ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έσφιξε την άμυνά της και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, με τον Μιλουτίνοφ να κάνει το 20-19 και να δίνει για πρώτη φορά στο παιχνίδι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Ο Αγραβάνης με έμμεσο τρίποντο έκανε το 23-19 και λίγο αργότερα ο Μιλουτίνοφ έδωσε αέρα 7 πόντων στον Θρύλο (28-21). Ο Λοτζέσκι με 2/2 βολές έκανε το 37-29, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και άρχισε σιγά σιγά να ανεβάζει τη διαφορά. Ο Μπιρτς με κάρφωμα έκανε το 49-40 και λίγο αργότερα ο Λοτζέσκι έδωσε αέρα 11 πόντων στους πρωταθλητές Ελλάδας (54-43). Ο Θρύλος είχε βρει πλέον ρυθμό στην επίθεση, με τον Ουότερς να στέλνει τη διαφορά στους 15 (58-43). Οι φιλοξενούμενοι με 2/2 βολές του Ντόμπλας μείωσαν σε 58-45, όμως, ο Λοτζέσκι σκόραρε ξανά και διαμόρφωσε το τελικό 60-45 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η Δόξα έριξε τη διαφορά στους 11 (60-49), με τον Σφαιρόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Οι φωνές του «ερυθρόλευκου» τεχνικού αφύπνισαν τους παίκτες του, οι οποίοι επέστρεψαν στο παρκέ και «καθάρισαν» τον αγώνα. Ο Λοτζέσκι με έμμεσο τρίποντο έκανε το 64-49 και ο Αθηναίου με δύο σερί τρίποντα έστειλε τη διαφορά στους 22 (71-49).Το νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι, με τον Σφαιρόπουλο να δίνει ανάσες στους Μάντζαρη, Πρίντεζη και Παπανικολάου και να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Το τελικό 84-60 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να φτάνει εν τέλει σε μια εύκολη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-29, 60-45, 84-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μιλουτίνοφ 12 (11ριμπ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης, Μπιρτς 5, Γουότερς 15 (1τριπ), Αγραβάνης 8 (11ριμπ), Λοτζέσκι 17 (7ριμπ), Αθηναίου 10 (2τριπ).

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 6, Άμποτ 11 (1), Ντόμπλας 8, Ρόμπινσον 9 (1), Χάρις 12, Πεταλωτής 3, Δεμερτζής, Γεωργάκης 2, Ψαθάς 9, Τσαλδάρης.

Ο σέντερ του Ολυμπιακού τιμήθηκε για τις φιλανθρωπικές του κινήσεις από τους ανθρώπους του Αρη Γλυφάδας.