Με βροχή τριπόντου «έπνιξε» τον Πανιώνιο!

Δευτέρα, 26 Νοεμβρίου 2018 - 20:42
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ απέναντι στον Πανιώνιο για την 7η αγωνιστική της basket league. Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μην είχαν στα πρώτα 20 λεπτά την απαιτούμενη ενέργεια και συγκέντρωση, αλλά από τα τελευταία λεπτά της 2ης περιόδου και στο δεύτερο μέρος έβγαλε το παιχνίδι που ήθελε, συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και επικράτησε με 98-72 στην επιστροφή του Δημήτρη Αγραβάνη στην ενεργό δράση μετά από 11 μήνες.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Η ενέργεια, η διάθεση του Ολυμπιακού αλλά και τα τρίποντα (14/27- 51%).

MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Γκος, Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 32 πόντους στον αιφνιδιασμό πέτυχε ο Ολυμπιακός.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν, που ξεκίνησε με τους Γκος, Παπανικολάου, Τίμα, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ, μπήκε με ένα 5-0 στο παρκέ, αλλά είδε τον Χάρις να ξεκινάει με 2/2 τρίποντα για το 5-8. Η άμυνα στη συνέχεια μαζεύτηκε, έδωσε κλεψίματα και αιφνιδιασμούς στον Ολυμπιακό, ο οποίος πήρε 7 πόντους στο ανοικτό γήπεδο για το 18-15. Μελανό σημείο τα 3/4 τρίποντα του Πανιωνίου. Ο Σπανούλης δεν ήταν σε καλό απόγευμα έκανε τρία λάθη, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κολλήσει επιθετικά και το 1ο δεκάλεπτο να κλείσει με 18-20.

Οι Πειραιώτες μπήκαν κάκιστα στο 2ο δεκάλεπτο. Ανέβηκαν στα 8 λάθη και ο Πανιώνιος βλέποντας πρόσφορο έδαφος πήγε στους 11 πόντους από αιφνιδιασμό και με 8-0 σερί σε 3 λεπτά έκανε το 18-28. Στρέλνιεκς και Σπανούλης με σουτ αλλά και ο Λεντέι στο «5» έδωσαν λύση, αλλά ο Αμερικανός αντιμετώπισε δις πρόβλημα στην άμυνα με τον Ντόρσεϊ (25-33). Σταδιακά το βρήκε ο Ολυμπιακός, έτρεξε το δικό του 7-0 σερί, με τους Παπανικολάου, Λεντέι και Βεζένκοφ για το 32-35, ενώ στη συνέχεια Βεζένκοφ με τρίποντο και Γκος με γκολ φάουλ έκαναν το 38-37. Παραφωνία ο Δαρλαμήτσος ο οποίος τα βήματα του Ντόρσεϊ τα είδε… αντιαθλητικό φάουλ και ακόμα και οι συνάδελφοί του δεν ήξεραν τι να απαντήσουν. Το 2ο δεκάλεπτο τελείωσε με 45-41 με τρίποντα των Σπανούλη-Γκος (7/11 τρίποντα ο Ολυμπιακός).

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο 3ο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Γκος αλλά και τρέχοντας στο τρανζίσιον (11 πόντους από αιφνιδιασμό) με τον Αμερικανό και τον Παπανικολάου, ανέβασε στο 54-44 το σκορ, ενώ στη συνέχεια Γκος και Βεζένκοφ από τα 6.75μ. διαμόρφωσαν το 65-48 με το επιμέρους του Ολυμπιακού να φτάνει στο 20-7. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 71-56.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο και με τρίποντα των Λεντέι και Τίμα (13/23 τρίποντα ο Ολυμπιακός) έκαναν το 78-58 και το 82-58. Στο 5.09 ο Μπλατ πέρασε στο παρκέ τον Δημήτρη Αγραβάνη, ο οποίος έπαιξε μετά από 11 μήνες και μάλιστα λίγα δευτερόλεπτα μετά σκόραρε και το πρώτο του καλάθι από ασίστ του Τίμα κάνοντας το 89-64. Λεντέι και Μάντζαρης διαμόρφωσαν το 98-72 και όσο ο κόσμος ζητούσε 100 πόντους, οι Πειραιώτες τήρησαν το fair play.

Τα Δεκάλεπτα: 18-20, 45-41, 71-56, 98-72.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

«Χάρηκα που είδα τον Αγραβάνη στο παρκέ»

Στα δύο πρόσωπα που έδειξε ο Ολυμπιακός στάθηκε αρχικά ο Ντέιβιντ Μπλατ στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα με τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ, με τον κόουτς του Ολυμπιακού να μιλάει και για την επιστροφή του Δημήτρη Αγραβάνη.