Ο Σφαιρόπουλος κέρδισε τον Μπαρτζώκα (pics, vids)

Τετάρτη, 19 Δεκεμβρίου 2018 - 23:35

Ιδιαίτερη μάχη στο Τελ Αβίβ, με φόντο… «ερυθρόλευκο»! Δύο πρώην προπονητές του Ολυμπιακού, για την ακρίβεια οι δύο τελευταία πριν τον Ντέιβιντ Μπλατ συγκρούστηκαν στην Ευρωλίγκα, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να παίρνει τη νίκη με τη Μακάμπι με 79-63 έναντι του Γιώργου Μπαρτζώκα της Κίμκι, που δεν είχε στη διάθεσή του, τους δύο καλύτερούς του παίκτες, Σβεντ και Γκιλ.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε την 3η του νίκη με την «ομάδα του λαού» στην Ευρωλίγκα και πήγε στο 4-9, αφήνοντας με το ίδιο ρεκόρ, από κάτω την Κίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα που υπέστη την 3η σερί της ήττα.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος (35-31), ωστόσο με τον Ουίλμπεκιν η Μακάμπι βρήκε ρυθμό και έφυγε μπροστά με 12 πόντους (43-31) ενώ στη συνέχεια τα τρίποντα του Κέντρικ Ρέι έβαλαν τις βάσεις (56-42) για τη νίκη. Η Κίμκι προσπάθησε στην τελευταία περίοδο με τον Βιάλτσεφ αλλά ήταν απελπιστικά άστοχη γενικότερα μην αξιοποιώντας τα επιθετικά ριμπάουντ.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Η Ρεάλ έκανε πλακίτσα στους "πράσινους" και τους ισοπέδωσε με 89-68. Αλητεία Λάσο, ο Καμπάτσο ήταν αμφίβολος αλλά… έπαιξε- Έλειψαν τα τρία ποιοτικά λεπτά του Παπαπέτρου που κάθεται εδώ και ένα μήνα για να γλιτώσει το... πούλμαν.