Ήττα της Κίμκι από την ΤΣΣΚΑ πριν τον Ολυμπιακό (pics, vids)

Δευτέρα, 14 Ιανουαρίου 2019 - 20:28

Η Κίμκι πάλεψε για ένα ημίχρονο – και χωρίς τον Σβεντ και πάλι- αλλά τα έκανε… μαντάρα στο 3ο δεκάλεπτο το οποίο έκρινε ουσιαστικά και την αναμέτρηση. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, λίγες ημέρες πριν την αναμέτρησή της στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό, ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ στο παραδοσιακό ντέρμπι της VTB League με 75-65.

Η Κίμκι κατάφερε να προηγηθεί με 34-31 στο πρώτο μέρος, αλλά η ΤΣΣΚΑ με ένα 17-2 επιμέρους στην 3η περίοδο (27-11 συνολικό) κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας και σταδιακά να γείρει τη πλάστιγγα υπέρ της, για να φτάσει στην 13η νίκη της στη VTB League. Αντίθετα η Κίμκι, γνώρισε την 2η ήττα της και ισοβαθμεί με την Ούνιξ στη 2η θέση με 10-2.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ιτούδη, ο Χίγκινς με 17 πόντους (5/8 σουτ) και ο Χάκετ με 13 πόντους και 7 ασίστ. Για την Κίκμι- που είχε 3/18 τρίποντα μόλις- 24 πόντους πέτυχε ο Μίκι (9/15 ενός παιδιάς) και κατέβασε 11 ριμπάουντ.