Απίστευτος Στρέλνιεκς, δεν έφτασε για τη Λετονία (vid)

Δευτέρα, 25 Φεβρουαρίου 2019 - 22:01

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στη Ποντγκόριτσα η Λετονία κέρδισε το Μαυροβούνιο με 80-74 ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με διψήφια διαφορά πόντων (σ.σ. είχε ηττηθεί με 9) και κατά συνέπεια την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Οι Λετονοί σε πολλά σημεία του αγώνα είχαν τη διαφορά που χρειάζονταν, είχαν ξεκινήσει στο ματς με ένα 10-0, αλλά το Μαυροβούνιο κατάφερνε να «επιστρέφει» στο ματς και να μαζεύει τη διαφορά.

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς του Ολυμπιακού αναμφίβολα ήταν ο ηγέτης της Λετονίας, καθώς σε 36:38 λεπτά είχε 25 πόντους (με 6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 7/9 βολές), 5 ριμπαουντ, 10 ασίστ, και 37 ranking ωστόσο στο τελευταίο λεπτό έκατσε στον πάγκο καθώς τραυματίστηκε στον οπίσθιο μηριαίο. Καλά τα πήγε και ο Γιάνις Τίμα, που στο τέλος έκανε ένα επιθετικό φάουλ (στο 68-75). Σε 29:36 λεπτά είχε 11 πόντους (0/1 δίποντο, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη και 1 κλέψιμο.