Δεν μπορεί…
Πέμπτη, 7 Νοεμβρίου 2019 - 22:39
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Ο Ολυμπιακός παρά το ότι βρέθηκε στο -18 (35-53) κατάφερε να μειώσει στους 6 (61-67) αλλά δεν μπήκε ποτέ στη διεκδίκηση της νίκης και εν τέλει έχασε από την Εφές με 86-67 για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

ΚΛΕΙΔΙ: Δεν έχει πολλά μυστικά… Η Εφές έχει ποιότητα και είναι έτοιμη ομάδα με αυτοματισμούς. Ο Ολυμπιακός δεν έχει καν τα στοιχειώδη. Πάλεψε μέσω της άμυνας και με ηρωισμούς και μείωσε τη διαφορά αλλά δεν έπεισε για κάτι καλύτερο. Η Εφές με μιας έφυγε ξανά μπροστά με διαφορά και σφράγισε τη νίκη.

MVP: Ο Βασίλιε Μίτσιτς

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στον Σέιν Λαρκιν

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 11 τρίποντα πέτυχε η Εφές

ΣΕ ΚΑΚΗ ΒΡΑΔΙΑ: Σπανούλης και Τσέρι τελείωσαν με -1 στο ranking της βραδιά.

Η ανάλυση του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 7-2 στο ματς, με εμφανή στόχο να παίξει με τον Μιλουτίνοφ, ενώ ευστόχησε από μακριά και ο Πολ, ωστόσο η Εφές αντέδρασε με 8 σερί πόντους του Μίτσιτς για το 9-10. Ο Πρίντεζης πήρε πάνω του επιθέσεις όμως η Εφές είχε τρόπος να απειλεί. Το κανε με τον Πίτερς, συνέχισε και με τον Μίτσιτς ακολουθώντας κατά πόδας τον Ολυμπιακό στο σκορ, ενώ με τον Σίνγκλετον πέρασε μπροστά με 20-21, «απαντώντας» στα καλάθια των Τσέρι και Ρούμπιτ. Ο τελευταίος έπαιξε στο «4» δίπλα στον Ριντ, όταν ο Κεμζούρα είδε ότι ο Λάρκιν έφτασε με άνεση στο ντράιβ. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-21 με τρίποντο και φάουλ του Ρότσεστι.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός παρά τις πρώτες άμυνες που έβγαλε και προσπάθησε να τρέξει, μπροστά δεν έκανε τίποτα το ουσιαστικό. Η Εφές ανέβασε ταχύτητα, βγήκε στο τρανζίσιον και με τον Ντάνστον στη ρακέτα προηγήθηκε με 25-29. Ο Πάντερ πέτυχε ένα τρίποντο, αλλά ήταν σποραδικό. Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στην άμυνα, έτρωγε καλάθι με κάθε τρόπο και με συνολικό επιμέρους 4-15 η Εφές ανέβασε σε 28-36 το σκορ και ο Ολυμπιακός πήγε στα 8 λάθη. Ο Ολυμπιακός έπαιζε με ένστικτο στην επίθεση, ότι του… έβγαινε εκείνη τη στιγμή και η άμυνα ήταν τραγική. Η Εφές τελείωσε με ένα 11-0 σερί και το επιμέρους στο 2ο δεκάλεπτο (έκλεισε με 35-53) ήταν 11-32. Ο Ολυμπιακός της είχε δώσει 13 πόντους από λάθη του (11 είχε κάνει) και την έβλεπε να σουτάρει με πάνω από 60%. Με 19 πόντους ο Μίτσιτς στο ημίχρονο και 13 ο Λάρκιν.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ένα 8-1 επιμέρους στο 3ο δεκάλεπτο για να μειώσουν σε 43-54, με τους Πρίντεζη και Πάντερ, η Εφές έβγαλε μία αντίδραση για το 45-61, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε γίνει πιο σκληρός στην άμυνά του και είχε συνθήκες τρανζίσιον για το 49-61. Ο Πολ με δυο τρίποντα (σ.σ. το τελευταίο στη λήξη του χρόνου) έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 58-67 (23-14 επιμέρους).

Με τρίποντο του Πολ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 61-67, αλλά ο Μίτσιτς αμέσως ανέβασε τη διαφορά στους 10 για το 61-71. Ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρίες να μειώσει, έβγαζε άμυνες, αλλά στην επίθεση δεν έκανε τίποτα. Ο Μίτσιτς δεν το συγχώρησε, η άμυνα ήταν απούσα και έκανε το 63-76. Μέσα σε ένα λεπτό, στο τρανζίσιον η ομάδα του Αταμάν ανέβασε σε 65-81 βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες του Ολυμπιακού. Τελικό σκορ 86-67.

Τα Δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δεν μπορεί…
Δεν μπορεί…

Το ματς με το σκορ στο 67-83 ήθελε λίγα δευτερόλεπτα να ολοκληρωθεί και τυπικά, οι παίκτες είχαν σταματήσει και είχαν ξεκινήσει να ανταλλάσουν χειραψίες και ο Σίνγκλετον, κομπλεξικός γαρ που βγάζει ακόμα πόνο, ζητούσε τη μπάλα και σούταρε τρίποντο κάνοντας το τελικό 67-86...